Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Parku Śląskim przy al. Klonowej pojawią się nowe szachownice

Łukasz Respondek
Wkrótce Park Śląski będzie nie tylko miejscem do rekreacji fizycznej, ale również umysłowej. Z pomocą Akademii Sztuk Pięknych wkrótce powstaną tam nowe stoły do gry w szachy.

Park Śląski rozpoczyna współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. To właśnie specjaliści z uczelni przygotowali projekty stołów szachowych, które trafią na parkowe aleje. Konkretne modele mają wybrać użytkownicy i miłośnicy królewskiej gry.

To pierwszy wspólny projekt ASP i parku, ale...

- Mamy nadzieję, że jego sukces będzie zachętą dla obydwu stron do kontynuowania współpracy w przyszłości - mówi Arkadiusz Godlewski, prezes parku. I podkreśla, że na ASP studiują i pracują świetni projektanci.

Projekt stolików szachowych jest wyjściem naprzeciw parkowej tradycji gry w szachy. Wpisuje się on w rewitalizację istniejącego kącika szachowego przy al. Klonowej nad Dużym Stawem. Poza stołami w tej okolicy mają pojawić się też inne elementy małej architektury, a także nowa nawierzchnia i zieleń. W nowy projekt są zaangażowani członkowie Parkowej Akademii Wolontariatu.

- To bardzo cenna inicjatywa, stoliki przy dużym stawie, na których gramy, od lat domagają się remontu - mówi Wiesław Dryś, jeden z nich.
W kąciku szachowym ma się znaleźć sześć zestawów do gry wraz z ławeczkami dla obserwatorów i z dostępem dla osób niepełnosprawnych.

- Chcielibyśmy, aby pojawiły się w parku kolejne miejsca do gry w szachy – podkreśla Godlewski. - Szachy to królewska gra ucząca logiki i skupienia, niezmiennie popularna na całym świecie również jako rekreacja i sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w gronie znajomych. Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek park bez kącika do gry w szachy bądź bez szachistów.

Najlepsze projekty wyłoniono w drodze konkursu. Wzięło w nim udział osiem zespołów projektowych z których jury w składzie przedstawicieli ASP i Parku Śląskiego wybrało trzy prace do kolejnego etapu prac konstruktorskich. Obecnie park prowadzi negocjacje z producentami w sprawie modeli konstrukcyjnych tzw. testowych. Mają potrwać do końca wakacji. Wszystkie trzy zestawy testowe zostaną zaprezentowane w parku, aby użytkownicy mogli wybrać, który typ w pierwszej kolejności powinien pojawić się przy Klonowej.

- Kosz modelu testowego jest m.in. przedmiotem negocjacji z producentami. Natomiast koszt wyprodukowania już zestawu seryjnego powinien zamknąć się w przedziale od 3 do 5 tys. zł za sztukę - kończy Godlewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto