MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Symbole nazistowskie w Chorzowie! W Parku pod Kasztanami zdewastowano pomnik. Przypomina on o mieszczącym się tam kiedyś kirkucie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Szymon Żurek – grupa na Facebooku: Kocham Chorzów
Symbole nazistowskie w Chorzowie! Na terenie Parku pod Kasztanami w Chorzowie, doszło do dewastacji pomnika pamięci o dawnym kirkucie. Obiekt autorstwa Gerarda Grzywaczyka został zniszczony przez wandali, którzy namalowali na nim swastykę oraz liczbę 1488. Sprawą zajęła się policja, która poszukuje sprawców.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Symbole nazistowskie w Chorzowie! W Parku pod Kasztanami zdewastowano pomnik

Do zdewastowania obiektu, znajdującego się na terenie Parku pod Kasztanami w Chorzowie doszło we wtorek, 16 kwietnia 2024 roku przed południem. Na pomniku, który przypomina o mieszczącym się tam kiedyś cmentarzu żydowskim, wandale namalowali swastykę oraz liczbę 1488. Obiekt autorstwa Gerarda Grzywaczyka już wyczyszczono, chociaż widnieją na nim słabo dostrzegalne ślady po namalowanym tam symbolu nazistowskim.

Pomnik w Chorzowie

Pomnik autorstwa Gerarda Grzywaczyka, znajdujący się na terenie Parku pod Kasztanami przypomina nie tylko o mieszczącym się tam kiedyś kirkucie, ale również o społeczności żydowskiej, mieszkającej w Chorzowie. Obiekt ten odsłonięto 25 października 2006 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia, wspieranej przez Katowicki Oddział Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce.

Pomnik ma formę dwóch macew, wykonanych z granitu. Na jednej z nich, będącej prawą częścią obiektu przedstawiono połowę menory. Na macewie, która stanowi lewy element pomnika widnieje wyryty napis. To słowa modlitwy w języku aramejskim wraz z jej polskim tłumaczeniem. Na obiekcie można przeczytać: „Boże błogosław” i „Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej Chorzowa mieszkańcy miasta 2006”. Pomnik oraz fragmenty muru cmentarnego to jedyne pamiątki po dawnym kirkucie.

Policja Ściga Sprawców

Po zdarzeniu, sprawą wandalizmu pomnika w Chorzowie zajęła się lokalna policja. Jak dotąd, nie znaleziono sprawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto