Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serio? Tak wyglądały Katowice i Chorzów w latach 50., 60., 70. i 80! Te obrazki przypominają, jak było w PRL-u

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Katowice i Chorzów w latach 50., 60., 70. i 80. Te obrazki przypominają, jak było w PRL-u
Katowice i Chorzów w latach 50., 60., 70. i 80. Te obrazki przypominają, jak było w PRL-u Zbigniew Zębik/ARC
WSPOMINAMY. Jak budowano Spodek, jak wyglądały zakupy w PRL-u, jak spędzali czas mieszkańcy Katowice i Chorzowa w drugiej połowie XX wieku? Obrazki z codziennego życia mieszkańców miast jak żywe!

Katowice w PRL-u

Po wyzwoleniu w 1945 roku miasto odzyskało dawne znaczenie jako ośrodek przemysłowy i administracyjny. Przykrym, trzyletnim epizodem była zmiana nazwy Katowic na Stalinogród w 1953 r.

Wzrosła ranga miasta jako ośrodka naukowego i kulturowego; Katowice stały się m.in. miastem uniwersyteckim. W okresie Polski Ludowej zbudowano wiele nowych osiedli m.in. Koszutka, Tysiąclecie, Paderewskiego, Ochojec, Ligota, Załęska Hałda. Powstał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Otwarto jedyną w regionie wyższą uczelnię humanistyczną - Uniwersytet Śląski. Wzniesiono budowlę, która stała się symbolem Katowic - Halę Widowiskowo-Sportową "Spodek".

Park Śląski w Chorzowie

Decyzja o jego utworzeniu zapadła w grudniu 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Propagatorem i inicjatorem jego powstania był gen. Jerzy Ziętek, który stanął na czele Komitetu Budowy WPKiW. W lipcu 1951 roku ruszyła budowa, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. Górnicze hałdy zamieniały się w „zieloną wyspę” w samym centrum przemysłowej aglomeracji. Park powstawał w trójkącie trzech miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. W powyższym okresie Park był jedynym w swoim rodzaju obiektem przyrodniczo – rekreacyjnym tej skali na terenie nie tylko Polski, ale i Europy i do dziś dzień pozostaje jednym z największych tego typu przedsięwzięć. Była to także pionierska w skali Europy i największa w kraju pomyślnie zakończona próba przywrócenia do życia zdewastowanego przez przemysł środowiska naturalnego. (źródła: Miasto Katowice, Park Śląski)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Serio? Tak wyglądały Katowice i Chorzów w latach 50., 60., 70. i 80! Te obrazki przypominają, jak było w PRL-u - Katowice Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto