Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chorzowie powstaje Muzeum Hutnictwa - ZDJĘCIA. Tak zmienia się dawna elektrownia Huty Królewskiej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak powstaje Muzeum Hutnictwa
Tak powstaje Muzeum Hutnictwa Arkadiusz Gola
W Chorzowie powstaje Muzeum Hutnictwa. Prace trwają w środku byłej elektrowni Huty Królewskiej i na zewnątrz. Nasz fotoreporter - Arkadiusz Gola - sprawdził jak przebiegają prace. Zobaczcie na zdjęcia, jak zmienia się ponadstuletnia hala dawnej elektrowni. Dowiedzieliśmy się też, co zobaczymy na wystawie jedyneo w Polsce Muzeum Hutnictwa.

Była elektrownia Huty Królewskiej zamienia się w Muzeum Hutnictwa

W Chorzowie trwają prace nad pierwszym w Polsce Muzeum Hutnictwa. Obecnie trwają prace budowlane i adaptacyjne ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ul. Metalowców 13. Prace te rozpoczęły się na początku 2019 roku. Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie planowane jest w roku 2021 roku. Co już zostało zrobione?

- Obecnie w Muzeum Hutnictwa trwają już prace wykończeniowe związane z montażem drzwi, białej armatury, organizacją sali AV czy montaż sufitów. Na ukończeniu jest też montaż windy. Na zewnątrz tworzone jest ogrodzenie, a wykonawca kładzie też kostkę chodnikową i płyty wokół budynku muzeum - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Odbiory części budowlanej inwestycji rozpoczną się pod koniec roku. Następnie przed pracownikami Muzeum Hutnictwa i Urzędem Miasta zakup wyposażenia oraz organizacja i budowa ekspozycji stałej - dodaje Kami Nowak.

Chorzów we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Z tej kwoty, aż 17 mln trafi do Chorzowa.

Wystawa przyszłego Muzeum Hutnictwa. Będzie "strefa pracy" i "strefa życia"

W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dotycząca historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których używali hutnicy.

- Muzeum Hutnictwa będzie pierwszym w Polsce muzeum przemysłu, w którym głównymi bohaterami wystawy będą byli pracownicy i pracownice hut. To ich szczere, czasami humorystyczne, a czasami nawet lekko przerażające opowieści o pracy w hucie każdemu z odwiedzających pozwolą zrozumieć, jak trudna, ale i kluczowa jest dla świata produkcja stali - podkreśla dr Adam Hajduga, główny specjalista powstającego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach.

Wystawa podzielona będzie na dwie części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.

- W strefie pracy zwiedzający będą mogli zapoznać się zarówno z procesem technologicznym odbywającym się w hucie (wyeksponowanym na stanowiskach „wytop”, „kuźnia”, „laboratorium”, „energetyka”, „walcownia”, „bezpieczeństwo”), jak i jego rezultatami prezentowanymi na stanowisku „wyroby”. Cykl pracy huty prezentowany będzie za pomocą narzędzi i urządzeń hutniczych, uzupełnianych o prezentacje multimedialne i filmowe. W specjalnej sali kinowej przewidziano pokaz na ekranie 180 stopni, zawierający szereg efektów specjalnych. We wnętrzu muzeum umieszczono siedem obiektów wielkogabarytowych, z których część zostanie uruchomiona - wyjaśnia Adam Hajduga.

W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in.

  • cztery młoty: młot parowy firmy G. Brinkmann & Co., z 1898 r., ważący aż 34 tony służący do kucia tzw. przedkuwek do młotów matrycowych. Młot użytkowany był na terenie kuźni Huty Batory do 2013 r.; młot parowo-powietrzny; młot mostowy Eschweiler Maschinen z 1907 r. i młot Beche;
  • prostownica stemplowa z 1897 r., pracująca na terenie Huty Królewskiej do 2015 r. służąca do korekcji krzywizn szyn kolejowych wąskotorowych lub kształtowników;
  • prasa mimośrodowa Warszawskiej Fabryki Pras i Młotów z 1955 r.
  • i najstarszy z eksponatów wielkogabarytowych tj. fragment zespołu walcowniczego wraz z zespołem napędowym z 1874 r. Urządzenie to pracowało na hali walcowni bruzdowej średnio-drobnej zakładu dolnego Huty Batory w Chorzowie i służyło do walcowania prętów.

- Kluczowym dopełnieniem narracji muzeum będą nagrane już w ramach projektu „Mów mi huto” wypowiedzi kilkudziesięciu osób pracujących niegdyś w hutach. Z ich perspektywy wyjaśniane są prezentowane obiekty. Od nich dowiemy się do czego służyły maszyny, urządzenia i narzędzia, z których składać będzie się wystawa. Nie ma bowiem huty bez ożywiającego ją człowieka - podkreśla dr Adam Hajduga, główny specjalista powstającego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

- Znajdziemy zatem w muzeum też spojrzenie na otaczający hutniczą rodzinę świat: szkoły, kina, teatry, stowarzyszenia, bractwa, prasę, sport, sposoby spędzania wolnego czasu… To domena istotnej części wystawy nazwanej „strefą życia”, która będzie otwierać i zamykać ścieżkę zwiedzania. To również przypomnienie twórców i znakomitości hutnictwa na Górnym Śląsku, których znaczenia dla rozwoju przemysłu nie można przecenić - dodaje dr Adam Hajduga.

Ścieżka dziecięca i dobry duch muzeum "Wytropek"

W Muzeum przygotowana będzie specjalna ścieżka dziecięta, pozwalająca najmłodszym gościom muzeum na aktywne poznanie ekspozycji. Poprzez interaktywne oraz multimedialne stanowiska połączy zabawę z edukacją. Patronem i przewodnikiem na ścieżce dziecięcej będzie „Wytopek”.

- Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę.

Ekspozycję zamykać będzie instalacja artystyczna. Symbolizować ma ona, jak podają muzealnicy - najistotniejszą misję Muzeum Hutnictwa – ocalenie tego, co pozostało, a także reinterpretacja przeszłości i tworzenie nowej wartości z okruchów pamięci.

- Muzeum ma stać się miejscem wypełniającym pewien istniejący brak – odzyskującym pamięć o hutnictwie, łączącym przeszłość z przyszłością, wpisującym w to, co puste nowe życie, zapalającym nowy ogień… - podsumowuje dr Adam Hajduga, główny specjalista powstającego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto