Slavni 2023. Konwent kultury rodzimej i Złoty Płomień Kultury w Chorzowie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Slavni 2023 - konwent kultury rodzimej to spotkanie z historią i mitologami słowiańską, nordycką, celtycką, germańską oraz słowiańską kulturą ludową. Będą prelekcje, wykłady, pogadanki. koncerty oraz kramy z rękodziełem związanym z wczesnym średniowieczem. A wszystko to w chorzowskim skansenie w dniach 22-23 kwietnia 2023.

W dniach 22-23 kwietnia 2023 r. w skansenie w Chorzowie odbędzie się Konwent Kultury Rodzimej i Złoty Płomień Kultury Slavni 2023.

To pierwsze w kraju wydarzenie skupione na literaturze i kulturze, w trakcie którego organizatorzy przybliżają bogactwo historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej, germańskiej oraz słowiańskiej kultury ludowej

, czytamy w notce prasowej.

Slavni 2023 PROGRAM

● Panele dyskusyjne pomiędzy autorami książek, pisarzami, pracownikami naukowymi, przedstawicielami wydawnictw oraz czytelnikami, spotkania autorskie, wykłady i pogadanki przybliżające kulturę, wierzenia, mitologię oraz codzienność dawnych Słowian.
● Strefa kramów wyrobów rękodzielnictwa związanego z wczesnym średniowieczem, tor łuczniczy, nauka fechtunku oraz liczne warsztaty na stoiskach wystawienniczych, a także koncert zespołu Svita (22 kwietnia , godz. 14.30) oraz Śpiewnice i oficjalne wręczenie nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu SLAVNI — złoty płomień kultury.

Konvent Kultury Rodzimej Slavni 2023 odbędzie się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Organizatorem jest iSAP -Słowiańska Agencja Prasowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Więcej informacji: www.slavni.isap.info.pl

Osobowości literackie, jakie będzie można spotkać podczas konwentu Slavni 2023

Łukasz Malinowski
Historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz tworzący rozmaite narracje o przeszłości. Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (UJ), dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Twórca cyklu "Skald" (Karmiciel kruków, Kowal słów, Wężowy język, Pasterz pieśni), który opowiada o wikińskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Autor monografii „Berserkir i ulfhednar w historii mitach i legendach” i „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Wiedzy i Życie”, „Focusie Historia”, „Mówią wieki”, „w Sieci Historii” i na portalu Wirtualnej Polski. W 2019 roku ukazała się jego najnowsza powieść historyczna „Piastowskie wahadło".

Aleksandra Seliga
Pisarka, autorka powieści z cyklu "Panna" - "Gołoborze". Autorka książek o tematyce fantastycznej. Na co dzień wykłada literaturę XIX wieku na Uniwersytecie Łódzkim. Związana z Wydawnictwem Kobiecym.

Magdalena Wolff
Pisarka, autorka powieści z cyklu "Moc korzeni" Człowiek twórczy i o rozlicznych zainteresowaniach. Pasjonatka mitologii z różnych zakątków świata, akwarelistka, dziewiarka i farbiarka. Z wykształcenia japonistka, co zaprowadziło ją nawet do szkoły klasycznego tańca japońskiego. Pomimo fascynacji różnorakimi tradycjami, odczuwa głęboką potrzebę sięgania do korzeni, więc z zapałem oddaje się zgłębianiu kultury słowiańskiej. Fantasy to jej środowisko naturalne od jakichś dwudziestu lat. Jej pierwsze opowiadanie ukazało się w „Magazynie Fantastycznym” w 2009 r., później opublikowała też w magazynie „Esensja”, z którym współpracowała również jako ilustratorka.

Monika Maciewicz
Pisarka, autorka powieści z gatunku etnofantasy: „Wiedma” oraz „Kruki”. Fascynatka czasów wczesnego średniowiecza, członkini drużyny odtwórstwa historycznego Czarny Żmij. Blogerka, popularyzatorka kultury słowiańskiej prowadząca Stronę Miłośników Słowiańszczyzny – Jesteśmy Słowianami. Na co dzień polonistka, logopedka, liderka Teatroteki Szkolnej, członkini Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jej hobby to również zielarstwo oraz teatr. Przez wiele lat współpracowała z teatrami amatorskimi w Przemyślu, pisząc i reżyserując sztuki teatralne. Zadebiutowała zbiorem dla dzieci Bajki pełne marzeń. Jej opowiadanie Uciekaj, nim przyjdzie noc ukazało się w antologii Na końcu świata napisane.

Marta Krajewska
Pisarka, autorka powieści z Uniwersum Wilczej Doliny. Jak sama pisze o sobie: Moje serce mieszka w dwóch miejscach. W mojej rodzinnej podkrakowskiej wsi oraz w Wilczej Dolinie. Ta ostatnia to inspirowana kulturą wczesnych Słowian kraina, w której rozgrywa się większość pisanych przeze mnie powieści. Znajdziecie tu wiły i rusałki, wilkołaki, wiedźmy i sporo wiedzy o życiu codziennym, przemyconej w tle fabuły. (...)Nie wyobrażam sobie mieszkania w mieście oraz dnia bez kawy. Mocno stąpam po ziemi, ale głową bujam w obłokach.

Marcin Sindera
Autor trylogii historyczno-fantastycznej o przygodach wojownika Draconisa, rozgrywających się w czasach przed panowaniem księcia Mieszka I. W skład cyklu wchodzą następujące powieści: „Wróżda” (2020), „Żmij”(2021) i „Pożoga”(2022), wydane przez Wydawnictwo Lira. W 2022 roku zaprojektował i wydał grę pt. „Glina – kryminalna gra fabularna”. Mistrz gry, fan gier planszowych, rowerzysta, pasjonat górskich wycieczek i miłośnik progresywnego rocka.

Franciszek Piątkowski
Franciszek Marek Piątkowski – mąż Karoliny, tata Zuzi i Zosi, z zawodu adwokat i pisarz, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański. Żerca w lubelskiej grupie Krucze Gniazdo - Lubelscy Rodzimowiercy, autor pierwszej, nowoczesnej powieści rodzimowierczej/słowianskiego urban fantasy pt. „Powiernik”, która zapoczątkowała nowy rozdział w literaturze słowiańskiej. Obecnie Uniwersum Powiernika obejmuje też kolejne części: „Widzący”, „Obrońcy”, w także zbiory opowiadań „Powiernik. Bogowie i stwory" oraz "Widzący. Bogowie i stwory".

Wiktoria Korzeniewska
Autorka powieści "Czerwona Baśń oraz osobowość literacka, bibliofilka, słowianoentuzjastka, która od lat recenzuje książki na swoim blogu Slavic Book - książki z motywami słowiańskich wierzeń . W 2020 roku Wiktoria wydała swoją debiutancką powieść, pt.: "Czerwona baśń" od Aniversum , której fragment naszej recenzji prezentujemy Wam poniżej:
"Czerwona baśń bez wątpienia jest baśnią. Na 150 stronach książki Wiktorii Korzeniewskiej znajdziemy cały bukiet znanych nam z dzieciństwa postaci. Jest przykładowo Baba Jaga, Czerwony Kapturek, wilk, lis, licho i kilka innych bohaterów. Jest tajemnica, jest przemiana i jest las..."

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie