Tajemnicza kasa?

JUSTYNA CYRUS
Jaki jest odzysk materiałów wtórnych? - zastanawiają się mieszkańcy. Foto: MAGDALENA CHAŁUPKA
Jaki jest odzysk materiałów wtórnych? - zastanawiają się mieszkańcy. Foto: MAGDALENA CHAŁUPKA
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Akson" Jarosława Weznerowicza trzeci rok zajmuje się prowadzeniem selektywnej zbiórki szkła. Jest chyba jedynym w kraju tak nietypowo prowadzącym "wtórny interes".

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Akson" Jarosława Weznerowicza trzeci rok zajmuje się prowadzeniem selektywnej zbiórki szkła. Jest chyba jedynym w kraju tak nietypowo prowadzącym "wtórny interes".
- Segregacja odpadów to obowiązek każdej gminy i najczęściej firmy wygrywające przetarg na wywóz odpadów komunalnych mają to w umowie. Ale nie spotkałem się z sytuacją, by miasto kontrolowało, gdzie są wywożone śmieci, jak wygląda segregacja, jaki jest odzysk materiałów wtórnych - mówi Weznerowicz.

Rozkręcając interes, wysłał trzydzieści pism o pozwolenie na zbieranie szkła do spółdzielni mieszkaniowych na terenie Śląska.
- Pozytywną odpowiedź otrzymałem jedynie z trzech świętochłowickich spółdzielni - mówi. Zaczynał od wyznaczonych bloków. Na piętrach rozkładał kartoniki z napisem "szkło".
- Kiedy zaczynaliśmy, w kartonikach lądowały śmieci, gruz, plastik, ale systematycznie dokładaliśmy kolejne pojemniki - opowiada Weznerowicz. Rozłożył także 18 dużych własnych pojemników na szkło. Po roku zbierania martwił się, że przy spadku cen i braku pomocy ze strony administratorów budynków i miasta będzie musiał zrezygnować.

- Dwa lata temu za tonę szkła białego płacono w skupie około 180 zł, obecnie około 100 zł, a za tonę szkła kolorowego 140 zł, dziś 30 zł - tłumaczy. W ub. r. weszła ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i depozytowej.
- Zgodnie z ustawą za 1 kg szkła oddany przez miasto uzyskiwało ono z Funduszu Ochrony Środowiska 15 groszy. Miasta miały otrzymać je w pierwszym półroczu tego roku. Ciekawi mnie, czy Świętochłowice dostały jakieś pieniądze, bo szkła nazbierałem aż 163 tony, czy też obietnice okażą się bez pokrycia - mówi Weznerowicz.

- Niedawno na konto urzędu wpłynęło 14 tys. zł za szkło i pety łącznie, ale nie mam pojęcia, według jakiego klucza Fundusz to obliczył - wyjaśnia Beata Spektruk, naczelnik Wydziału Środowiska i Ekologii.
Pieniądze mają być przeznaczone na dalszą zbiórkę odpadów, akcje uświadamiające, zakup sprzętu etc. Może niebawem ekologia stanie się bardziej opłacalna materialnie, a nie tylko ideologicznie. Miasto doceniło pracę Weznerowicza, bo w ub. r. przyznało mu 30 tys. zł na prowadzenie zbiórki szkła do 2005 roku.

14 tys. zł to także nagroda za zbiórkę petów, którą trzeci rok prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W ub.r. nazbierało ponad 13 ton, raz tyle, ile w pierwszym roku. Gmina postanowiła swoje selektywne sukcesy zaprezentować na forum ogólnopolskim.
- Zgłosiliśmy się do konkursu "Puchar Recyklingu" organizowanego od czterech lat przez miesięcznik "Przegląd Komunalny". Zachęciły nas inne gminy, twierdząc, że w przeliczeniu na liczbę mieszkańców mamy dobre wyniki - podkreśla Beata Spektruk. Na razie nic nie wiadomo o nagrodzie, a czas na wysłanie formularzy mija w przyszłym tygodniu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie