Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP nr 5 w Centrum Edukacji Pożarowej w Chorzowie ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Uczniowie SP nr 5 odwiedzili Centrum Edukacji Pożarowej w Chorzowie
Uczniowie SP nr 5 odwiedzili Centrum Edukacji Pożarowej w Chorzowie Olga Krzyżyk
W chorzowskim Centrum Edukacji Pożarowej w okresie grzewczym ruszył cykl interaktywnych warsztatach dotyczących obrony przed tlenkiem węgla. Uczniowie szkół uczą się o tym czym jest czad i dlaczego tak ważne jest, by w domach mieć czujniki czadu i dymu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie byli pierwszą grupą, która wzięła udział w takich warsztatach.

Z wizytą w Centrum Edukacji Pożarowej

Chorzowscy strażacy w czwartek, 28 listopada, rozpoczęli specjalne lekcje dotyczące obrony przed tlenkiem węgla. Od teraz wszystkie wycieczki odwiedzające Centrum Edukacji Pożarowej w okresie grzewczym, wezmą udział w rozszerzonych, interaktywnych warsztatach. Strażacy zaprezentowali czujki i dokładnie opowiedzieli o zagrożeniach związanych z lenkiem węgla.

Niedrożna wentylacja, komin czy stary piec. W domach, gdzie piecyki są wadliwe ub źle użytkowane wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie dowiedzieli się, skąd może wydobywać się tlenek węgla i dlaczego jest to takie groźne. Zajęcia dla uczniów zostały przeprowadzone w chorzowski Centrum Edukacji Pożarowej. W tym miejscu strażacy w jasny i atrakcyjny sposób uczą dzieci i młodzież podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej.

- Znajdujemy się w Centrum Edukacji Pożarowej w Chorzowie. Już od trzech lat strażacy tutaj pokazują z jakimi zagrożeniami mają do czynienia na co dzień. Od tego czasu to miejscu odwiedziło już ponad 17 tysięcy osób. To pokazuje jaką popularnością się cieszy i jakie jest ważne - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

- Przed nami niebezpieczny okres, dlatego też prowadzimy program, w którym kupujemy i montujemy u mieszkańców Chorzowa czujniki tlenku węgla i dymu. To strażacy wskazują, gdzie potrzeba takiego czujnika. W tym roku na ten cel mamy przewidujemy ok. 10 tysięcy złotych. Za tę kwotę kupimy ok. 50 czujek czadu i ok. 30 czujek dymu - dodaje prezydent Chorzowa.

Tlenek węgla jest:

  • bezbarwny,
  • bezwonny,
  • pozbawiony smaku,
  • gazem niewyczuwalnym dla zmysłu człowieka.

Co roku wiele osób ulega zatruciu, co objawia się między innymi: bólami i zawrotami głowy, dusznościami, trudnością w oddychaniu, sennością, nudnością. Jak zauważają strażacy liczba zgłoszeń dotycząca czadu nie maleje, jednak z biegiem czasu zmienia się. Wcześniej, gdy interweniowali strażacy zwykle osoby miały już objawy podtrucia tlenkiem węgla. Teraz, ludzie dzwonią, bo uruchomiła się czujka tlenku węgla czy dymu.

- O tej samej porze w 2018 roku mieliśmy już 40 osób poszkodowanych z powodu potrucia tlenkiem węgla, czyli osób które zostały zabrane do szpitala na dalsze badania. W tym roku osób poszkodowanych jest 16. To pokazuje, że edukacja przeciwpożarowa się opłaca - mówi brygadier Paweł Nalepka, komendant Komenday Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej składa się z dwóch części:

  • części edukacyjnej tzw. „Ścieżki bezpieczeństwa” podzielonej na sektory tematyczne,
  • części zabawowej tzw. „Małej Strażnicy”.

„Ścieżka bezpieczeństwa” jak również „Mała strażnica” skierowane są głownie dla dzieci klas 2 i 3 szkoły podstawowej ale również dostosowane są tematycznie dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej czy gimnazjów. Na ścieżkę planuje się wprowadzanie grup maksymalnie dwudziestoosobowych. Szacowany czas przejścia „Ścieżki bezpieczeństwa ” i „Małej Strażnicy” wyniesie ok. 60 minut. Pokazy prowadzone będę w ramach zajęć szkolnych przez strażaków w czynnej służbie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto