18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ZOO od kuchni: zwierzęta jedzą po pańsku. Zajrzeliśmy im do talerzy ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Śląskie zoo od kuchni
Śląskie zoo od kuchni Lucyna Nenow
Słonie przepadają za gotowaną kaszą, mały: za jogurtami. Lemury jedzą sałatki, a tutejsi weganie – kuce i osły – siano i trawę. Oto śląskie ZOO od kuchni. Zajrzeliśmy do talerzy zwierzakom. Jedzą po pańsku...

Kusi Was czasem, aby dokarmić zwierzaki w ZOO? Niech Was ręka boska broni. Bardziej im szkodzicie, a dwa: głodne zwierzaki nie chodzą. Ba, jedzą po pańsku. Sprawdziliśmy, jak wygląda śląskie ZOO od kuchni. Posiłki kilka razy dziennie, świeże warzywa i owoce, te ostatnie sezonowe, nawet letnie przez cały rok, owocowe sałatki, przekąski i dziesiątki innych przysmaków.

Najprostszy jest jadłospis tutejszych wegan, czyli zwierząt kopytnych, kuce i osły dostają siano i trawę. Najbardziej skomplikowany małp pazurkowców. - Dla nich specjalnie z zagranicy sprowadzane są preparaty witaminowo - mineralne, ale jedzą też warzywa, świerszcze, czy mączniki. Robaki są kupowane, to tzw. żywy pokarm - opowiada Alina Kloska, kierownic sekcji zwierząt kopytnych w ZOO.

Małpy lubują się w jogurtach. Jedzą wszystkie dostępne na rynku. - Oprócz kokosowych i czekoladowych - dodaje Kloska. Owocowe sałatki z bananami i winogronami to przysmak lemurów. Hipopotamy i słonie przepadają za gotowanymi kaszą i ryżem, a małpy zajadają makarony.

- Właściwie wszystko, co jest podawane w ZOO mógłby zjeść człowiek, bo i świerszcza, ewentualnie przed surowym mięsem można się wzbraniać - ocenia Kloska. Oczywiście możecie kręcić nosem, że i trawy do ust nie weźmiecie. A kręćcie! Zwierzęta też marudzą.

- Tylko trwalsza utrata apetytu, to dla nas znak, że jest jakiś problem, albo zachodzą zmiany fizjologiczne. Mieliśmy na przykład żyrafę, która w ciąży odmawiała jedzenia swoich ukochanych cytryn, więc zawsze kiedy ich już nie chciała jeść, wiedzieliśmy, o co chodzi - opowiada pani kierownik.

Maliny, jagody i poziomki dostępne są w ZOO cały rok! - Zabezpieczamy owoce sezonowe, truskawki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, maliny, itp. i mrozimy w naszej chłodni - tłumaczy Kloska. Zapasy starczają do następnego sezonu.

To nieliczne z pokarmów przechowywane dłużej w ogrodzie. - Takie artykuły jak nabiał, owoce, warzywa mamy dostarczane od dwóch do trzech razy w tygodniu, granulaty, zboża - raz w miesiącu. Wszystko musi być pierwszego gatunku i świeże - dopowiada kierownik.

Każde zwierzę ze śląskiego ZOO ma swoją specjalnie dobraną i dostosowaną dietę. - Były opracowywane całymi latami na bazie doświadczeń naszych i innych ogrodów, bo zwierzęta, które do nas przyjeżdżają, trafiają tu razem ze swoim menu - mówi Kloska.

I tak zwierzęta syte i zadowolone, a odwiedzającym ZOO i tak się serce ściska i je dokarmiają. Prawdopodobnie większej krzywdy zrobić im nie mogą. - To najgorsze, dlatego część zwierząt oddzielamy od ludzi. Tak zrobiliśmy z wielbłądami. Jeden miał ostrą biegunkę, po tym jak został nakarmiony kanapkami - wspomina Kloska. Kobietę, która karmiła zwierzę, próbowała przekonać, żeby tego nie robiła. - Odpowiedziała, że to jest przecież kanapka z pasztetem i to takim drogim, nie tanim - relacjonuje kobieta.

- Ludzie mówią, że dali jednego paluszka, albo czipsa. Jasne, ale ich przychodzi po kilka tysięcy, i każdy coś daje. Nawet jabłko podane niewłaściwemu zwierzakowi może zaszkodzić. Wiele zwierząt właśnie po weekendach ma ostre biegunki i musi przejść na dietę, albo nawet rozpoczynamy leczenie - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto