Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski alfabet miłosny. Czyli jak łonaczyć? Te słowa pomogą Ślązakom przetrwać walentynki.

RED
Amolet - pierścionek (również "pieszczönek"). Rekwizyt w sam raz na 14 lutego.
Amolok - cukierek miętowy. Przydaje się na zolytach.
Aska - dziewczyna zarozumiała, chwalipięta.
Amolet - pierścionek (również "pieszczönek"). Rekwizyt w sam raz na 14 lutego. Amolok - cukierek miętowy. Przydaje się na zolytach. Aska - dziewczyna zarozumiała, chwalipięta. Archiwum ZPiT Śląsk
Sprawdź miłosne ABC po śląsku. Jak pszoć po ślunsku? Skoro Ślązacy wszystko w życiu robią do porządku, to czemu z kochaniem miałoby być inaczej? Ponieważ wszystko zaczyna się od słów, przygotowaliśmy przewodnik po śląskim zasobie leksykalnym, który przyda się zawsze, gdy w grę wchodzą najpoważniejsze uczucia. Ten mały śląski słownik miłosny wyjaśnia podstawowe słownictwo miłosne po śląsku.

Walentynki po śląsku, czyli miłosne ABC regionu

Pytanie "jak łonaczą Ślązacy?" to jedno z tych mistycznych, okrytych aurą tajemniczości. Bo i sama miłość, w różnych jej odsłonach ma, a przynajmniej powinna mieć tradycyjny charakter. No wiecie Państwo... mężczyzna wraca z roboty, kobieta czeka na niego w domu z obiadem (karminadle, obowiązkowo), przed którym rytualnie obmywa mu nogi. I gdy już zrobi się ciemno...

Śląski alfabet miłosny. Zobacz w galerii

Kilka lat temu seksualność Polaków badał prof. Zbigniew Izdebski i podobne badania na Śląsku przeprowadzili naukowcy ze Śląskiej Akademii Medycznej. Okazało się, Ślązacy zaczynają wcześniej niż reszta Polski i jeśli chodzi o upodobania seksualne, bliżej im raczej do Czechów, uchodzących za naród frywolny w tych sprawach, niż Polaków. Ponoć u nas do zdrady przyznaje się ponad połowa mężczyzn i prawie połowa kobiet (w badaniach 58 i 46 proc. ankietowanych). Jest tylko jeden problem: Ślązacy robią to dość rzadko.

Miłość po śląsku. Jak kochają się Ślązacy?

Fakt, Ślązacy kochają się średnio 51 razy w roku. Prawie dwa razy rzadziej niż mieszkańcy innych regionów Polski. Ale gdy już ta sakramentalna chwila nadchodzi... Wtedy dzieją się rzeczy, które nie śniły się prorokom. Jak dowodzą przywołane badania, seks grupowy, zbliżenia w samochodzie, windzie, w pracy, z użyciem gadżetów, to wszystko zjawiska znacznie częstsze na Śląsku niż w reszcie Polski.

Żeby to wszystko albo cokolwiek z tego stało się faktem, trzeba zacząć od dobrego słowa. "Ale jo ci przaja", czyli "ja cię kocham" to wyrażenie dnia dzisiejszego. Dziś każdy na Śląsku powinien wiedzieć, co to znaczy roztomiło, roztomiyło, ale i roztomiły, kto to taki sztramski karlus albo szwarno dziołcha. Dlatego przygotowaliśmy słownik. Obrazkowy, jasny, czytelny.

Amolet - pierścionek (również "pieszczönek"). Rekwizyt w sam raz na 14 lutego.
Amolok - cukierek miętowy. Przydaje się na zolytach.
Aska - dziewczyna zarozumiała, chwalipięta.

Śląski alfabet miłosny. Czyli jak łonaczyć? Te słowa pomogą ...

Mała podpowiedź: jeśli dziś zabraknie wam słowa po śląsku, pamiętajcie o jednym, które zastępuje wszystko, o czym myślicie.
Łonaczyć. Udanych walentynek.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto