Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny w czasie epidemii. Zamknięto zoo dla odwiedzających. Pracownicy zoo cały czas dbają o zwierzęta

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkuje prawie 3 tys. zwierząt!
Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkuje prawie 3 tys. zwierząt! Lucyna Nenow
Śląski Ogród Zoologiczny w czasie epidemii koronawirusa. Śląskie zoo jest zamknięte dla zwiedzających do odwołania. To nie oznacza, że w ogrodzie nic się nie dzieje. Pracownicy chorzowskiego ogrodu zoologicznego codziennie dbają o zwierzęta. W końcu trzeba dać im jeść, pić czy posprzątać ich pawilony. Sprawdzamy, jak wygląda praca w śląskim zoo w czasie epidemii.

Śląski Ogród Zoologiczny w czasie epidemii koronawirusa

Śląski Ogród Zoologiczny, w związku z epidemią koronawirusa, jest zamknięty dla zwiedzających do odwołania. To jednak nie oznacza, że w zoo nic się nie dzieje. Każdego dnia zwierzęta wymagają opieki. Trzeba je nakarmić, napoić, posprzątać pawilony. Tym wszystkim zajmują się pracownicy śląskiego zoo.

Ogród Zoologiczny jest zamknięty dla zwiedzających do odwołania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 roku.

- Koronawirus wymusza na nas konieczność podjęcia szeregu działań poza planowych związanych z bezpieczeństwem pracowników aby nie dopuścić do sytuacji kiedy to pielęgniarze nie będą mogli zabezpieczyć prac związanych z obsługą zwierząt, przede wszystkim karmienia, pojenia i sprzątania. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie metod zapobiegania zarażeniu koronawirusem zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Część pracowników administracyjnych pracuje w systemie naprzemiennym, szczególnie osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu. Pracownicy opiekujący się zwierzętami oraz pracownicy sekcji technicznej pracują w systemie rotacyjnym, wyposażeni są w środki dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej jak maseczki, rękawiczki - dodaje dyrektorka śląskiego zoo.

Wśród codziennych zadań opiekunów zoo jest m.in. sprawdzenie stanu liczebności zwierząt, obserwowanie zwierząt, kontrola ich stanu zdrowia, a także zabezpieczenia, tak by zwierzę nie mogło uciec. Ponadto trzeba wymieniać wodę w basenach, karmić i poić zwierzęta, sprzątać ich pomieszczenia, ale też miejsca dla obsługi i gości zoo.

Od lat nie zmieniają też inne liczne obowiązki. Trzeba m.in. odkazić pomieszczenia i baseny, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, umyć naczynia i koryta przeznaczonych do karmienia i pojenia zwierząt.

Praca w zoo to także mycie i czyszczenie pojemników, w których przygotowuje się i transportuje paszę, pielęgnacja i podawanie leków zwierzętom, wywóz obornika, czyszczenie fos m.in. przy wybiegu słoni, czy też trening zwierząt.

Opieka nad zwierzętami w zoo dawniej i dzisiaj

Codzienna praca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym: dawniej i d...

Opiekunowie cały czas zajmują się zwierzętami

Przypomnijmy, że na 50 hektarach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mieszka prawie 3 tys. zwierząt, należących do 310 gatunków. Opiekuje się nimi ok. 60 pracowników - opiekunów. W zoo można zobaczyć duże zwierzęta, jak nosorożce, żyrafy, lwy, tygrysy, słonie czy niedźwiedzie, ale tak mniejsze, jak surykatki, małpiatki i węże.

Dieta zwierząt ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest zróżnicowana i dokładnie określona dla każdego z gatunków. Codziennie opiekunowie przygotowują dla zwierząt posiłki. Dodajmy też, że nie wszystkie zwierzęta jadzą codziennie. Niektóre zwierzęta muszą mieć raz w tygodniu głodówkę. Wśród takich zwierząt są lwy oraz niektóre inne drapieżne. W końcu w naturze też nie polują codziennie.

- Dostawcy żywności dla zwierząt, którzy muszą realizować dostawy zgodnie z umowami, kontrolowani są na wjeździe poprzez pomiar temperatury i konieczność przyjazdu w maseczkach - zaznacza Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Mam nadzieję, że wszystkie wdrożone procedury pozwolą nam na przeżycie tego bardzo trudnego okresu - dodaje Jolanta Kopiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto