Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy najczęściej giną pod kołami na drogach w woj. śląskim. Nie noszą okularów i aparatów słuchowych. Zaczyna się kampania

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W całym województwie śląskim w wypadkach zginęło w tym roku 60 osób.   

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W całym województwie śląskim w wypadkach zginęło w tym roku 60 osób. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Policja Śląska
60 osób, pieszych, zginęło już w 2020 r. na drogach województwa śląskiego. To aż o 11 więcej niż w 2019 r. Niestety, najwięcej ofiar stanowią seniorzy. Jak mówią policjanci, starsi ludzie często przeceniają swoje możliwości fizyczne, w wielu przypadkach, z jakichś powodów, nie noszą zalecanych aparatów słuchowych czy okularów. To wpływa na ich zachowanie. W środę 16 grudnia w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie się wspólna akcja policji i GZM. Na przystankach pojawią się plakaty przypominające o bezpieczeństwie.

Uważajcie na przejściach dla pieszych

Tegoroczne statystyki są zatrważające, zwłaszcza, że w roku pandemicznym, ruch na drogach był mniejszy niż w 2019 roku. Jednak to właśnie w 2020 roku na drogach województwa śląskiego zginęło już 60 osób.

W ubiegłym roku było to 49 osób. Niestety, ze statystyk wynika także, że wbrew pozorom, najmniej bezpieczne są oznakowane przejścia dla pieszych. To właśnie na nich doszło do 24 tragicznych wypadków, w których śmierć poniosły 24 osoby.

Policjanci zestawili wszystkie okoliczności wypadków i potrąceń, do których doszło w tym roku. Co z nich wynika?

- Najczęstszą przyczyną tragedii, w których ofiarami są piesi, jest nieustąpienie im pierwszeństwa przez kierowców. Takich przypadków było najwięcej. Jednak drugą najczęstszą przyczyną jest właśnie wejście, wtargnięcie pieszego na pasy, tuż przed nadjeżdżającym samochodem. Takich wypadków było tylko w tym roku ponad siedemdziesiąt – mówi sierż. Szt. Adam Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Policjanci z drogówki mówią też o tym, że nie nosimy odblasków, ubieramy się na szaro lub czarno. To sprawia, ze kierowcy po prostu nie widzą tak ubranych pieszych.

To nie nastolatki z komórką wpadają pod samochody najczęściej

Popularna jest teza, że najwięcej osób wśród potrąconych pieszych, stanowią ludzie młodzi, którzy w słuchawkach, wpatrzeni w smartfony, wchodzą pod koła kierowcom. Tymczasem, tegoroczne statystyki są wyjątkowe, także pod tym względem. Okazuje się, że najwięcej ofiar, osób potrąconych przez samochody stanowią… seniorzy.

Nie przeocz

- To grupa osób w wieku 60+. Wchodzą na pasy, nie rozglądają się, są przekonani, że ich widać. Bardzo często z rozmów z osobami i ich bliskimi dowiadujemy się, że osoby potrącone powinny nosić okulary, czy aparaty słuchowe, które poprawiają ich percepcję na drodze. Nie robią tego z jakichś powodów. Możliwe, że to też wpływa na to, że mogą nie usłyszeć lub nie zobaczyć zbliżającego się samochodu – mówi sierż. Sztab. Jakubczak.

Być może w czasie pandemii wiele osób nie chodzi w okularach przez maseczki, bo przecież okulary parują, gdy się je nosi. Ma to jednak tragiczne skutki.

Zobacz koniecznie

Seniorzy przeceniają swoje możliwości

Funkcjonariusze drogówki mówią też, że wśród tej grupy wiekowej często zdarza się, że osoby te przeceniają swoją sprawność. Wydaje im się, że zdążą szybko przebiec, przejść przez drogę. Że zdążą, przed nadjeżdżającym samochodem. Rzeczywistość okazuje się inna.

Seniorzy stanowią ponad 49 procent liczby ofiar wszystkich wypadków z udziałem pieszych i niestety aż 74 procent wszystkich ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Musisz to wiedzieć

Kampania społeczna, plakaty na przystankach w metropolii

By te tragiczne statystyki wpłynęły na pieszych śląska policja wraz z GZM postanowiły oplakatować przystanki i miejsca w pobliżu przejść dla pieszych. Na plakatach czytamy przesłanie zarówno dla młodych jak i starszych osób. „Wyloguj się i żyj” to nawiązanie do wpatrywania się w komórkę, podczas poruszania się po miastach.

Żółte plakaty z grafikami i czarnymi napisami zostały zaprojektowane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Warto zwrócić na nie uwagę, oczekując na autobus lub na zatrzymanie się auta, które przepuści nas na przejściu dla pieszych.

Akcja to efekt wspólnego działania Zespołu Mobilna Metropolia utworzonego przez Departament Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Metropolii GZM oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W galerii zdjęciowej prezentujemy miasta, w których odnotowano największą liczbę wypadków z udziałem pieszych. By zobaczyć dane, należy kliknąć w zdjęcia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto