Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 Chorzów. Podsumowujemy wybory prezydenckie i do rady [ANALIZA, WYKRESY]

Kamila Rożnowska
Wybory samorządowe 2014 Chorzów: Andrzej Kotala zdobył nie tylko najwięcej głosów w wyborach prezydenckich, ale także do rady miasta. A komitet Chorzów Razem w okręgu nr IV (Chorzów Batory) wyprzedził SLD. Chcecie poznać więcej ciekawostek wyborczych? Przygotowaliśmy podsumowanie tegorocznych wyborów samorządowych w Chorzowie.

Wybory samorządowe 2014 Chorzów: Frekwencja wyższa niż w 2006 i 2010 roku

Zacznijmy od frekwencji wyborczej. W niedzielę chorzowianie zmobilizowali się bardziej niż dotychczas i frekwencja, która ostatecznie została osiągnięta w naszym mieście, była wyższa od tej sprzed dwóch ostatnich elekcji.

W tym roku do urn poszło 40,25 proc. uprawnionych. Było to o ok. 2 pproc. więcej niż cztery lata temu, kiedy zagłosowało niespełna 38 proc. wyborców. Jednak porównując ten wynik z głosowaniem w 2006 roku, wzrósł on o ok. 6 pproc. Osiem lat temu wyniósł zaledwie 34 proc.

Jednak frekwencja w Chorzowie ciągle odbiega od poziomu ogólnopolskiego. Podczas niedzielnych wyborów w całym kraju do urn poszło niecałe 47 proc. wyborców. Podobnie było w 2010 roku.

Przyjrzeliśmy się także frekwencji wyborczej w poszczególnych okręgach naszego miasta. Okazuje się, że w niedzielę najbardziej zmobilizowali się wyborcy z okręgu nr III (Klimzowiec i część Chorzowa Batorego). Tam zagłosowało ponad 42 proc. uprawnionych. Za to najgorszy wynik został odnotowany w Chorzowie Starym, Maciejkowicach i Chorzowie II.

Wybory samorządowe 2014 Chorzów: Kotala wygrał i tu, i tu

Lista Platformy Obywatelskiej w tych wyborach zdobyła prawie 34 proc., a tuż za nią znalazł się komitet Wspólnie dla Chorzowa z 25 proc. W podziale mandatów uczestniczyli także Prawo i Sprawiedliwość (ok. 19 proc.) oraz Ruch Autonomii Śląska (ok. 11 proc.).

Pozostałe komitety były poza stawką, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Chociaż SLD było o włos, brakło im ok. 0,04 pproc. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Nowoczesny Chorzów (2,4 proc.), Samorządowa Inicjatywa Mieszkańców (2,23 proc.) i Chorzów Razem (2,11 proc.).

Warto zauważyć, że Wspólny Chorzów najbliżej PO znalazł się w okręgu nr III, gdzie głosowali mieszkańcy Klimzowca i części Batorego. Różnica między tymi komitetami wyniosła tam ok. 2 pproc.

Natomiast Chorzów Razem w Chorzowie Batorym (okręg nr IV) wyprzedził SLD i uzyskał 4,52 proc. poparcia.

Ostatecznie w podziale mandatów uczestniczyły cztery komitety. Najwięcej miejsc w radzie miasta zdobyła PO, bo aż 11. Drugą siłą jest Wspólnie dla Chorzowa z ośmioma mandatami. Na kolejnych miejscach znalazło się PiS z czterema miejscami i Ruch Autonomii Śląska z dwoma.

PO w porównaniu z końcem poprzedniej kadencji będzie silniejsza o cztery osoby, wtedy miała tylko siedmiu radnych. Natomiast Wspólnie dla Chorzowa straciło aż 6 foteli! W latach 2010 - 2014 miał absolutną większość w radzie, bo aż 14 radnych, a tę kadencję rozpocznie z ośmioma mandatami.

Sprawdziliśmy także jak kandydaci, którzy otrzymali mandat, wypadli w głosowaniu ogólnym.

Okazało się, że najwięcej osób zagłosowało na Andrzeja Kotalę (864). Dodajmy jednak, że Kotala oraz Wiesław Ciężkowski i Marcin Michalik zrzekną się swoich mandatów, ponieważ ten pierwszy obejmie urząd prezydenta, a dwóch ostatnich - jego zastępców. A tych funkcji łączyć nie można.

Za nich do rady "wskoczyły" trzy panie: Bożena Karpińska, Grażyna Kosińska - Jokel i Małgorzata Błaszczyńska, ponieważ uzyskały kolejne, najlepsze wyniki na swoich listach.

Na kolejnych trzech miejscach w rankingu znalazły się osoby z list PO. Drugi najlepszy wynik należy do Barbary Tabin (673), która w poprzedniej kadencji zasiadała w barwach SLD.

Natomiast najlepszym na liście Wspólnie dla Chorzowa okazał się Marek Kopel, zagłosowały na niego 541 osoby.

Wybory samorządowe 2014 Chorzów: oddano ok. 10 proc. nieważnych głosów

Informacje dotyczące częściowych wyników wyborów w Polsce mówią o bardzo wysokim odsetku nieważnie oddanych głosów w niektórych powiatach i gminach.

W chorzowskich wyborach ok. 10 proc. wyborców wrzuciło do urny źle wypełnione karty. Najmniej nieważnych głosów było na Klimzowcu (okręg nr III), zaś najwięcej w Chorzowie Starym, Maciejkowicach i Chorzowie II (okręg nr I). Łącznie do urn w Chorzowie trafiło ponad 3 tys. błędnie wypełnionych kart.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto