Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Slavni 2023. Konwent kultury rodzimej i Złoty Płomień Kultury w Chorzowie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Slavni 2023 - konwent kultury rodzimej to spotkanie z historią i mitologami słowiańską, nordycką, celtycką, germańską oraz słowiańską kulturą ludową. Będą prelekcje, wykłady, pogadanki. koncerty oraz kramy z rękodziełem związanym z wczesnym średniowieczem. A wszystko to w chorzowskim skansenie w dniach 22-23 kwietnia 2023.

W dniach 22-23 kwietnia 2023 r. w skansenie w Chorzowie odbędzie się Konwent Kultury Rodzimej i Złoty Płomień Kultury Slavni 2023.

To pierwsze w kraju wydarzenie skupione na literaturze i kulturze, w trakcie którego organizatorzy przybliżają bogactwo historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej, germańskiej oraz słowiańskiej kultury ludowej

, czytamy w notce prasowej.

Slavni 2023 PROGRAM

● Panele dyskusyjne pomiędzy autorami książek, pisarzami, pracownikami naukowymi, przedstawicielami wydawnictw oraz czytelnikami, spotkania autorskie, wykłady i pogadanki przybliżające kulturę, wierzenia, mitologię oraz codzienność dawnych Słowian.
● Strefa kramów wyrobów rękodzielnictwa związanego z wczesnym średniowieczem, tor łuczniczy, nauka fechtunku oraz liczne warsztaty na stoiskach wystawienniczych, a także koncert zespołu Svita (22 kwietnia , godz. 14.30) oraz Śpiewnice i oficjalne wręczenie nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu SLAVNI — złoty płomień kultury.

Konvent Kultury Rodzimej Slavni 2023 odbędzie się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Organizatorem jest iSAP -Słowiańska Agencja Prasowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Więcej informacji: www.slavni.isap.info.pl

Osobowości literackie, jakie będzie można spotkać podczas konwentu Slavni 2023

Łukasz Malinowski
Historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz tworzący rozmaite narracje o przeszłości. Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (UJ), dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Twórca cyklu "Skald" (Karmiciel kruków, Kowal słów, Wężowy język, Pasterz pieśni), który opowiada o wikińskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Autor monografii „Berserkir i ulfhednar w historii mitach i legendach” i „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Wiedzy i Życie”, „Focusie Historia”, „Mówią wieki”, „w Sieci Historii” i na portalu Wirtualnej Polski. W 2019 roku ukazała się jego najnowsza powieść historyczna „Piastowskie wahadło".

Aleksandra Seliga
Pisarka, autorka powieści z cyklu "Panna" - "Gołoborze". Autorka książek o tematyce fantastycznej. Na co dzień wykłada literaturę XIX wieku na Uniwersytecie Łódzkim. Związana z Wydawnictwem Kobiecym.

Magdalena Wolff
Pisarka, autorka powieści z cyklu "Moc korzeni" Człowiek twórczy i o rozlicznych zainteresowaniach. Pasjonatka mitologii z różnych zakątków świata, akwarelistka, dziewiarka i farbiarka. Z wykształcenia japonistka, co zaprowadziło ją nawet do szkoły klasycznego tańca japońskiego. Pomimo fascynacji różnorakimi tradycjami, odczuwa głęboką potrzebę sięgania do korzeni, więc z zapałem oddaje się zgłębianiu kultury słowiańskiej. Fantasy to jej środowisko naturalne od jakichś dwudziestu lat. Jej pierwsze opowiadanie ukazało się w „Magazynie Fantastycznym” w 2009 r., później opublikowała też w magazynie „Esensja”, z którym współpracowała również jako ilustratorka.

Monika Maciewicz
Pisarka, autorka powieści z gatunku etnofantasy: „Wiedma” oraz „Kruki”. Fascynatka czasów wczesnego średniowiecza, członkini drużyny odtwórstwa historycznego Czarny Żmij. Blogerka, popularyzatorka kultury słowiańskiej prowadząca Stronę Miłośników Słowiańszczyzny – Jesteśmy Słowianami. Na co dzień polonistka, logopedka, liderka Teatroteki Szkolnej, członkini Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jej hobby to również zielarstwo oraz teatr. Przez wiele lat współpracowała z teatrami amatorskimi w Przemyślu, pisząc i reżyserując sztuki teatralne. Zadebiutowała zbiorem dla dzieci Bajki pełne marzeń. Jej opowiadanie Uciekaj, nim przyjdzie noc ukazało się w antologii Na końcu świata napisane.

Marta Krajewska
Pisarka, autorka powieści z Uniwersum Wilczej Doliny. Jak sama pisze o sobie: Moje serce mieszka w dwóch miejscach. W mojej rodzinnej podkrakowskiej wsi oraz w Wilczej Dolinie. Ta ostatnia to inspirowana kulturą wczesnych Słowian kraina, w której rozgrywa się większość pisanych przeze mnie powieści. Znajdziecie tu wiły i rusałki, wilkołaki, wiedźmy i sporo wiedzy o życiu codziennym, przemyconej w tle fabuły. (...)Nie wyobrażam sobie mieszkania w mieście oraz dnia bez kawy. Mocno stąpam po ziemi, ale głową bujam w obłokach.

Marcin Sindera
Autor trylogii historyczno-fantastycznej o przygodach wojownika Draconisa, rozgrywających się w czasach przed panowaniem księcia Mieszka I. W skład cyklu wchodzą następujące powieści: „Wróżda” (2020), „Żmij”(2021) i „Pożoga”(2022), wydane przez Wydawnictwo Lira. W 2022 roku zaprojektował i wydał grę pt. „Glina – kryminalna gra fabularna”. Mistrz gry, fan gier planszowych, rowerzysta, pasjonat górskich wycieczek i miłośnik progresywnego rocka.

Franciszek Piątkowski
Franciszek Marek Piątkowski – mąż Karoliny, tata Zuzi i Zosi, z zawodu adwokat i pisarz, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański. Żerca w lubelskiej grupie Krucze Gniazdo - Lubelscy Rodzimowiercy, autor pierwszej, nowoczesnej powieści rodzimowierczej/słowianskiego urban fantasy pt. „Powiernik”, która zapoczątkowała nowy rozdział w literaturze słowiańskiej. Obecnie Uniwersum Powiernika obejmuje też kolejne części: „Widzący”, „Obrońcy”, w także zbiory opowiadań „Powiernik. Bogowie i stwory" oraz "Widzący. Bogowie i stwory".

Wiktoria Korzeniewska
Autorka powieści "Czerwona Baśń oraz osobowość literacka, bibliofilka, słowianoentuzjastka, która od lat recenzuje książki na swoim blogu Slavic Book - książki z motywami słowiańskich wierzeń . W 2020 roku Wiktoria wydała swoją debiutancką powieść, pt.: "Czerwona baśń" od Aniversum , której fragment naszej recenzji prezentujemy Wam poniżej:
"Czerwona baśń bez wątpienia jest baśnią. Na 150 stronach książki Wiktorii Korzeniewskiej znajdziemy cały bukiet znanych nam z dzieciństwa postaci. Jest przykładowo Baba Jaga, Czerwony Kapturek, wilk, lis, licho i kilka innych bohaterów. Jest tajemnica, jest przemiana i jest las..."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto