Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Chorzowie. 15-latka straciła przytomność w wannie i się utopiła. Znalazła ją mama

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tragedia w Chorzowie. Nie żyje 15-letnia dziewczyna. Nastolatka straciła przytomność w wannie i się utopiła. Nie pomogła już reanimacja. Do tej tragedii doszło wieczorem w środę, 14 października. Teraz sprawę wyjaśnia chorzowska policja.

Chorzów: tragiczna śmierć młodej dziewczyny

Nie żyje 15-latka z Chorzowa. Dziewczyna straciła przytomność w wannie. Na miejsce przyjechali strażacy, policja i ratownicy medyczni. Przeprowadzona została reanimacja, ale ta nie przyniosła pozytywnego efektu. Około godziny 21.50 stwierdzono zgon. Teraz sprawę wyjaśnia chorzowska policja.

- To był prawdopodobnie nieszczęśliwy wypadek i wielka tragedia dla rodziny. 15-latka poszła około godziny 21.00 się wykąpać. Jej mama weszła do łazienki ok. 21.40 zaniepokojona tym, ze córka długo nie wychodzi. Niestety dziewczyna już nie żyła. Prawdopodobnie doszło do utonięcia - wyjaśnia st. asp. Sebastiana Imiołczyka, zastępstwo oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Z początku wydawało się, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Jednak nie była takiej możliwości, a strażacy nie stwierdzili obecności czadu w łazience. Policja informuje, że osoby trzecia nie przyczyniły się do śmierci dziewczyny i prawdopodobnie był to nieszczęśliwy wypadek.

Zatrucie tlenkiem węgla jest niebezpieczne. Trzeba uważać

Przypomnijmy, ze z początkiem października rozpoczął się w Polsce sezon grzewczy. Nieprawidłowa instalacja może przyczynić się do wybuchu pożaru lub ulatniania się tlenku węgla, który jest szczególnie niebezpieczny. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że czadu nie widać, nie słychać i nie czuć.

Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Przed zatruciem może uchronić nas czujnik tlenku węgla. Urządzenia te są w stanie wykryć już niewielkie stężenia tego gazu i zaalarmować nas o występującym zagrożeniu. Wczesne wykrycie tlenku węgla pozwoli nam na podjęcie działań takich jak wyłącznie urządzeń, otwarcie okien lub ewakuacja z zagrożonego pomieszczenia

Najczęstsze przyczyny uwolnienia się tlenku węgla to:

  • niezapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń, w których pracują urządzenia grzewcze,
  • brak konserwacji tych urządzeń
  • oraz brak czyszczenia przewodów kominowych.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tragedia w Chorzowie. 15-latka straciła przytomność w wannie i się utopiła. Znalazła ją mama - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto