Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Śpiew Aniołów” w chorzowskiej hucie. Co wyniknie z połączenia muzyki i dźwięków maszyn w Muzeum Hutnictwa?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
A.G.
W sobotę 17 września w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie posłuchamy koncertu barokowych oraz współczesnych mistrzów muzyki. Zagrają muzycy z Filharmonii Śląskiej. Wejście jest darmowe, choć potrzebne są wejściówki do odebrania w kasie muzeum. Przybyli przekonają się, co wyniknie z połączenia muzyki i dźwięków huty.

Bach w hucie

Koncert odbędzie się w ramach 17 edycji Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego, Przybyli będą mogli posłuchać m.in. utworów Franza von Bibera oraz Jana Sebastiana Bacha. 17 września o 18.00 muzycy zagrają:

Battalię à 10 Bibera z 1673 roku – utwór skrzypcowego mistrza swojej epoki
III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha – zagrany z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie.

Śpiew aniołów i maszyn

Tego dnia usłyszymy również Śpiewy Aniołów oraz Sinfonię Industrialną na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego.

— Jest to pierwszy w historii utwór („Sinfonia” przyp. red.) , który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie, która obecnie jest siedzibą Muzeum Hutnictwa – informuje miasto.

Wykonane zostanie także Requiem for Larissa ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova – jako gest solidarności z Ukrainą.

— Wykonawcami koncertu będzie jeden z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski – informuje Urząd Miasta.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Szczegóły dotyczące programu festiwalu znajdują się na stronie www.gorczycki.pl. Wejście na wydarzenie jest bezpłatne, choć wejściówki trzeba odebrać w kasie Muzeum Hutnictwa.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto