Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog truje mieszkańców woj. śląskiego. Gdzie sytuacja jest najgorsza? Sprawdź!

MP
Sprawdź, wskazania monitoringu powietrza w poszczególnych miastach.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawdź, wskazania monitoringu powietrza w poszczególnych miastach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
11 stycznia 2021 normy jakości powietrza w większości dużych miast w regionie były przekroczone o kilkadziesiąt, a nawet sto procent. Pamiętajmy, że pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5 mogą wywołać kaszel, reakcje alergiczne i przyczyniają się do ryzyka zachorowania na nowotwory. Na filmiku poniżej: lekarz Michał Domaszewski m.in. mówi o tym, jak smog wpływa na nasz organizm.

Sprawdziliśmy, jak w poniedziałek, 11 stycznia, o poranku (godz. 6.30) wygląda poziom zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim. Niestety sytuacja jest zła.

W większości dużych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czujniki Airly wskazują przekroczenie normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Na przykład w Rybniku są przekroczenia o 137 proc., a niewiele mnie (136) w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

ZOBACZCIE PLANSZE Z DANYMI O JAKOŚCI POWIETRZA W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH

Fatalne skutki smogu
Przypomnijmy, że wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu negatywnie wpływa na drogi oddechowego. Bezpośrednio może powodować kaszel, trudności z oddychaniem czy zadyszkę, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. W dłuższej perspektywie czasu zwiększa ryzyko astmy oraz reakcji alergicznych.

Z kolei długie narażenie na kontakt z pyłem PM2,5 zwiększa ryzyko zawału, a także przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych, szczególnie płuc.

Sprawdź, wskazania monitoringu powietrza w poszczególnych miastach.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Smog truje mieszkańców woj. śląskiego. Gdzie sytuacja jest n...

Zgodnie z zaleceniami przy złej jakości powietrza nie powinno się wychodzić z domów i mieszkań, bowiem takie powietrze może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Powinny pamiętać o trym zwłaszcza osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Warto też pamiętać, że smog ma prawdopodobnie wpływ na zwiększone zagrożenie koronawirusem. Piszą o tym światowe media, m.in. brytyjski dziennik The Guardian. Naukowcy wskazują, że potwierdzeń tej hipotezy należy szukać w wybuchach epidemii koronawirusów z lat poprzednich. Uczeni, którzy analizowali epidemię SARS z 2003 roku, odkryli, że zarażeni ludzie, którzy mieszkali na obszarach o większym zanieczyszczeniu powietrza byli o 84 proc. bardziej narażeni na śmierć niż ci w regionach z czystszym powietrzem.

Jak się zachowywać w czasie smogu?

  • Zrezygnuj z uprawiania sportu na powietrzu.
  • Zrezygnuj z jazdy na rowerze po mieście.
  • Osoby chore, seniorzy, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny przebywać na dworze.
  • Ogranicz spożywanie posiłków na zewnątrz.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto