Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb Prezydent na Szlaku Zabytków Techniki

Grzegorz Lisiecki
Wieża prezentuje się wspaniale także w nocy, kiedy jest iluminowana
Wieża prezentuje się wspaniale także w nocy, kiedy jest iluminowana Marzena Bugała
Żelbetowa wieża szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań "Sztygarka" otrzymały certyfikat Szlaku Zabytków Techniki.

Wniosków o przyjęcie nowych obiektów do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego było 26. Jednak tylko sześć zostało rozpatrzonych pozytywnie. Wśród przyjętych obiektów znalazła się wieża szybu Prezydent. - W przypadku Chorzowa wątpliwości nie było - informuje Adam Hajduga, zastępca dyrektora wydziału promocji i współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

Szlak Zabytków Techniki to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Od kilku dni należy do niego pochodząca z 1933 roku wieża szybu Prezydent wraz kompleksem zabudowań "Sztygarka". Specjalny certyfikat przyznał wicemarszałek województwa śląskiego i prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Zbyszek Zaborowski. - To jedyny tego rodzaju obiekt na Śląsku, który nie tylko się zachował, ale i został zrewitalizowany - podkreśla Adam Hajduga. - Jego historyczna wartość jest bezdyskusyjna, na dodatek wieża prezentuje się wspaniale także w nocy, kiedy jest iluminowana. A przecież wokół obiektu znajduje się teren rekreacyjny. Obiekty kompleksu "Sztygarka" dostały drugie życie i nie mam na myśli wyłącznie oferty komercyjnej. Działa tam przecież stowarzyszenie Sztyg.Art, odbywają się koncerty, funkcjonuje Chorzowski Teatr Ogrodowy. Nie można również zapominać o galerii - dodaje.

Hajduga pokazuje też statystykę - od czerwca do końca września "Sztygarkę" i szyb Prezydent odwiedziło niemal pięć tysięcy osób. Decydujący sprawdzian odbył się jednak podczas "Industriady 2010".

- To był dla nas test, który pokazał, na ile zarządcom kandydujących do Szlaku Zabytków Techniki obiektów zależy, by znaleźć się w naszej "rodzinie". Ważne było również wsparcie samorządu, który zapewnia przecież trwałość finansową - wyjaśnia Hajduga.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dawna kopalnia została zauważona, a komisja doceniła wysiłki nasze i miasta. Nie tak dawno była tu przecież "czarna dziura" - stwierdził Michał Wróblewski, jeden z właścicieli "Sztygarki".

Dodajmy, że certyfikat dla wieży Prezydent oznacza dla Urzędu Marszałkowskiego wydatek około 10 tys. zł. To koszt tablic informacyjnych, znaków drogowych, specjalnego stojaka z wizytówkami oraz wydawnictw. - Do lutego wszystko powinno być załatwione - uważa Hajduga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto