Snowcross z medalami

Grzegorz Lisiecki
Dwie chorzowianki, Natalia Ficek i Zuzanna Smykała, znalazły się na podium snowboardowych mistrzostw Polski

Natalia Ficek wywalczyła srebro, a Zuzanna Smykała brąz podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski Seniorów w snowboardzie, które odbyły się w Wierchom- li, w Beskidzie Sądeckim.

Obie chorzowianki medale zdobyły w snowcrossie (znanym też jako SBX), czyli w niezwykle widowiskowej dyscyplinie, w której czwórka zawodników rywalizuje jednocześnie na trasie zjazdowej - pełnej muld, ostrych zakrętów czy wielostopniowych skoczni. Zasady są proste - wygrywa pierwszy na mecie.

- Koronną konkurencją Natalii jest slalom, ale tym razem wypadła z trasy. A medal niespodziewanie zdobyła w snowcrossie, czyli konkurencji, w której na co dzień nie startuje - mówi Adam Ficek, ojciec Natalii, który jest członkiem zarządu Polskiego Związku Snowboardu.

Natalia Ficek jest uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i zawodniczką klubu AZS Zakopane. Z kolei Zuzanna Smykała broni barw AZS Katowice. Wcześniej obie chorzowianki przez trzy sezonu występowały razem w klubie z Bielska-Białej i uczyły się w Szczyrku, w tamtejszej Szkole Mistrzostwa Sportowego.

Cztery dni wcześniej obie wystartowały w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Tym razem lepsza była Zuzanna Smykała, która zdobyła złoty medal. Natalia Ficek wywalczyła natomiast srebro.

Wyniki mistrzostw Polski. Slalom gigant równoległy, kobiety: 1. Małgorzata Kukucz-Legień (AZS Katowice), 2. Aleksandra Król (F2 Dawidek Team), 3. Barbara Stachoń (F2 Dawidek Team), mężczyźni: 1. Jędrzej Derda (F2 Dawidek Team), 2. Tomasz Kowalczyk (AZS Zakopane), 3. Oskar Bom (F2 Dawidek Team). Slalom równoległy, kobiety: 1. Karolina Sztokfisz (AZS Zakopane), 2. Aleksandra Król (F2 Dawidek Team), 3. Blanka Isielonis, mężczyźni: 1. Łukasz Hoły (F2 Dawidek Team), 2. Aleksander Kosacki, 3. Maciej Hańczewski (AZS Zakopane). Snowcross, kobiety: 1. Julia Piasecka (1080 Bielsko-Biała), 2. Natalia Ficek (AZS/SMS Zakopane), 3. Zuzanna Smykała (AZS Katowice), mężczyźni: 1. Rafał Skarbek Malczewski (AZS Zakopane), 2. Marcin Bocian (AZS Zakopane), 3. Jan Poniński (AZS Zakopane).