Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Chorzowie. Jak miasto walczy z niską emisją? Dotacje na wymianę pieca i patrole straży miejskiej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pixabay
Patrole straży miejskiej, kampanie informacyjne i dofinansowanie na wymianę starych urządzeń grzewczych. Tak Chorzów walczy ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, który prowadzi do różnych schorzeń. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców. Palenie śmieciami czy drewnem to częste zjawisko. Jak w Chorzowie miasto walczy ze smogiem?

Problem ze smogiem w Chorzowie

Komisja Europejska szacuje, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 44 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce – 36 proc. to rak płuc, 34 proc. wylewy, a 27 proc. choroby serca. Zanieczyszczenie powietrza ma szereg bardzo negatywnych skutków dla zdrowia człowieka. Zaczynając od mniej lub bardziej dotkliwego kaszlu, podrażnienia oczu czy gardła, na udarach, demencji i nowotworach kończą

Niska emisja, a więc wykorzystywanie słabej jakości węgla i wysokoemisyjnych pieców to problem także w poszczególnych samorządach. W Chorzowie również podejmowane są kroki, by walczyć ze smogiem. CO jest jednak największym problemem w Chorzowie?

- Największym problemem związanym ze smogiem są mieszkania w wielorodzinnej starej zabudowie. Chociaż świadomość mieszkańców - chociażby dzięki kampaniom informacyjnym - każdego roku wzrasta, to niestety nadal zdarzają się przypadki palenia w piecach niedozwolonymi przedmiotami czy substancjami - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Za powstawanie smogu odpowiedzialne są też często stare domy jednorodzinne, które ze względu na lokalizację (z dala od sieci CO) korzystają z ogrzewania węglowego. Pamiętajmy, że w województwie śląskim obowiązuje uchwała zabraniająca używania mułów i flotokoncentratów, ale problemem czasami jest też węgiel niskiej jakości - dodaje Kamil Nowak.

Jak Chorzów walczy z niską emisją?

W Chorzowie trwa walka ze smogiem. W jaki sposób? Specjalny patrol Straży Miejskiej prowadzi kontrole palenisk i w razie wykrycia spalania nieodpowiedniego paliwa nakłada mandaty lub poucza. W tym roku praca patrolu była w pewnym momencie ograniczona decyzją Wojewody podyktowaną sytuacją epidemiczną.

Straż Miejska wraz z Urzędem Miasta w Chorzowie poprzednich latach prowadziła też kampanie informacyjne powiększające świadomość mieszkańców oraz przypominające o odpowiedzialnym paleniu w paleniskach.

Drugą formą walki ze smogiem są dofinansowania do wymiany urządzenia grzewczego. Do 2020 roku kwota dofinansowania wynosiła 80-90 proc. (w zależności od rodzaju urządzenia grzewczego) wartości urządzenia grzewczego, ale maksymalnie 3000 zł. Ta kwota może być wyższa, może wynosić nawet 90 proc. wartości urządzenia grzewczego (bez górnej granicy) w przypadku, gdy kilka mieszkań będzie ogrzewanych z jednego źródła.

- Natomiast od przyszłego roku maksymalna kwota dofinansowania ma wzrosnąć do 3500zł, a górną granicą dotacji ma być 90 proc. wartości urządzenia. Regulamin został przyjęty na październikowej Radzie Miasta, ale nie jest jeszcze prawomocny.
Ubiegać się mogą o dotacje osoby fizyczne (nie podmioty gospodarcze) tylko do lokali mieszkalnych (nie użytkowych) - wyjaśnia Kamil Nowak.

Regulamin dofinansowania do wymiany urządzenia grzewczego dostępny jest TUTAJ - KLIKNIJ.

Szacuje się, że za przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 w skali kraju odpowiadają odpowiednio:

  • 88% – indywidualne ogrzewanie budynków (palenie niskiej jakości węglem, używanie starych kotłów, słaby stan techniczny budynku
  • 6% – ruch pojazdów (w tym intensywny ruch pojazdów w centrach miast)
  • 3% – emisja wtórna zanieczyszczeń pyłowych z powierzchni odkrytych dróg i ulic (pyły unoszące się z dróg skutek ruchu pojazdów
  • 2% – przemysł
  • 1% – napływ z państw ościennych

Źródło: Krajowy Program Ochrony Powietrza do roku 2020 (z perspektywą do 2030), Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2015

- Zanieczyszczenie powietrza – w coraz większym stopniu wynikające ze stosowania przestarzałych paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania domów i napędzania samochodów – prowadzi do powstawania smogu. Oddychanie powietrzem skażonym tymi substancjami może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak nowotwory - podkreśla Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto