Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka przebudowa Planetarium Śląskiego. W 2020 powstanie Śląski Park Nauki ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Na terenie Planetarium Śląskiego trwają prace budowlane i techniczne
Na terenie Planetarium Śląskiego trwają prace budowlane i techniczne Lucyna Nenow
Ekipa Budimexu cały czas prowadzi prace budowlane i techniczne na terenie Planetarium Śląskiego. Trwa bowiem modernizacja i rozbudowa chorzowskiego Planetarium. Budynek zostanie powiększony o podziemny pawilon z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Zmieni się także sala projekcyjna. Będą nowe fotele, podłoga, a zasłużony projektor Zeissa zastąpi nowoczesny, hybrydowy system projekcji. Koszt całej inwestycji to ponad 98 milionów złotych. W 2020 roku powstanie Planetarium Śląskie-Śląski Park Nauki.

Przebudowa Planetarium Śląskiego. Powstanie Śląski Park Nauki

Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Prace mają zakończyć się pod koniec 2020 roku. Po kompleksowej przebudowie powstanie Planetarium Śląskie - Śląski Park Nauki. Pracownicy chorzowskiego planetarium już w lipcu 2018 roku przenieśli się do okrągłego, niebieskiego budynku w Parku Śląskim tzw. Gołębnika. Zajęcia prowadzone są z pomocą mobilnego planetarium.

- Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane. Ekipa obecnie prowadzi prace także w kopule planetarium. Ściągnięta została izolacja, która poddana zostanie renowacji. Po 60 latach jest to niezbędne. Prowadzony jest też wykop pod budowę nowej części pawilonu – mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Wyjaśnimy, że większa część rozbudowanego budynku, będzie mieściła się pod ziemią. W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziecin nauki. Obok budynku powstanie wieża widokowa.

Ekspozycja edukacyjna dotyczyć będzie trzech dziedzin nauki:

  • sejsmologii,
  • meteorologii,
  • astronomii.

Wśród interaktywnych ekspozycji mają znaleźć się m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa i platforma z makieta miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić jak wilgotność powietrza wpływa na to jak odczuwamy temperaturę. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Zbudowany zostanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. Pracownicy Planetarium Śląskiego przygotowali już m.in. scenariusz symulacji lotu kosmicznego. Prawdopodobnie będzie to pięć stanowisk, które będą pokazywały lot suborbitalny oraz spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Wielka modernizacja chorzowskiego Planetarium to także sporo prac związanych z przygotowań dokumentacji i przetargów.

Modernizacja sali projekcyjnej i nowy projektor

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Nowy system będzie składał się z dwóch elementów. Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei, drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie.

Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata zostanie wyeksponowany w nowym budynku.

Projektor Zeissa został zainstalowany w Planetarium Śląskim w 1955 roku. Działał przez ponad 60 lat. Po przebudowie wraz z pulpitem sterowniczym zostanie wyeksponowany w specjalnej sali pod zegarem słonecznym Planetarium.

To jednak nie wszystko. Zmieniony zostanie także profil podłogi na amfiteatralny, by salę można było wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów. W sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego jest ze pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 oś priorytetowa XII „Infrastruktura edukacyjna” Działanie 12.3 „Instytucje popularyzujące naukę”. Koszt całego projektu to 98 927 500,00 złotych.

Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 mln 475 tys.650 zł i z budżetu państwa w kwocie 9 mln 703 tys. 017 zł. Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto