18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen w Chorzowie: nowe tereny i gotowe stawy

Justyna Toros
Skansen w Chorzowie szykuje kolejne zmiany, co więcej wprowadza też na rynek swoje pierwsze publikacje od wielu lat. Górnośląski Park Etnograficzny staje się coraz bardziej atrakcyjny. Będą nowe tereny, są tez gotowe stawy.

Gotowe są już cztery stawy w Skansenie w Chorzowie. Za kilka dni ma się rozpocząć napełnianie ich wodą.

- Chcemy również, żeby powstała przy nich mała i duża architektura, m.in. rybaczówka, przystań, może jakiś mostek - wyjaśnia Andrzej Sośnierz, dyrektor Skansenu w Chorzowie. - Na pewno do jesieni będzie wszystko gotowe, choć wcześniej już będzie można zobaczyć same stawy.

Są dwie pary stawów, w każdym jest staw górny i dolny. Pierwszy staw będzie zasilał folusz, a drugi młyn. Woda będzie płynąć w zamkniętym obiegu.

Skansen w Chorzowie: przeczytaj więcej o nowych stawach

Skansen w Chorzowie otrzymał również nowe tereny. 4 hektary od strony ul. Parkowej i 6 hektarów z tyłu całego obiektu.

- Chcemy tutaj wprowadzić zupełnie nowe wystawy - wyjaśnia dyrektor. - Przede wszystkim powiększymy zespół wiejski o dwór i to jest pierwsza inwestycja, którą chcemy zrobić. To był ważny element organizujący wieś - dodaje.

Oprócz tego ma pojawić się obszar przemysłu wiejskiego, jak browar czy kuźnia. Z drugiej trony będzie archeoskansen, czyli obszar budownictwa średniowiecznego.

- To będą oczywiście rekonstrukcje, ale chcemy pokazać ciągłość rozwoju budownictwa - wyjaśnia Sośnierz. - Dwór ma powstać w ciągu najbliższych 2-3 lat, a reszta przez kolejne. Jeżeli uda nam się postawić dwa, trzy nowe obiekty rocznie, to będzie duży sukces, bo wszystko wymaga oczywiście pieniędzy.

Skansen w Chorzowie: będzie punkt obsługi turystycznej

Przed wejściem do skansenu powstała nowe, przeszklone pomieszczenie. Znajdzie się w nim punkt obsługi turystycznej. Tutaj będzie można zaopatrzyć się w foldery i materiały informacyjne związane ze skansenem. Jak podkreśla Sośnierz, to ma być punkt o dużym zakresie informacji turystycznej, które do tej pory brakowało.

Skansen w Chorzowie wśród wielu budynków posiada również karczmę. Zmienił się jej wygląd, bowiem zamiast komina zrekonstruowano piec do wypieków chleba. Co więcej, jest on czynny i można wypiekać w nim chleb.

Skansen w Chorzowie wydał również dwie nowe publikacje. Pierwszy to rocznik, w którym ukazują się materiały pokonferencyjne. Dyrekcja Skansenu chciałaby, aby pisali do niego również ludzie nie związani ze skansenem w Chorzowie, a którzy mają coś do powiedzenia na temat historii.

Drugi to pierwszy tom cyklu "Historia, ludzie i miejsca". Będzie się ukazywała raz na kwartał i przeczytam w niej o konkretnych budynkach, które znajdują się w skansenie.

- Nasze muzeum to zbiór budynków bezosobowych, a przez te publikacje chcemy, aby ludzie poznali historię tych miejsc, ich właścicieli - wyjaśnia Piotr Rygus, autor pierwszego wydania pt. "Chałupa z Zagrody Łąkowej z Istebnej". - Są one bardzo ciekawe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto