Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla ofiar handlu ludźmi

Grzegorz Lisiecki
Punkt konsultacyjny do spraw handlu ludźmi powstanie w Siemianowicach. Jego pracownicy dziś w Warszawie rozpoczną trzydniowe szkolenie, zorganizowane przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Do stolicy wyjechali też przedstawiciele Ośrodków Interwencji Kryzysowej z Katowic, Chorzowa i Rybnika. - Punkt chcemy uruchomić jak najszybciej - mówi Kinga Hamera-Gromacka, kierownik siemianowickiego OIK.

Podczas szkolenia urzędnicy dowiedzą się m.in., jak udzielać wsparcia ofiarom tego procederu. - To część Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2009-2010 - wyjaśnia Hamera-Gromacka. W projekcie - oprócz MPiPS oraz MSWiA - uczestniczą m.in. Fundacja przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada" i Fundacja "Dzieci niczyje". Na szkoleniu obecni będą przedstawiciele warszawskiej Prokuratury Okręgowej i Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.

- Chcemy zbudować w kraju sieć złożoną z osób, które zostały szerzej zapoznane z tematem handlu ludźmi - wyjaśnia Magdalena Wiśniewska z Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej. - Jednak powoływanie do życia punktów to już efekt inicjatyw lokalnych - dodaje.

Jakimi problemami będzie się zajmował punkt w Siemianowicach? - Chodzi przede wszystkim o prostytucję, ale nie tylko - mówi Hamera-Gromacka. - Będziemy pomagać ludziom, którzy wybierają się do pracy za granicę. Podamy im adresy i telefony najważniejszych instytucji, powiemy, gdzie w razie kłopotów szukać pomocy. Będziemy mieli bazę danych adresowych konsulatów czy organizacji pomocowych w państwach, do których najczęściej wyjeżdżają Polacy - zaznacza. Siemianowicki OIK będzie też np. pomagał w leczeniu skutków traumatycznych przeżyć. Taki punkt nie powstanie natomiast w katowickim OIK. W mieście jest już instytucja, która zajmuje się problemem handlu ludźmi. To Stowarzyszenie Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. - Zajmuje się także rodzinami ofiar handlu ludźmi. Na szczęście to zjawisko nie występuje u nas w takiej skali, by było konieczne uruchamianie dodatkowego punktu - przyznaje Liliana Krzywicka, dyrektor OIK. Na trzydniowe szkolenie do Warszawy wyjechała Bożena Cierpioł, dyrektor OIK w Chorzowie. - Nie wykluczam powstania punktu konsultacyjnego w naszym ośrodku - przyznaje.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto