Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto chórów i poetów

JUSTYNA CYRUS
"Lutnia" przez miesiąc ćwiczyła prawykonanie 100 psalmów autorstwa Harrego Dudy z muzyką Andrzeja Minkacza. JUSTYNA CYRUS
"Lutnia" przez miesiąc ćwiczyła prawykonanie 100 psalmów autorstwa Harrego Dudy z muzyką Andrzeja Minkacza. JUSTYNA CYRUS
Na II Ogólnopolskie Prezentacje Psalmodyczne zaprosił Polski Związek Chórów i Orkiestr, oddział śląski i Górnośląskie Towarzystwo Literackie. Rozpoczęły się one kilkugodzinną sesją popularno-naukową pt.

Na II Ogólnopolskie Prezentacje Psalmodyczne zaprosił Polski Związek Chórów i Orkiestr, oddział śląski i Górnośląskie Towarzystwo Literackie. Rozpoczęły się one kilkugodzinną sesją popularno-naukową pt. "Z psalmami przez wieki" w Starochorzowskim Domu Kultury.

Magdalena Dziadek przedstawiła temat "Psalmodie kompozytorów śląskich", Florian Lesik: "Od grobu Bożego do Chorzowa", Anna Stachura: "Bogusławskiego psalmy Dawida", Małgorzata Wójcik-Dudek: "Odmienność psalmów Tadeusza Nowaka" i Andrzeja Wójcik: "Psalmodia w kulturze ludowej".

Rajmond Hanke, prezes oddziału śląskiego PZChiO wyjaśnia, że psalmodie to twórczość oparta na psalmach.

- Psalmy od pradziejów towarzyszyły ludziom. Początkowo przygrywano na harfach i lutni, z czasem powiększała się gama instrumentów. Przegląd jest imprezą interdyscyplinarną eksponującą twórców muzyki, poezji, słowa, a także współczesny dorobek psalmodyczny w sensie muzyki i liryki słowa - wyjaśniał.

Część teoretyczną uświetnił występ najstarszego chorzowskiego chóru "Lutnia", świętującego w tym roku 95-lecie działalności. Aktorzy Teatru Śląskiego w programie "Wodo siwa wodo" przedstawili własne interpretacje psalmów Tadeusza Nowaka, a poeci: Barbara Dziekańska, Tadeusz Kijonka i Marek Zachariasz czytali własne wiersze.

W niedzielę w kościele św. Marii Magdaleny odbyła się msza w intencji muzyków Górnego Śląska w oprawie chorzowskich chórów oraz koncert prawykonań chóralnych zespołów i chórów z całego Śląska.

W 2001 roku po raz pierwszy odbyły się prezentacje i odzew chórów z całego kraju był ogromny. Chórzyści byli wspaniale przebrani w stroje odpowiednie do czasów, w jakich powstały prezentowane utwory. W tym roku frekwencja była licha, zapewne z powodu trwających Obchodów Dni Chorzowa.

- W czasie pierwszych prezentacji pojawiły się pytania, dlaczego akurat dotyczą psalmów i odbywają się właśnie w Chorzowie Starym. Inspiracją był zakon Stróżów Grobu Bożego obecny w Miechowie, a działający na terenie Chorzowa od XIII do XIX wieku. Okazuje się, że wówczas panowała w Zakonie Bożogrobców reguła św. Augustyna, według której zakonnicy mieli obowiązek wyśpiewania 150 psalmów tygodniowo. Siedem razy dziennie i raz w nocy dzwon zwoływał do psalmodii. Starochorzowskie wzgórze, na którym jesteśmy, jest więc najbardziej rozśpiewanym miejscem nie tylko w regionie, ale i w Polsce - podkreślił Hanke.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto