Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron dowodzenia w Chorzowie został uroczyście otwarty! Możecie go zobaczyć koło parku Redena

JUT
W czwartek na wzgórzu Redena oprócz mieszkańców miasta pojawili się polscy żołnierze... z września 1939 roku! Była to grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", które zajęło się rekonstrukcją schronu dowodzenia w Chorzowie, jedynego takiego w Polsce.

Kto by pomyślał, że Chorzów był bardzo strategicznym punktem na mapie militarnej śląska. A właśnie tu znajdował się schron dowodzenia, jedyny taki w regionie.

Schron na wzgórzu Redena powstał w 1937 roku i był wykorzystywany w działaniach II wojny światowej. Teraz przejdzie on rekonstrukcje i mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak wyglądał te 75 lat temu.

- Ten schron był wizytówką obszaru militarnego na Śląsku - podkreśla Tomasz Wojdyła ze Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", które zajmuje się bunkrem. - To stąd miała być prowadzona koordynacja działań obronnych podczas wybuchu wojny.

Schron podczas wojny zajęli żołnierze niemieccy, był on wykorzystywany do obrony przeciwlotniczej. Po wojnie miał pełnić tę samą funkcję dla Polaków. Zaczął być jednak rozkradany, tak, że ze znajdującego się tam wyposażenia nie zostało absolutnie nic.

- Gdy weszliśmy do schronu okazało się, że jest on zupełnie pusty - relacjonuje Wojdyła. - Te wyposażenie, które znajdzie się teraz w schronie jest kopią, które odtwarzamy na podstawie fotografii czy materiałów lub zostanie przewiezione z innych schronów.

Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" cztery lata temu zajęło się odtworzeniem punktu dowodzenia w schronie na wzgórzu Redena. Zrobiło to na zlecenie magistratu, który musiał wydać na ten cel ok. 120 tys. zł.

Został oddany do użytku z możliwością zwiedzania w czwartek. - Będziemy go jeszcze doposażać, na razie chcemy go otworzyć i pokazać mieszkańcom miasta - podkreśla Tomasz Wojdyła.

Podczas otwarcia oprócz zobaczenia, jak wyglądał schron dowodzenia w czasach II wojny światowej, można było zobaczyć małą rekonstrukcję wydarzeń z 1939 roku.

Stowarzyszenie posiada bowiem grupę rekonstrukcyjną i jej członkowie, przebrani za polskich żołnierzy września przedstawili tło historyczne, jak również odegrali krótkie scenki, przedstawiające wydarzenia ze schronu w momencie wybuchu wojny.

Na otwarcie schronu przyszło wielu mieszkańców miasta, ale każdy,, kto będzie chciał go zwiedzić, będzie miał ku temu możliwość. Wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem, które opiekuje się schronem. W końcu to doskonałe miejsce na lekcje historyczną..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto