Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek w Kaliszu. Potrącenie rowerzysty na Sukienniczej

AND
Wypadek w Kaliszu. Potrącenie rowerzysty na Sukienniczej
Wypadek w Kaliszu. Potrącenie rowerzysty na Sukienniczej Andrzej Kurzyński
Wypadek w Kaliszu. Samochód potrącił rowerzystę na ulicy Sukienniczej w Kaliszu. 62-letni cyklista został przewieziony do szpitala. Przy tej okazji przygotowaliśmy zabiór zasad bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Wypadek w Kaliszu miał miejsce w poniedziałek tuż po godzinie 9.00. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że rowerzysta jechał chodnikiem i nagle wjechał na jezdnię przy przejściu dla pieszych obok skrzyżowania z ulicą Piekarską. Wtedy został potrącony przez audi 80 prowadzone przez 52-letniego mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego.

Poszkodowany rowerzysta został przewieziony przez ambulans do szpitala. Tutaj okazało się, że mężczyzna ma m.in. złamanie nogi i musi być hospitalizowany. Policja ustala dokładne okoliczności wypadku. Ostatecznie sprawa zostanie skierowana do sądu.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę – przewozić inną osobę na rowerze, wózku rowerowym albo rowerze wieloosobowym może osoba, która ukończyła 17 lat.

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
* jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
* jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
* czepiania się pojazdów,
* korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku,
* kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1. opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Kierujący rowerem może wyprzedzić inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Osoba, która ukończyła 10 lat (do ukończenia 18 lat), może poruszać się po drodze publicznej jedynie pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto