Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Chorzowie: Jak minęły trzy miesiące?

Justyna Toros
Ustawa śmieciowa w Chorzowie weszła w życie 1 lipca 2013 roku.
Ustawa śmieciowa w Chorzowie weszła w życie 1 lipca 2013 roku. arc polskapresse
Minęły trzy miesiące odkąd w życie weszła tzw. ustawa śmieciowa w Chorzowie. Co zmieniło się od tego czasu? Okazuje się, że mieszkańcy coraz lepiej radzą sobie z segregacją odpadów i, co najważniejsze, robią to chętnie. Wciąż jeszcze popełniamy jednak przy tym błędy. Jak ich uniknąć?

Minęły już trzy miesiące odkąd została wprowadzona tzw. ustawa śmieciowa W Chorzowie. Również w Chorzowie z tego powodu odbyła się niemalrewolucja.

Teraz każdy za śmieci płaci taką samą stawkę, w zależności od tego, czy wybrał segregację odpadów, czy też nie. Nie ma już sensu wyrzucać odpadów na dzikie wysypiska lub daleko od domu, bo od płacenia za śmieci nie uciekniemy.

Zdarzają się miejsca, gdzie segregacja nie jest prowadzona, jednak Urząd Miasta stara się edukować mieszkańców jeszcze nie nakładając na nikogo kar.

Ustawa śmieciowa w Chorzowie: Uczymy się coraz szybciej

- Zaskoczyła nas czystość surowca zbieranego z terenu miasta z pojemników do segregacji - przyznaje Zuzanna Kurczek, naczelnik wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska w chorzowskim magistracie. - Oznacza to, że mieszkańcy Chorzowa bardzo starają się wrzucać odpady do właściwych pojemników. Te starania można również zauważyć w wielu telefonach i mejlach od mieszkańców, którzy pytają: "co, gdzie wrzucić?" - dodaje.

Ustawa śmieciowa w Chorzowie: Błędy się zdarzają

- Najczęstszym błędem, jaki zauważamy, jest brak zgniatania przez mieszkańców plastikowych butelek - mówi Kurczek. - Często zdarza się, że wrzucają je zakręcone, co znacznie utrudnia wypływ powietrza podczas procesu utylizacji, ale również znacznie ogranicza miejsce w pojemniku do segregacji.

Problemem są też kartony, które nie zawsze są poskładane na płasko, wtedy też nie mieszczą się w otworach i układane są obok pojemników. To zanieczyszcza przestrzeń wokół gniazd.

Do tego kartoniki po sokach wciąż jeszcze mylnie wrzucane są do niebieskiego pojemnika na papier, a powinny trafić do pojemnika żółtego.

- Równie częste są przypadki, gdy mieszkańcy układają przy pojemnikach reklamówki wypełnione, np. plastikowymi butelkami, bo nie chce im się wrzucać każdej butelki z osobna - wymienia Zuzanna Kurczek. - Poważnym uchybieniem jest także umieszczanie bioodpa-dów w workach foliowych i wrzucanie ich do specjalnych brązowych pojemników. Odpady kuchenne, czy zielone bardzo szybko i łatwo ulegają rozkładowi, jednak gdy umieścimy je w foliowych workach hamujemy ten proces.

Ustawa śmieciowa w Chorzowie: Na co się skarżymy?
W pierwszych tygodniach po wprowadzeniu nowych zasad najczęstszym problemem był brak regularnego odbioru odpadów komunalnych lub zmieniony termin ich odbioru w stosunku do dotychczasowego.

W późniejszym terminie, głównym tematem stało się przepełnienie i porządek wokół pojemników do segregacji. Obecnie najwięcej zgłoszeń odbieranych od mieszkańców dotyczy częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych.

Teraz interwencje dotyczące odbioru odpadów komunalnych są bardzo rzadkie. Zmniejszyły się także zgłoszenia o przepełnieniu zestawów do segregacji.

Ustawa śmieciowa w Chorzowie: Dowiedz się o niej wszystkiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto