Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W fabryce Alstomu w Chorzowie powstają pociągi nowej generacji nadające się do recyklingu. Będą nimi jeździć pasażerowie holenderskich kolei

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Prezentacja pociągu Concordia Stream na dworcu w Rotterdamie. Z Chorzowa do Holandii trafi jeszcze 70 takich pojazdów.
Prezentacja pociągu Concordia Stream na dworcu w Rotterdamie. Z Chorzowa do Holandii trafi jeszcze 70 takich pojazdów. Alstom
W sobotę 2. lipca, na dworcu kolejowym w Rotterdamie, The Nederlandse Spoorwegen (NS) - krajowe koleje holenderskie, zaprezentowały nowe pociągi Concordia Stream ICNG wyprodukowane w fabryce w Chorzowie przez firmę Alstom. Pojazdy cenione są za energooszczędność i bezpieczeństwo. Ten typ pociągów łączy zaawansowanie technologiczne i troskę o ekologię - Concordia Steam ICNG osiągają prędkość o 200 km/h, a jednocześnie w 95% nadają się do recyklingu, po zakończeniu okresu eksploatacji. Z fabryki w Chorzowie do Holandii trafi jeszcze 70 takich pociągów.

Przewoźnik zapowiada, że pociągi wyprodukowane w Chorzowie, zapoczątkują nową erę transportu publicznego w Holandii. NL podkreśla, że pojazdy korzystają z najnowszych innowacji technologicznych gwarantując wysoki komfort jazdy, jaki charakteryzuje pociągi typu Coradia Stream produkowane przez Alstom.

- Jesteśmy dumni, że NS wybrał Alstom do pomocy w transformacji transportu kolejowego w Holandii i nie mamy wątpliwości, że nasze pociągi będą miały znaczący wpływ komfort na holenderskich podróżnych - mówi Bernard Belvaux, dyrektor zarządzający Alstom Benelux.

W pociągach znajdują się przestronne i dobrze oświetlone wielofunkcyjne miejsca do czytania, odpoczynku, dla wózków inwalidzkich i rowerów, a także toalety dedykowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Poza tym, wagony wyposażone są w klimatyzację, Wi-Fi, liczne opcje ładowania telefonów komórkowych i laptopów oraz lampki LED do czytania.

Pociągi ICNG spełniają najwyższe standardy interoperacyjności i są wyposażone w europejskie systemy sygnalizacji (ERTMS). Pozwala to na bardziej energooszczędną jazdę, dzięki cyfrowej sygnalizacji predykcyjnej i komendom jazdy, co zwiększa wydajność i niezawodność transportu, zwłaszcza na bardzo uczęszczanych liniach.

To również kolejny krok w kierunku zrównoważonej mobilności. Ponad 95% komponentów wykorzystanych do budowy pociągów ICNG nadaje się do recyklingu. Pojazd jest także wyposażony w nowoczesny system trakcyjny umożliwiający hamowanie odzyskowe, w którym ruch pociągu jest wykorzystywany do zasilania hamulców, co pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 35%. Dzięki ulepszonej konstrukcji aeroakustycznej, zastosowaniu komponentów o obniżonej emisji hałasu oraz wózków z zawieszeniem pneumatycznym, pociąg ICNG redukuje również hałas wewnątrz i na zewnątrz, co przyczynia się zarówno do ochrony środowiska, jak i poprawy komfortu pasażerów.

Dzięki specjalnej aplikacji, każdy może zobaczyć, jak w środku wyglądają pociągi Concordia Stream ICNG. Modele z tej grupy odniosły ogromny sukces w całej Europie. Już prawie 900 takich pociągów zostało zamówionych przez przewoźników z Danii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Rumunii, Hiszpanii i Holandii. Pierwsze pociągi Concordia Stream ICNG mają zacząć regularnie jeździć po holenderskich torach jeszcze w 2022 roku. Dodatkowo, NL zamówiła także 20 pojazdów, które będą jeździć po Belgii.

Choć jest to pierwszy projekt budowy pociągów typu Coradia Stream w Polsce, to fabryka w Chorzowie w ostatnich latach realizowała już kilka dużych zamówień kolejowych z całego świata. W zakładzie wcześniej wyprodukowano pociągi metra m.in.: dla Warszawy, Dubaju i Amsterdamu oraz tramwaje dla Stambułu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto