Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sycylia: wulkan Etna znowu wybuchł, zdjęcia robią wielkie wrażenie!

Emil Hoff
Emil Hoff
W czasie erupcji Etny fontanny lawy osiągnęły 600 m wysokości.
W czasie erupcji Etny fontanny lawy osiągnęły 600 m wysokości. AP Photo/Salvatore Allegra/EastNews
Sycylia jest piękna i urokliwa, ale miewa też swoje „humory”. Wyspa słynie m.in. z aktywnego wulkanu Etna, który od czasu do czasu daje spektakularne pokazy siły i grozy. Wieczorem 10 lutego 2022 nastąpiła silna erupcja Etny. Internet zalały niezwykłe zdjęcia, ukazujące fontanny lawy na tle nocnego nieba. Władze i badacze jednak uspokajają: ofiar nie ma, a wulkan szybko się uspokoił.

Spis treści

Sycylia u stóp ognistej góry. Etna to jeden z najaktywniejszych wulkanów

Wieczorem w czwartek 10 lutego 2022 wybuchł sycylijski wulkan Etna. Chmura popiołów zasłoniła niebo, a gorący pumeks spadł na miasteczka, przytulone do stoków niespokojnej góry.

Etna wybucha stosunkowo często, to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W ciągu 3,5 tys. lat naliczono ok. 200 silnych erupcji Etny i niezliczoną liczbę pomniejszych wybuchów. W samym 2021 r. Sycylijczycy doświadczyli ponad 50 pomniejszych erupcji Etny; ostatnia, większa miała miejsce 21 września.

Etna jest tak aktywna, że stosunkowo szybko zmienia kształt. Gromadzący się materiał piroklastyczny – magma, popiół i pumeks – odkłada się przy wierzchołkach góry, powodując, że wulkan staje się wyższy, z kolei potężne erupcje znowu niwelują jego wysokość. Obecnie Etna wznosi się na 3357 m n.p.m. Według pomiarów z 1865 r., miała 3390 m, w 1932 r. - 3263, w 2004 r. - 3350.

Etna znowu wybuchła. Fontanny lawy i chmura popiołu

Już w końcu stycznia 2022 lekkie wstrząsy i sporadyczne pomniejsze wybuchy zapowiadały zbliżającą się kolejną silną erupcję Etny.

10 lutego 2022 wieczorem podnóże Etny zatrzęsło się, a z południowo-wschodniego krateru wulkanu w powietrze strzeliły fontanny lawy, osiągając wysokość nawet 600 m. Chmura popiołów wzniosła się na wysokość 7 km, po czym wraz z fragmentami skał wulkanicznych – pumeksem – opadła na okoliczne miasteczka.

Boris Behncke, naukowiec ze stacji badawczej Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii na Sycylii, napisał na Twitterze:

- Etna nie jest szczególnie znana z tworzenia obfitych potoków piroklastycznych, choć w czasie szczególnie silnych tzw. paroksyzmów zdarzają się one dość często. Tu możecie zobaczyć jeden z potoków, wytworzony w czasie silnego paroksyzmu z 10 lutego 2022.

Ogień na niebie Sycylii. Niezwykłe zdjęcia świadków

Erupcja Etny została uchwycona na zdjęciach i nagraniach, które trafiły do sieci i szybko wzbudziły sensację wśród internautów.
Na niezwykłych obrazach widać, jak piękna i groźna potrafi być Matka Natura. Gejzery lawy i potoki magmy, wydobywające się z południowo-wschodniego krateru Etny, wyglądają tym bardziej niesamowicie, że erupcja miała miejsce już po zmierzchu.

Sami zobaczcie niezwykłe ujęcia!

Etna już spokojna. Obyło się bez ofiar

Wszystko wskazuje na to, że wybuch wulkanu nie spowodował żadnych dotkliwych zniszczeń. Potoki lawy nie sięgnęły poza zbocza Etny. Rano 11 lutego 2022 wulkan był już znowu względnie spokojny.

Wulkanolodzy twierdzą, że erupcja Etny z 10 lutego 2022, choć spektakularna, nie była wcale szczególnie silna. Nie zawsze jednak Sycylijczycy mieli tyle szczęścia.

Najgorsze erupcje Etny

W ciągu długich dziejów osadnictwa ludzkiego na zboczach Etny wulkan kilka razy spowodował jednak ogromne szkody.

  • Do jednej z najstraszniejszych erupcji doszło w 122 r. p.n.e., kiedy popiół wyrzucony przez wulkan zasypał Katanię tak dotkliwie, że Rzymianie zwolnili miasto z podatków na całe 10 lat, by mogło się dobudować.
  • W r. 1669 erupcja Etny trwała aż 122 dni, a powstałe w jej wyniku pole lawowe miało aż 40 km2 powierzchni i spowodowało przesunięcie się linii brzegowej o cały kilometr. Zniszczeniu uległo wtedy 15 wiosek.
  • W 1928 r. w wyniku erupcji Etny zniszczona została wioska Mascali, ale nie było żadnych ofiar śmiertelnych. To pierwsza erupcja Etny, udokumentowana fotograficznie.
  • W 2002 r. po erupcji Etny popiół i lawa zniszczyły turystyczną infrastrukturę popularnego wówczas regionu Piano Provenzana, który do dziś nie odzyskał dawnej świetności.

Zobacz galerię niezwykłych zdjęć erupcji Etny z 10 lutego 2022. Kliknij w zdjęcie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sycylia: wulkan Etna znowu wybuchł, zdjęcia robią wielkie wrażenie! - Strona Podróży

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto