Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny ma nowego mieszkańca. To żyrafa Iroko

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
fot. screen z filmu chorzowskiego ZOO
W piątek 1 kwietnia późnym wieczorem do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjechał nowy mieszkaniec. To żyrafa o imieniu Iroko (dla przyjaciół Ignaś).

Kawaler urodził się w 2013 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, a gdy miał dwa lata, w 2015 roku, wyruszył w podróż przez Polskę. Pełną przygód wycieczkę zakończył w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Jak przyznają pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Ignaś wiódł tam udane życie w stadzie złożonym z czterech kawalerów.

Dlaczego to wyłącznie męskie stado?

Jak wyjaśniają pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, „podobnie jak u wszystkich gatunków zwierząt, u żyraf rodzi się mniej więcej tyle samo samców i samic. Zwierzęta te w naturze żyją w stadach złożonych z kilku samic wraz z dziećmi i tylko jednego samca. Pozostali panowie żyją samotnie lub w grupach kawalerskich”. W stadach, w których żyją młode samce, często dochodzi do walki o pozycję lidera.

- Dlatego po osiągnięciu drugiego roku życia transportowane są do takich ogrodów jak nasz, gdzie tworzą grupę kawalerów. Nie znaczy to jednak, że tracą bezpowrotnie szansę na założenie rodziny. Gdy któryś z ogrodów potrzebuje nowego samca, zwraca się z prośbą do koordynatora gatunku, który kieruje tam samca z grupy kawalerskiej. Choć rola naszego zoo wydaje się mało spektakularna, w rzeczywistości jest bardzo istotna, gdyż zapewnia różnorodność genetyczną populacji żyraf – podkreślają pracownicy gdańskiego ZOO w swoich mediach społecznościowych.

Z Wrocławia przez Gdańsk aż do Chorzowa

Czas płynie, a życie nie lubi stagnacji. Po kilku latach spędzonych nad morzem Iroko ponownie zmienił miejsce zamieszkania. Tym razem zawitał do Chorzowa, gdzie zamieszkał z trzema samicami. Kawaler z pewnością będzie miał powodzenie u płci przeciwnej. Czas bowiem na ustatkowanie i założenie żyrafiej rodziny.

- Iroko jeszcze nie poznał swoich przyszłych partnerek – może przyglądać się im jedynie z sąsiedniego boksu. Obecnie aklimatyzuje się do nowego miejsca i poznaje swoich opiekunów – podkreślają pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego wyjaśniają, że zanim Iroko wyruszył w drogę, musiał przejść rutynowe badania krwi i test tuberkulinowy. Dzięki codziennemu treningowi medycznemu pobranie krwi odbyło się bez narkozy

Ignaś jest przedstawicielem żyrafy siatkowanej. Zwierzęta te hodowane są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 70. ubiegłego wieku. Jak wyjaśniają przedstawiciele chorzowskiego ZOO, obecne stado, do którego dołączy Ignaś, składa się z trzech samic – Liani, Lindani oraz Lunani. Zwierzęta te zajmują oddany do użytku w 2013 r. budynek wraz z obszernymi wybiegami zewnętrznymi. Śląski Ogród Zoologiczny może pochwalić się wieloma sukcesami hodowlanymi tego podgatunku. Żyrafy rozmnażały się w naszym zoo regularnie. To właśnie w Chorzowie doczekaliśmy się pierwszego w Polsce przychówku tego podgatunku. Ostatnie młode przyszło na świat w 2017 r. – samica o imieniu Luna w listopadzie 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Szwajcarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto