MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital został wyróżniony przez rząd szwajcarski

JUSTYNA CYRUS
Max Keller i Ruedi Diemling oraz szpitalna obsługa kotłowni w czasie testowania urządzeń. Fot. JUSTYNA CYRUS
Max Keller i Ruedi Diemling oraz szpitalna obsługa kotłowni w czasie testowania urządzeń. Fot. JUSTYNA CYRUS
Do tej pory w Szpitalu im. dr. A. Mielęckiego działała kotłownia węglowa. Wnet zostanie zastąpiona przez nowoczesną, ekologiczną gazowo-olejową. Kotłownia wytwarzać będzie ciepło na potrzeby CO i wentylacji, podgrzewać ...

Do tej pory w Szpitalu im. dr. A. Mielęckiego działała kotłownia węglowa. Wnet zostanie zastąpiona przez nowoczesną, ekologiczną gazowo-olejową. Kotłownia wytwarzać będzie ciepło na potrzeby CO i wentylacji, podgrzewać wodę użytkową. Zbudowany został także agregat kogeneracyjny, który ma produkować energię elektryczną, a wytworzone uboczne ciepło będzie wykorzystywane do podgrzewania wody cyrkulacyjnej. Koszt modernizacji wyniósł około 5 mln zł.

- Urządzenia dotychczasowej kotłowni funkcjonowały od 1984 roku. Były już w bardzo złym stanie, a pompy, odżużlacz, ruszty mechaniczne, wentylatory wymagały kapitalnego remontu. Był to duży problem finansowy dla szpitala. Także spaliny emitowane z komina o wysokości prawie 40 metrów były uciążliwe dla mieszkańców wyższych pięter, m.in. pobliskiego osiedla Irys. Narzekali oni na zapylenie i zapach spalin - tłumaczy Krystyna Cyrus, z-ca dyrektora.

Przed trzema laty dyrekcja zleciła wykonanie analizy techniczno-ekonomicznej modernizacji gospodarki cieplnej, gdyż pojawiła się możliwość wystąpienia o grant rządu szwajcarskiego, w ramach międzyrządowej umowy dotyczącej konwencji ochrony środowiska, polegającej na ograniczeniu emisji gazów i likwidacji emisji spalin. W 1999 r. szpital przystąpił do ogólnopolskiego konkursu ofert i został wybrany spośród 10 kandydatów wraz z przedsiębiorstwem komunalnym z Pszczyny.

Wkrótce firmy konsultingowe z ramienia Ministerstwa ds. Ekonomicznych Rządu Szwajcarii (SECO) odwiedziły szpital. Zaakceptowano projekty budowlane i wykonawcze modernizacji.

- W marcu ubiegłego roku zostaliśmy oficjalnie poinformowani przez SECO o przyznaniu grantu nie podlegającego zwrotowi, na zakup urządzeń w wysokości około 1,7 mln franków szwajcarskich. Z tego około 20 proc. to obsługa projektu. Na początku kwietnia został uzgodniony zakres dostaw ze strony szwajcarskiej oraz harmonogram robót i podpisaliśmy umowę na świadczenie usług konsultingowych między szpitalem a firmą - wyjaśnia Andrzej Hatossy, dyrektor szpitala. Do końca roku 2001 szpital wykonał roboty budowlane związane z adaptacją pomieszczeń warsztatu na kotłownię, piwnic na węzły cieplne, ułożenie sieci cieplnych oraz kabla energetycznego. Pozostałe prace związane głównie z technologią kotłowni wykonane zostały w tym roku. W międzyczasie szpital uzyskał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 1,8 mln zł.

Aktualnie odbywa się próbny rozruch kotłowni, w którym uczestniczy Max Keller, koordynator projektu oraz Ruedi Diemling, odpowiedzialny za szkolenie obsługi kotłowni. Ustalana jest także data i kształt uroczystego oddania inwestycji, co najprawdopodobniej nastąpi w połowie października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto