Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właściciele lokali z Parku Śląskiego apelują o umorzenie czynszu. Czy pomoże im apel do marszałka Chełstowskiego?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Czy właściciele lokali zlokalizowanych na terenie Parku Ślaskiego mogą liczyć na umorzenie czynszu?
Czy właściciele lokali zlokalizowanych na terenie Parku Ślaskiego mogą liczyć na umorzenie czynszu? Marzena Bugała-Azarko
Właściciele lokali i barów w Parku Śląskim apelują o umorzenie czynszu na czas epidemii koronawirusa. Nie wszystkie lokale mają możliwość sprzedaży jedzenia na wynos. Wiele z barów utrzymywało się ze sprzedaży napojów czy organizacji koncertów. Ich sytuację utrudniło dodatkowo to, że Park Śląski był przez pewien czas zamknięty dla odwiedzających. O umorzenie czynszów dzierżawcom punktów gastronomicznych w Parku Śląskim za kwiecień 2020 oraz ich obniżkę przez cały okres obowiązywania stanu epidemii apeluje także poseł Lewicy Maciej Konieczny. Czy te apele zostaną uwzględnione i przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc?

Apel o umorzenie czynszów, na czas epidemii, dzierżawcom z Parku Śląskiego

Właściciele lokali i restauracji zlokalizowanych na terenie Parku Śląskiego biją na alarm. Muszą płacić czynsz, mimo tego, że nie mają żadnych zysków. Wiele barów czy lokali utrzymywało się głównie ze sprzedaży napojów. Z kolei, popularna Leśniczówka zysk miała przede wszystkim z organizacji koncertów i także sprzedaży napoi. Właściciele takich lokali teraz liczą straty. Mimo tego wciąż muszą opłacać czynsz. Czy jest szansa, by na czas epidemii koronawirusa został on umorzony. O to apelują sami przedsiębiorcy, a także politycy.

Poseł Lewicy Maciej Konieczny zwrócił się z apelem do marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, o umorzenie czynszów dzierżawcom punktów gastronomicznych w Parku Śląskim za kwiecień 2020 oraz ich obniżkę przez cały okres obowiązywania stanu epidemii. Tak napisał, 24 kwietnia, na swoim profilu Facebooka:

"Przez 2/3 kwietnia 2020 obowiązywał zakazu wstępu na tereny zielone w całym kraju, w tym do Parku Śląskiego, tymczasem podmioty prowadzące tam działalność gastronomiczną nie zostały zwolnione przez Spółkę WPKiW S.A z konieczności opłacania pełnej stawki czynszu za ten miesiąc.

Dzierżawcom zaproponowano jedynie możliwość rozbicia kwoty czynszu za kwiecień na 3 raty: 50 proc. kwoty płatne w terminie wynikającym z umowy oraz po 25 proc. w kolejnych 2 miesiącach. To rozwiązanie w żaden sposób nie rozwiązują ich trudnej sytuacji, lecz faktycznie kumuluje należności w kolejnych miesiącach. Spora część osób korzystających z małej gastronomii na terenie Parku, to osoby odwiedzające go podczas wizyt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym oraz Legendii - Śląskim Wesołym Miasteczku, które to atrakcje są i zapewne pozostaną nieczynne przez znaczną część sezonu.

Władze Parku zaznaczają, że nie została zakazana działalność gastronomiczna na wynos oraz na dowóz. W Parku w wielu przypadkach możliwość takiej sprzedaży istnieje jedynie teoretycznie - w wielu punktach brak jest możliwości świadczenia usług na wynos, gdyż serwują jedynie produkty przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Punkty nastawione były na klientów odwiedzających park w sezonie i nie rozwijały stron internetowych ani nie współpracowały z platformami sprzedaży online. Odbiór własny zamówień przez klientów był niemożliwy do 20 kwietnia 2020 z uwagi na zakaz wstępu do Parku, nadal jest utrudniony z uwagi na brak możliwości dojazdu do punktów gastronomicznych. Spożycie zakupionych produktów w Parku, lecz poza lokalami, jest również niemożliwe z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia dotyczące utrzymywania dystansu społecznego.

Działania zwalniające m.in. dzierżawców komunalnych obiektów gastronomicznych z czynszu w okresie pandemii podjęły w regionie władze Katowic i Chorzowa. Również w przypadku Parku Śląskiego istnieją podstawy prawne do umorzenia i czasowego obniżenia stawek czynszu.

Zdaję sobie sprawę, że epidemia COVID-19 przyczyniła się do spadku dochodów Spółki, jednak odmawianie obniżek czynszu drobnym najemcom w sytuacji, gdy w Parku realizowane są spore inwestycje o charakterze politycznym, związane ze zbliżającą się rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego, wydaje się być zaprzeczeniem idei solidarności społecznej i propagandowym wykorzystywaniem pamięci historycznej dla bieżących celów politycznych" - czytamy na Facebooku posła Macieja Koniecznego.

Spacer w Parku Śląskim w maseczkach. Do chorzowskiego parku ...

Sami przedsiębiorcy również apelują o to, by czynsz został umorzony. Niektórzy właściciele lokali z Parku Śląskiego zwrócili się także w piśmie do marszałka województwa śląskiego. Odpowiedzi jednak nie było.

- Apeluję do marszałka śląskiego Jakuba Chełstowskiego, żeby posłuchał premiera Mateusza Morawieckiego, który cały czas mówi o wsparciu dla drobnego biznesu, jako podstawy do odmrożenia gospodarki. W ustawie o finansach publicznych są konkretne przepisy pozwalające na umorzenie płacenia czynszu w wyjątkowych okolicznościach dla najemców. Takie same zasady zastosowały przykładowo miasta - Katowice i Chorzów. Nie ma podstaw do tego, by nie tak nie zrobić w przypadku jednostek podległych marszałkowi śląskiego tj. Parku Śląskiego czy Ślaskiego Ogrodu Zoologicznego - podkreśla Dariusz Zalega z Rebel Garden Cafe.

Marszałek nie odpowiada za wysokość czynszu dzierżawców lokali z terenu Parku Śląskiego?

Politycy i dzierżawcy z Parku Śląskiego apelują o umorzenie ich czynszów do marszałka województwa śląskiego. Trwają też rozmowy z zarządem Parku Śląskiego. Ostatnie spotkanie dzierżawców z zarządem WPKiW odbyło się w piątek, 24 kwietnia. Utrzymano stanowisko dotyczące warunków w zakresie rozliczenia czynszu za kwiecień.

Warunki w zakresie rozliczenia czynszu za miesiąc kwiecień:

  • wpłata 50% z tytułu czynszu za kwiecień 2020 r. w terminie wynikającym z umowy,
  • wpłata 25% z tytułu czynszu za kwiecień 2020 r. w miesiącu maju 2020 r. (w terminie płatności czynszu za maj),
  • wpłata 25% z tytułu czynszu za kwiecień 2020 r. w miesiącu czerwcu
  • 2020 r. (w terminie płatności czynszu za czerwiec).

Czy marszałek województwa śląskiego może zdecydować o umorzeniu czynszów właścicielom lokali z Parku Śląskiego? Dodajmy, że wielu samorządach zdecydowano się w taki właśnie sposób pomóc przedsiębiorcom, którzy wynajmują lokale od gminy. Przykładowo w Chorzowie właściciele chociażby restauracji czy kawiarni, prowadzonych w lokalach należących do miasta, mogą ubiegać się nawet o 100 proc. zwolnienie z czynszu na czas stanu epidemicznego. Oprócz tego nowe zarządzenie - Chorzowski Pakiet Antykryzysowy dla Biznesu - wprowadza możliwość ubiegania się o obniżkę stawek czynszowych do 50 proc. także przez 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemicznego.

Podobnie jest w Katowicach. Powstał Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, który ma dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy.

Lokale w Parku Śląskim

Koronawirus a dzierżawcy w Parku Śląskim. Wpływ epidemii na ...

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dochody większości firm, które nie mogą prowadzić działalności, spadły praktycznie do zera. To m.in. restauratorzy, fryzjerzy, rzemieślnicy, firmy kosmetyczne czy też podmiot branży turystycznej. W Katowicach mamy dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Wielu z tych przedsiębiorców żyje w niepewności i nie wie, czy przetrwa ten kryzys – mówił Marcin Krupa.

Wśród pomocowego pakietu dla przedsiębiorców jest m.in. rozwiązanie dotyczące 100 proc. zwolnienie z czynszu firm, które musiały zawiesić działalność, albo zamknęły ją za względu na brak klientów z powodu epidemii. Natomiast, gdy zostaną z powrotem otwarte, przez okres tzw. rozruchu zostaną zwolnione z 50 proc. czynszu, a płatności będą mogły rozłożyć na raty. Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie zamknęli działalności, mogą otrzymać 50 proc. zwolnienia z czynszu. Zwolnienia będą obowiązywały na czas trwania obostrzeń. To duża pomoc dla przedsiębiorców.

W Urzędzie Marszałkowskim dowiadujemy się jednak, że kwestia dotycząca zwalniania z czynszu zależy o decyzji zarząd Parku Śląskiego. Czy rzeczywiście marszałek nie może pomóc przedsiębiorcom z Parku Śląskiego?

-Pytania proszę kierować do Parku Śląskiego. Park Śląski nie jest instytucją budżetową tylko spółką prawa handlowego, która musi odpowiedzialnie spoglądać na finanse - odpowiedział Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Park Śląski działa w oparciu o kodeks spółek handlowych. Zgodnie z zapisami kodeksu wszystkie sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem spółki należą do wyłącznej kompetencji zarządu spółki, w tym przypadku Zarządu Parku Śląskiego - dodał rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto