Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WPKiW: Lądowisko dla helikopterów w parku. Do szpitala kilka minut karetką

Grzegorz Lisiecki
Janusz Wójtowicz
Na tzw. końskiej łące w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, niedaleko ulicy Siemianowickiej, będą mogły lądować helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - To nie jest lądowisko, ale tzw. miejsce do lądowania - podkreśla Tomasz Kaczmarek, wiceprezes zarządu WPKiW SA.

Różnica jest istotna. Lądowisko musi zostać odpowiednio przygotowane: m.in. z twardą nawierzchnią, obsługą lotów i stałym oznakowaniem. Tymczasem miejsce do lądowania to często wyznaczony fragment łąki - tak jest właśnie w WPKiW.

- Porozumieliśmy się już z Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii, gdzie jest szpitalny oddział ratunkowy, miastem i strażą pożarną - zaznacza Kaczmarek.

Zgodnie z przepisami, miejsce do lądowania powinno znajdować się w odległości, którą karetka może pokonać w 5 minut. Chorzowska klinika przeprowadziła już testy - karetka kilkakrotnie pokonała dystans z WPKiW na ul. Truchana w centrum w krótszym czasie.

- Miejsce do lądowania w WPKiW to dobre rozwiązanie, bo przecież do Sosnowca, Piekar Śląskich czy na Muchowiec mamy za daleko - mówi Grzegorz Grzegorek, rzecznik kliniki.

Miejsce do lądowania zostało już dokładnie wyznaczone przy pomocy GPS, wkrótce też zostanie wpisane do rejestru razem ze współrzędnymi.

- Zgodnie z zaleceniami pogotowia i strażaków musimy jeszcze podwyższyć korony ok. 150 drzew na alejach Klonowej i Harcerskiej do 4 metrów (ściąć dolne gałęzie - przyp. red.), by karetki i wozy strażackie mogły tamtędy swobodnie przejeżdżać - dodaje Tomasz Kaczmarek.

Co ważne, miejsce do lądowania w chorzowskim parku będzie służyło nie tylko ChCPiO.

- Przyda się też podczas imprez masowych organizowanych w parku - wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa i jednocześnie członek Rady Nadzorczej WPKiW SA.

- Miejsce jest idealne, ponieważ podczas dużych wydarzeń, na przykład na Stadionie Śląskim, ich uczestnicy opuszczają park zwykle ulicą Chorzowską, gdzie robią się korki. Tymczasem karetka będzie wyjeżdżała z parku ulicą Siemianowicką - wyjaśnia.

Lądowiska LPR

W naszym regionie jest tylko kilka całodobowych lądowisk dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które spełniają wszystkie techniczne wymogi.

To lądowiska w Sosnowcu, Bielsku-Białej, Raciborzu i Oświęcimiu. - W trakcie rejestracji jest jeszcze lądowisko w Opolu - mówi Justyna Sochacka, rzeczniczka LPR.

Całodobowe lądowisko działa również w Rybniku, a w Katowicach - w Ligocie i Ochojcu - są dwa lądowiska dzienne.

Czy WPKiW jest dobrym miejscem dla helikopterów pogotowia lotniczego?

Czytaj także: Katowice: Na Mariackiej terapeuci z Katolickiego Ośrodka Dom Nadziei rozdawali torebki z ziołami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto