18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chorzowie rozdano kulturalne nagrody po raz 17. [ZDJĘCIA] Chłopiec z łabędziem dla kogo?

Anna Ładuniuk
Nagroda specjalna została przyznana Wojciechowi Kilarowi. Alona Szostak, Grzegorz Nagurski, Tomasz Kałwak i Małgorzata Grabiańska-Kosior ze statuetkami Chłopca z łabędziem.

Wojciech Kilar odebrał w sobotę wieczorem (27 października) wyróżnienie specjalne podczas uroczystej gali w Chorzowskim Centrum Kultury.

Oprócz wybitnego kompozytora prezydent Chorzowa Andrzej Kotala uhonorował także dyrektorkę Młodzieżowego Domu Kultury Małgorzatę Grabiańską-Kosior (nagroda prezydenta miasta w dziedzinie kultury, kategoria: upowszechnianie kultury) oraz aktorkę Alonę Szostak oraz muzyków – Grzegorza Nagurskiego i Tomasza Kałwaka (to laureaci w kategorii: osiągnięcia twórcze). Uroczystości towarzyszył koncert artystów Filharmonii Śląskiej.

- Do Chorzowa przyjechałam 20 lat temu. To tu dostałam szansę, tu we mnie uwierzono, w tutejszym Teatrze Rozrywki dostałam pierwsze role, choć byłam nikomu nieznaną aktorką, która nie zna nawet języka . Jestem szczęśliwa, że po 20 latach stoję na scenie i odbieram tę nagrodę - mówiła wzruszona Alona Szostak, a Tomasz Kałwak żartował, że bardzo mu zależało, żeby wyjść z gali ze statuetką, bo już raz, kilka lat temu był nominowany do tej nagrody i skończyło się na niczym. Głupio by było, gdyby historia się powtórzyła…

Prawdziwą niespodzianką wieczoru dla publiczności była obecność i nagroda dla Wojciecha Kilara.

„Kulturalne” nagrody mają w Chorzowie już długą tradycję, w tym roku była to już 17. edycja, a o ich randze świadczy fakt, że charakterystyczną statuetkę „Chłopca z łabędziem” (rzeźba urodzonego w Chorzowie Teodora Kalidego, znajdująca się na środku placu Matejki to symbol naszego miasta) dostawali już m.in. Marcel Kochańczyk, Rajmund Hanke, Stanisław Ptak, Dariusz Miłkowski, Piotr Naliwajko, Maria Meyer, Jan Drabina, Jacenty Jędrusik (który zresztą z roli laureata zmienił się w prowadzącego doroczne gale, na których wręczane są nagrody i od lat z powodzeniem pełni tę funkcję), Jerzy Jarosik, Elżbieta Okupska, Jan Herla, zespół Universe, ks. Jerzy Szymik, Krzysztof Karwat, Grzegorz Spyra, Robert Talarczyk.

W roku 2012 do nagrody nominowani byli: Joanna Barnaś-Wójcik i Joanna Nowrot, Rafał Czuchrowski, Małgorzata Grabiańska-Kosior w kategorii upowszechniania kultury, oraz Barbara Ducka,Tomasz Kałwak, Tomasz Mich, Grzegorz Nagurski, Alona Szostak w kategorii osiągnięcia twórcze.

Po części oficjalnej na scenie pojawili się filharmonicy z Katowic. To artyści, którzy w Chorzowie czują się jak u siebie w domu, i to dosłownie, bo to właśnie Chorzowskie Centrum Kultury użyczyło im gościny na czas remontu macierzystej placówki w Katowicach (gmach Filharmonii Śląskiej od dwóch lat przechodzi gruntowną modernizację i jest wyłączony z użytkowania). Chorzowskie Centrum Kultury to miejsce odbywania się prób, ale także tymczasowa siedziba Filharmonii, oraz miejsce spotkań młodzieży na koncertach Małej Filharmonii.

W sobotę Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka i z udziałem Beaty Bilińskiej (fortepian) wykonała Małą uwerturę na orkiestrę symfoniczną, II Koncert fortepianowy, Krzesanego oraz Orawę Wojciecha Kilara.

Kim są laureaci tegorocznych nagród? Oto ich sylwetki:

Małgorzata Grabiańska-Kosior
Od 1988 roku związana zawodowo z Młodzieżowym Domem Kultury w Chorzowie, od 2003 roku jest dyrektorem tej placówki. Prowadzi grupę teatralną M.I.O.D.E.K. - laureata wielu festiwali i konkursów na szczeblu miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Od 1995 roku prowadzi „Zabawy Twórcze Przedszkolaków", nową formę pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, według swoich autorskich programów. Pomysłodawczyni i realizator organizowanej od 1994 roku imprezy „Prezentacje -Integracje" dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.

W Młodzieżowym Domu Kultury z powodzeniem od wielu lat organizuje cykliczne imprezy, takie jak: Turniej Aktorski, Warsztaty Teatralne czy Miejski Konkurs Plastyczny „Mój Teatr"

Tomasz Kałwak
Kompozytor, aranżer, instrumentalista, producent muzyczny, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca akademicki.

Obecny na estradzie, scenie, w studiach muzycznych i filmowych. Komponuje muzykę teatralną i filmową w kraju i zagranicą. Ma w swoim dorobku dziesięć premier teatralnych. W roku 2003 otrzymał nagrodę „Złota Maska” za muzykę do spektaklu „Aztec Hotel” teatru „Cogitatur”.

Wydał autorską płytę:„W hołdzie ekspresjonistom”. W ostatnich czterech latach spośród siedmiu jego produkcji, aż pięć otrzymało nominacje do nagrody "Fryderyka".Skomponował hejnał Chorzowa, który jest rozpoznawalną wizytówką miasta.

Grzegorz Nagórski
Wybitny puzonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz University of Miami. Wykładowca akademicki. Ma w dorobku udział w realizacji około 30 znakomitych płyt .

W roku 2007 artysta powołał własny kwartet, który nagrywa i koncertuje do dziś. Ich płyty: „Dedication” i „Over and over” uzyskały po trzy nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.

Płyta „Dedication” została nagrodzona prestiżową statuetką w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku . Od roku 1996 Grzegorz Nagórski wybierany jest nieprzerwanie najlepszym polskim puzonistą w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Alona Szostak
Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w moskiewskim Teatrze im. Mikołaja Gogola, a później w Wilnie. Od roku 1992 związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Na scenie chorzowskiego teatru zadebiutowała w musicalu „Cabaret”.

Zagrała m.in. w spektaklach: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Rent”, „Evita”, „Księżniczka Turandot”, „Rent”, „Dyzma musical”, „Na szkle malowane”, „The Rocky Horror Show” oraz „Położnice szpitala Św. Zofii” Rola położnej Fancy w spektaklu Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki przyniosła jej prestiżową nagrodę „Złota Maska 2011”.

Ma w dorobku rolę w filmie fabularnym Ingmara Villqista „Ewa”. Aktorka jest laureatką Nagrody Publiczności na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej oraz Festiwalu „Tańczące Eurydyki” im. Anny German.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto