Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Planetarium Śląskim trwa montaż nowego projektora gwiazd. Chiron III został wyprodukowany w Japonii. To potężna aparatura!

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W Planetarium Śląskim rozpoczęła się właśnie instalacja nowego projektora gwiazd. To Chiron III, czyli najpotężniejszy z projektorów produkowanych przez japońską firmę Goto. Dzięki niemu na nowym, planetarnym ekranie, będzie można zobaczyć miliony gwiazd.

Chiron III zastąpi wiekowego Zeissa

Nowy projektor zastąpi Zeissa, który służył w Planetarium Śląskim przez ponad 60 lat. Chiron III to analogowy projektor produkcji japońskiej. Dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy, na sferycznym ekranie.

- Rozpoczęła się instalacja nowego projektora gwiazd, dzięki któremu na naszym nowym ekranie będzie można zobaczyć miliony gwiazd. Został on wykonany w najnowszej technologii, przez co obraz Drogi Mlecznej będzie składał się z pojedynczych świetlnych punktów! Chiron III będzie zsynchronizowany z systemem cyfrowych projektorów umieszczonych na brzegach ekranu - poinformowało Planetarium Śląskie.

Stary projektor, który został rozebrany i schowany w magazynie, ma być złożony z powrotem. Będzie go można podziwiać nieopodal zegara słonecznego, obok którego stanie hala ekspozycyjna. Po zakończeniu inwestycji pracownicy planetarium zamierzają go uruchomić i pokazać, że mimo upływu lat, wciąż jest sprawny.

Wielka inwestycja w Planetarium Śląskim

Przypomnijmy, że w Planetarium Śląskim trwa ogromna inwestycja, której koszt wyniesie ponad 130 mln zł. Obiekt wyraźnie się zmieni. Przede wszystkim zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większość nowego budynku będzie znajdowała się pod ziemią. Gdy prace się zakończą, powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki.

W Planetarium Śląskim trwa montaż nowego projektora gwiazd. ...

W nowym budynku będą m. in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziecin nauki - sejsmologii, meteorologii i astronomii. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W sąsiedztwie budynku zostanie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

W głównej sali projekcyjnej zmieni się nie tylko projektor. Wymienione zostaną fotele, ekran i system dźwiękowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto