Szansa dla miasta

MARIUSZ PRZEPIÓRKA
Ten podpis ma dać nowe miejsca pracy. foto: MACIEJ NIESŁONY
Ten podpis ma dać nowe miejsca pracy. foto: MACIEJ NIESŁONY
W chorzowskim ratuszu podpisano porozumienie o utworzeniu Parku Przemysłowego "Azoty Chorzów". Sygnatariuszami dokumentu byli przedstawiciele władz miasta, Zakładów Azotowych Holding SA oraz Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

W chorzowskim ratuszu podpisano porozumienie o utworzeniu Parku Przemysłowego "Azoty Chorzów". Sygnatariuszami dokumentu byli przedstawiciele władz miasta, Zakładów Azotowych Holding SA oraz Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Działania mające na celu powstanie parku podjęte zostały na początku bieżącego roku. Pierwszym efektem była umowa o współpracy podpisana w kwietniu przez Zakłady Azotowe i władze miasta.

- Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim stworzenie nowych miejsc pracy. Możemy to osiągnąć właśnie poprzez stworzenie przedsiębiorcom korzystnych warunków do prowadzenia działalności. Park pozwoli także zwiększyć konkurencyjność podmiotów gospodarczych, które będą istniały na jego terenie. Taka inicjatywa pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania firm dzięki korzystaniu ze wspólnej infrastruktury - twierdzi Zygmunt Machnik, wiceprezes Zakładów Azotowych, koordynator projektu.

Chorzowski park przemysłowy zlokalizowany będzie na terenie Zakładów Azotowych. Jego powierzchnia to 64 ha gruntów z przygotowanym pełnym zapleczem technicznym.
- Jest to kolejny krok w kierunku lepszego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w naszym mieście. To przedsięwzięcie powinno przynieść korzyści wszystkim. Zakłady Azotowe mogą w ten sposób poprawić swoją sytuację na rynku, powstaną też nowe miejsca pracy. Przyniesie to pozytywne skutki również dla miast sąsiednich, gdyż inwestujące tu firmy stworzą miejsca pracy nie tylko dla mieszkańców Chorzowa. Liczę, że realizacja tego projektu nie napotka na żadne utrudnienia - mówi Marek Kopel, prezydent Chorzowa.

Inwestorzy mogą liczyć na zwolnienia z opłat i podatków lokalnych. Ponadto mogą korzystać ze środków pomocowych Unii Europejskiej.
- Myślę, że ważniejsza niż ulgi będzie pomoc, jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy. Będzie to wsparcie dwojakiego rodzaju: merytoryczne przy uruchomieniu firmy oraz w kwestii ubiegania się o kredyty i środki finansowe z funduszy Unii Europejskiej. Drugi rodzaj pomocy to potencjalna możliwość modernizacji oraz dostęp do infrastruktury, do której można zaliczyć np. oczyszczalnię ścieków przemysłowych i dostęp do transportu kolejowego, co może znacznie ułatwić znalezienie partnerów handlowych lub inwestorów - przekonuje Zygmunt Machnik.

Bardzo ważną rolę w projekcie odgrywa także Agencja Rozwoju Przemysłu. Jej pomoc dotyczyć będzie przede wszystkim działalności doradczej i finansowej oraz promocji parku w środowisku biznesowym.
- Jest to już jedenasty park, który powstaje przy naszym współudziale. Ten udział stanie się istotny w momencie przekazania studium wykonalności projektu. Myślę, że uda nam się wygospodarować także fundusze na inwestycje - mówi Bronisława Kowalak, pełnomocnik Agencji Rozwoju Przemysłu.

Intensywne prace związane z powstaniem pierwszych regionalnych parków przemysłowych ARP rozpoczęła w połowie ubiegłego roku. Od kilku tygodni działają już parki w Nowej Rudzie i Goleszowie. Wszystko wskazuje więc na to, że chorzowski projekt również zakończony zostanie w ciągu najbliższego roku.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie