Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa nowego pawilonu dla nosorożców białych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nosorożce będą mieć nowy pawilon. Wkrótce do nowego pawilonu przeniesione zostaną też pelikany małe
Nosorożce będą mieć nowy pawilon. Wkrótce do nowego pawilonu przeniesione zostaną też pelikany małe Olga Krzyżyk
Jeszcze w tym roku nosorożce białe ze śląskiego zoo zostaną przeniesione do nowego pawilonu z dwoma wybiegami. Stary budynek będzie przebudowany. Powstanie tu ekspozycja zwierząt i roślin z Ameryki Południowej.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są cztery nosorożce białe: samiec Zulus, jego mama Faith, siostra Hope i przyszła partnerka Nambi. Obecnie zwierzęta zajmują część byłego obiektu i wybiegu po żyrafach, które przeniosły się do nowego pawilonu w 2013 roku.

Obiekt, gdzie mieszkają nosorożce wybudowany został w latach 70. XX wieku i obecnie wymaga przebudowy. Nosorożce białe jeszcze w tym roku zostaną przeniesione do nowego pawilonu z dużo większymi wybiegami, który ma zostać wybudowany do końca tego miesiąca. Już widać ściany zewnętrzne dużego budynku, który znajduje się na środku dwóch wybiegów. Jeden będzie zajmował Zulus, a drugi trzy samice. Nowy pawilon znajduje się tuż naprzeciwko wejścia głównego do zoo w Chorzowie.

- Nowy pawilon dla nosorożców powstaje w miejscu dwóch dawnych wybiegów, które zajmowało wcześniej bydło szkockiego oraz lamy (gwanako) - wyjaśnia Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W parterowym obiekcie, który z zewnątrz będzie wykończony drewnem, przewidziano łącznie pięć boksów. Przypomnijmy, że pracownicy zoo nie mogą sprzątać boksów w momencie, gdy są w nich zwierzęta. Jeden wolny boks pozwoli na przechodzenie zwierząt i zwalnianie poszczególnych boksów. Będą dwa zewnętrzne wybiegi, jeden dla samca, drugi dla samic.

- Przygotowany jest także jeden boks ekspozycyjny z dużą, panoramiczną szybą - zapowiada Jolanta Kopiec.

- Wzorem pawilonu dla żyraf postanowiliśmy nie wpuszczać zwiedzających zimą do środka obiektu. Związane jest to z tym, że zwiedzający narzekali na brzydki zapach, który związany jest z naturalną wydzieliną zwierząt i oszczędnościami w związku z zapewnieniem stałej temperatury pomieszczenia, która w przypadku otwierania i zamykania drzwi jest dosyć droga. Zimą nosorożce będzie można obserwować ze specjalnej rampy przez panoramiczną szybę - dodaje dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Specjalna rampa przystosowana będzie też dla osób poruszających się na wózku. Z niej będzie też dobry widok na wybiegi. Nowy obiekt przystosowany jest także dla samicy w ciąży, która w momencie karmienia będzie musiała mieć osobny boks. Obecnie Nambi jest jeszcze za młoda, ale w przyszłym roku będzie można ją już skojarzyć z Zulusem. Nambi przyjechała do śląskiego zoo w 2017 roku ze szwedzkiego parku dzikich zwierząt w Kolmården.

Przypomnijmy, że siostra Zulusa, samica Hopa bierze udział w programie eksperymentalnym in-vitro. Zespół doświadczonych lekarzy weterynarii w tym roku ponownie spróbują sztucznie zapłodnić jajeczka. Ekipa z Berlina czeka jednak, jak nosorożce zostaną przeniesione do nowego pawilonu. Program ten jest prowadzony, bo nosorożce białe to gatunek zagrożony wyginięciem. Dzięki takiej metodzie jest większa szansa na przetrwanie tego gatunku.

Stary pawilon po nosorożcach białych będzie całkowicie przebudowany. Tutaj powstanie obiekt do ekspozycji zwierząt i roślin z Ameryki Południowej.

- To będzie bardzo ciekawa ekspozycja. Zamiast ścian, zrobiony zostanie tropikalny los, przez który będą prowadzić ścieżki na dwóch poziomach - zapowiada Jolanta Kopiec. Na dole będą oczka wodne, ekspozycja gadów, płazów i ptaków. Wśród nowych zwierząt, których do tej pory nie było w naszym zoo będzie m.in. leniwiec - zapowiada dyrektorka zoo w Chorzowie.

O tym, jakie zwierzęta trafią do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zdecydują koordynatorzy gatunków. Przypomnijmy, że od 1993 roku Śląski Ogród Zoologiczny jest jednym z ponad 300 członków Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Od tego momentu wymiana zwierząt odbywa się na podstawie uczestnictwa w specjalnych programach. To koordynatorzy decydują, który gatunek może się rozmnażać.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto