MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania nie podałeś tych danych? Łamiesz prawo. Nowy obowiązek od 28 kwietnia

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przy wynajmie mieszkania właściciel lokalu ma nowy obowiązek związany ze świadectwem energetycznym.
Przy wynajmie mieszkania właściciel lokalu ma nowy obowiązek związany ze świadectwem energetycznym. 123RF.com
Dajesz ogłoszenie o wynajmie mieszkania? Uważaj, od 28 kwietnia 2023 r. masz nowy obowiązek – musisz podać w ogłoszeniu kilka liczb ze świadectwa energetycznego. Jeśli planujesz wynajem, a nie masz jeszcze tego dokumentu, lepiej się pospiesz – za brak świadectwa w chwili podpisywania umowy najmu możesz zapłacić nawet 5000 zł grzywny.

Spis treści

Zamieszczasz ogłoszenie o wynajmie mieszkania? Musisz w nim uwzględnić certyfikat energetyczny

Do niedawna ogłoszenie o wynajmie mieszkania mogło mieć w zasadzie dowolną treść. 28 kwietnia 2023 r. weszły jednak w życie ważne zmiany w prawie, które nakładają nowy obowiązek. Od tej daty każda osoba oferująca swoją nieruchomość na wynajem musi zawrzeć w ogłoszeniu pewne dane z certyfikatu energetycznego:

  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji dwutlenku węgla.

Tekstylia do Twojej kuchni

Ten obowiązek dotyczy zarówno właścicieli mieszkań, jak i osób ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Obejmuje także ewentualne inne osoby, którym właściciel zlecił zamieszczenie ogłoszenia o wynajmie (np. agenta nieruchomości). Obowiązek wynika z art. 13 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Co ważne, obowiązek podania tych danych w ogłoszeniu dotyczy tylko budynków lub lokali, dla których sporządzono świadectwo energetyczne. Trzeba jednak pamiętać, że od 28 kwietnia 2028 r. ten dokument musi posiadać każdy właściciel (lub posiadacz prawa spółdzielczego własnościowego) chcący sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Kopię świadectwa trzeba bowiem przekazać lokatorowi (albo nabywcy) w momencie zawierania umowy najmu (albo umowy sprzedaży).

Czym jest świadectwo energetyczne i skąd je wziąć?

Przypomnijmy, że świadectwo energetyczne (inaczej: certyfikat energetyczny) to dokument określający zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chłodzenia oraz wentylowania obiektu i podgrzewania wody użytkowej w danym budynku lub lokalu. Od 28 kwietnia 2023 r. musi je posiadać każdy właściciel mieszkania, który chce swoją nieruchomość wynająć lub sprzedać. To samo dotyczy osób ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Świadectwo energetyczne wystawia fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami (listę fachowców prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii). Koszt takiego certyfikatu to od kilkuset do ok. tysiąca złotych w zależności od parametrów budynku czy lokalu. Za wyrobienie świadectwa płaci właściciel lub zarządca nieruchomości. Warto pamiętać, że w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym właściciel musi posiadać (i przekazać najemcy) świadectwo dotyczące konkretnie swojego lokalu, a nie całego bloku. Więcej szczegółów podajemy w artykule o świadectwie energetycznym.

Co grozi za błędne ogłoszenie o wynajmie, a co za nieprzekazanie świadectwa energetycznego najemcy?

W ustawie nie przewidziano kary za niepodanie danych z certyfikatu energetycznego w ogłoszeniu o wynajmie. Wyraźnie określono jednak, że jest to obowiązek właściciela, a więc zaniedbanie w tej kwestii stanowi złamanie prawa.

W art. 41 ustawy jest za to informacja o karze grzywny za nieprzekazanie świadectwa energetycznego lokatorowi. Może ona wynieść od 20 zł do 5000 zł w zależności od decyzji sądu. Przypomnijmy, że przy każdej umowie najmu zawieranej od 28 kwietnia 2023 r. wymagane jest wręczenie lokatorowi kopii świadectwa. Jak podaje art. 11 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków:

Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku (…) przekazują (...) najemcy kopię świadectwa charakterystyki energetycznej (…) przy zawarciu umowy najmu.

Ten sam przepis wskazuje, że jeśli właściciel posiada świadectwo w formie papierowej, to przekazuje najemcy jego kopię, a jeśli w formie elektronicznej, to wydruk. Warto dodać, że z przekazania świadectwa nie wolno zrezygnować, nawet jeśli zgodzą się na to i właściciel, i lokator. Jakiekolwiek zapisy w umowie najmu pozwalające nie przekazać świadectwa są automatycznie nieważne.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania nie podałeś tych danych? Łamiesz prawo. Nowy obowiązek od 28 kwietnia - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto