Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tunel nad rynkiem

Monika Pacukiewicz
Estakada powstała w 1979 roku. Całkowicie zasłoniła chorzowski rynek
Estakada powstała w 1979 roku. Całkowicie zasłoniła chorzowski rynek fot. Bogdan Kułakowski.
Chorzowska estakada będzie remontowana. Urzędnicy dostali po ponad roku oczekiwania decyzję o przyznaniu dotacji na te prace. Do miasta spłyną niebagatelne pieniądze - ponad 25,7 mln zł; to więcej niż Miejski Zarząd Ulic i Mostów może w tym roku wydać na prace na wszystkich innych drogach Chorzowa. Miasto do remontu estakady musi dołożyć około 4,5 mln zł.

O tym, że remont estakady jest potrzebny, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy deszcz czy odwilż, aby z tej konstrukcji woda lała się strumieniami. Beton kruszeje, widać na nim zacieki z rdzy trawiącej konstrukcję. Sytuacja jest tak zła, że już w zeszłym roku wprowadzono zakaz wjazdu na estakadę samochodów ważących więcej niż 15 ton.

- Trzeba będzie rozebrać nawierzchnię, uzupełnić i wyrównać płytę główną. Będą ułożone nowe warstwy hydroizolacji, bo te, które są teraz, są nieskuteczne - Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM, wymienia tylko główne etapy planowanego remontu.

Ten rok będzie poświęcony na projektowanie wszystkich prac. Budowlańców powinniśmy zobaczyć na drodze na początku 2011 roku - na remont będą mieli czas do czerwca 2013. To będzie bardzo ciężki okres dla kierowców. Najpierw zostanie zamknięta i wyremontowana jedna nitka, potem kolejna. Korki będą ogromne.

Trasę między Bytomiem i Katowicami będzie można co prawda pokonać Drogową Trasą Średnicową. Do tego czasu ma być już zakończony remont dojazdu do DTŚ od strony bytomskich Łagiewnik.

Gdy horror komunikacyjny się skończy, estakada będzie na nowo oświetlona (najpewniej będzie tu zamontowane oświetlenie typu LED). Będą też wyremontowane fragmenty ulicy Katowickiej od ulicy Konopnickiej i od ulicy Metalowców oraz wjazdy na estakadę od centrum miasta.

Jednak na estakadzie pojawią się nawet trzymetrowe ekrany akustyczne. Wojtala wyjaśnia, że będą przezroczyste i ma nadzieję, że będą stanowić element dekoracyjny. Ale pytany, czy kierowcy przejeżdżający przez Chorzów zobaczą nietypową i zabytkową wieżę poczty, odpowiada, że niekoniecznie. Przy odrobinie szczęścia zobaczą wieżę ratusza. Na szczęście pięknego budynku Teatru Rozrywki ekrany nie zasłonią. Estakada jest i będzie zatłoczona. Przejeżdża nią obecnie nawet 36 tys. aut dziennie.

Według wyliczeń MZUiM, samochodów przybywa: z roku na rok ilość przejeżdżających tylko w ciągu godziny aut zwiększa się o jakieś 200.

Pewne jest więc, że ekrany będą brudne. Patrząc na sąsiednie miasta można przypuszczać, że znajdą się i grafficiarze, chcący po nich mazać. Prezydent Chorzowa Marek Kopel wyjaśnia, że brudne ekrany będą myte. Wojtala dodaje, że pewnie zostaną pokryte specjalną warstwą, utrudniającą robienie graffiti. Estakada razi wielu chorzowian. Po zasłonięciu jej ekranami dawny rynek miasta, nad którym biegnie, będzie wyglądał jeszcze dziwniej. Ale jak na razie miasto nie szykuje projektów zagospodarowania placu pod estakadą. Kopel liczy na to, że rozebranie estakady będzie możliwe po wybudowaniu obwodnicy.

- Wybudowanie obwodnicy jest realne w perspektywie siedmiu, piętnastu lat - mówi prezydent. Wcześniej jego zdaniem nie ma szans na zdobycie około miliarda złotych potrzebnych na tę inwestycję.

Teraz pod estakadą jest parking i targowisko. Czy tak centrum miasta ma wyglądać przez najbliższych 15 lat?

- Będziemy poprawiać estetykę placu - zapewnia Kopel.

Wyjaśnia też, że przed remontem targowisko zostanie zlikwidowane i raczej już na to miejsce nie wróci. Handlowcy, którzy tu pracują jeszcze nic o tych planach nie wiedzą.

- Ale to nie jest dobre miejsce do handlu - mówi Monika Yeranosyan, jedna z pracujących tu osób. Ma nadzieję, że miasto wyznaczy jej dobre inne miejsce do handlu.

Jacek Nowak, opozycyjny radny, też nie widzi potrzeby zagospodarowania placu pod estakadą, bo marzy o jej rozebraniu. Jego zdaniem trzeba tu tylko posadzić więcej krzewów i kwiatów.


30 mln zł minimum ma pochłonąć remont estakady. Koszt budowy obwodnicy to miliard

31-36 tys. samochodów dziennie przejeżdża przez most nad chorzowskim rynkiem

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto