18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: W trzynastu gminach przybędzie 511 miejsc dla maluchów

Katarzyna Domagała
grzegorz jakubowski
Do końca roku w naszym województwie ma powstać 511 nowych miejsc w żłobkach miejskich i nowo otwieranych klubach dziecięcych. Jak mówią rodzice najmłodszych Ślązaków i zagłębiaków, to niezbędna kropla w morzu potrzeb.

Dzięki projektowi "Maluch", który zorganizowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, do naszego regionu trafi ponad 3 mln. 235 tys. zł. z 40 milionowej puli do podziału w całym kraju. Gdyby pieniądze podzielić zgodnie miedzy 16 województw należałoby się nam 2,5 mln zł.

- Ta kwota nie rozwiąże w pełni problemu zbyt małej ilości miejsc w żłobkach - przyznaje Paweł Siembab ze śląskiego urzędu wojewódzkiego w Katowicach. - Na pewno przyczyni się do poprawy sytuacji młodych rodziców - dodaje.

Na wiadomość o dodatkowych miejscach w żłobkach z niecierpliwością czekali rodzice 47 tys. 860 maluszków, które urodziły się w 2009 roku w woj. śląskim.

- Nie tylko ja, ale tysiące rodziców skarżą się, że sytuacja w żłobkach jest dramatyczna - mówi Magdalena Satala, młoda mama z Katowic. - Żeby mieć pewność, że nasze dziecko dostanie się do żłobka, o miejsce powinniśmy się starać jeszcze przed zajściem w ciążę.

W zeszłym roku w województwie działało 57 żłobków publicznych i 5 niepublicznych. (w 2009 było 60 placówek). Na maluchy czekało 3351 miejsc. Maluchy mogą chodzić do żłobka kilka miesięcy, a nie cały rok, dlatego w 2010 roku z opieki skorzystali rodzice 5621 dzieci.

W projekcie "Maluch" wzięło udział 13 gmin z naszego regionu. Łącznie złożyli 17 ofert. Pieniądze przeznaczą zarówno na budowę nowych żłobków, np. w Żorach, zwiększenie ilości miejsc, np. w Cieszynie, Gliwicach czy Katowicach lub jak w Bielsku Białej na dostosowanie budynku do potrzeb żłobka.

- Pomoc finansowa zawsze jest potrzebna - mówi Jakub Jarząbek z UM w Katowicach. - Jeśli mamy możliwość, to z niej korzystamy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w naszym regionie złożono najwięcej podań. Oraz, że wszystkie z nich dostaną dofinansowanie. Jednak na oficjalne wyniki musimy poczekać do 20 maja.

Samodzielność

Agnieszka Holewa, pedagog z przedszkola w Katowicach podkreśla, że z posyłania dzieci do żłobków więcej plusów mają rodzice. Mogą wrócić do pracy, a ich pociechami zajmują się fachowi pedagodzy. Czas spędzony w gronie rówieśników uczy maluchy samodzielności. Potrafią same zjeść posiłki czy rozebrać się. Jednak w tym wieku dzieci nie mają jeszcze wyrobionej potrzeby bycia z rówieśnikami. Ona pojawia się u przedszkolaków.

Dziecko z mamą

Naturalne potrzeby dziecka skierowane są do matki, dlatego w pierwszych latach życie powinno być przy niej i przy rodzinie - podkreśla dr Eugenia Rostańska z Uniwersytetu Śląskiego. Zostawianie dziecka w żłobku, kiedy płacze i chce wracać do domu, jest dla niego i dla matki traumatycznym przeżyciem. W tym wieku najważniejsze jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, które może zapewnić mu mama.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto