Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taryfikator mandatów - sprawdź ile możesz zapłacić i otrzymać punktów karnych

red.
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych. Kliknij na zdjęcia powyżej i sprawdź, jakie sankcje mogą zostać na Ciebie nałożone za nieprzestrzeganie przepisów na polskich drogach.

Taryfikator mandatów - sprawdź ile możesz zapłacić i otrzymać punktów karnych

Zmiany w przepisach ruchu drogowego wpłynęły na wyobraźnię kierowców, którzy częściej zdejmują nogę z gazu. Największym błędem za kółkiem nie jest jednak prędkość.

Prędkość nie jest głównym grzechem

Niebawem minie pół roku od wprowadzenia w naszym kraju przepisów, które umożliwiają funkcjonariuszom policji zabieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę. W takiej sytuacji osoba siedząca za kółkiem traci prawo jazdy na trzy miesiące. Jeżeli, pomimo zatrzymania prawa jazdy, kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu, ten okres zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Gdy taka osoba znów zostanie przyłapana podczas jazdy za kółkiem, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień.

Zero alkoholu dla kierującego samochodem. Nawet wtedy, gdy chce przestawić auto na działce

Stróże prawa podkreślają, że po kilku miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że kierowcy zdejmują teraz nogę z gazu, obawiając się tego, że jeśli zostaną zatrzymani przez funkcjonariuszy, to stracą prawo jazdy. Co ciekawe, wśród głównych grzechów kierowców w województwie śląskim na pierwszym miejscu nie znajduje się jednak prędkość.

- Częściej mamy do czynienia z nieprawidłowym wykonywaniem manewrów - podkreśla podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Dochodzi do nieprawidłowej zmiany pasa ruchu czy też kierunku jazdy albo wyprzedzania w miejscu, gdzie jest to zabronione. Na liście częstych błędów mamy także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz do zasady jazdy blisko prawej krawędzi jezdni - wymienia podinsp. Włodzimierz Mogiła. W przypadku kolizji kierowcy nie dostosowują natomiast prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze oraz odległości pomiędzy pojazdami. Zygmunt Szywacz w przeszłości był policjantem drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, a dziś pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Taryfikator mandatów - sprawdź ile możesz zapłacić i otrzymać punktów karnych

Ekspert podkreśla, że na naszych drogach najwięcej jest obecnie kierowców samochodów osobowych, ponieważ w tej chwili stanowią oni około 80 proc. wszystkich kierujących. - W tej grupie mamy jednak także między innymi kierowców samochodów ciężarowych i autobusów czy też motocyklistów - wskazuje Zygmunt Szywacz i dodaje, że błędy popełniane przez kierowców wymienionych pojazdów różnią się.

Zamiast przepuścić pieszych na pasach, mało ich nie rozjechała. "Myślałam, że się cofną..."

- Bardzo częstym błędem wśród wszystkich kierujących jest natomiast nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu np. podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ kierowcy słabo obserwują to, co dzieje się wokół pojazdu, a w ten sposób dochodzi do najechania, a ewentualnie do czołowego lub bocznego zderzenia - podkreśla Zygmunt Szywacz z WORD w Katowicach. Ekspert wskazuje także, że kierowcy nie stosują się do znaków drogowych, najczęściej „stop” i „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. -

Są osoby, które zamiast zatrzymać się przed „stopem”, po prostu zmniejszają prędkość i przejeżdżają. To właśnie wtedy dochodzi do różnych zdarzeń drogowych. Często mamy także takie sytuacje, że kierowcy widzą znak „droga z pierwszeństwem” i już nic ich nie interesuje. Nie patrzą na to, co dzieje się na drogach podporządkowanych, a może zdarzyć się tak, że wyjedzie stamtąd mniej doświadczony kierowca albo taki, który jest przemęczony. W takich sytuacjach nietrudno o kolizję lub wypadek - podkreśla Zygmunt Szywacz. Ekspert dodaje, że często przejeżdżamy także na żółtym świetle albo nie potrafimy zachować się w okolicach przejść dla pieszych. Z jednej strony są kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na osoby na pasach, a z drugiej tacy kierujący, którzy gwałtownie hamują przed przejściem, co sprawia, że kierowca następnego auta może nie zdążyć wyhamować. - Piesi również muszą mieć świadomość, że ciężarówka lub autobus nie zatrzymają się przed przejściem w ułamku sekundy. Szczególnie w chwili, gdy mamy gorsze warunki drogowe, a nawierzchnia jezdni jest wtedy śliska. Zresztą, na temat bezpieczeństwa moglibyśmy powiedzieć jeszcze zdecydowanie więcej - podsumowuje Zygmunt Szywacz.

Taryfikator mandatów - sprawdź ile możesz zapłacić i otrzymać punktów karnych

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto