Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek wokół szybu. Co Wy na to?

Łukasz Respondek
Kamila Marzetz bardzo chętnie spaceruje obok szybu
Kamila Marzetz bardzo chętnie spaceruje obok szybu Marzena Bugała
Plac obok zabytkowej wieży Prezydent zostanie zrekultywowany. W czerwcu odbędzie się tam część tegorocznej Industriady

Randka tutaj? Pewnie. Tylko takie miejsca lubię - uśmiecha Kamila Marzetz. Chorzowianka bardzo chętnie korzysta z nowej drogi, która prowadzi do zabytkowej wieży Prezydent. Wraca nią do domu z pracy. Teren, który ogląda niemal codziennie jest już ogrodzony, a wkrótce ma się stać prawdziwą chorzow-ską agorą. Kamila twierdzi, że to dokonały pomysł. - Przecież Górny Śląsk właśnie z takimi obiektami poprze-mysłowymi jest kojarzony. Ważne, żeby to miejsce żyło i powstała wokół niego odpowiednia infrastruktura.

Przed wieżą stoją ławki. Na jednej z nich przesiaduje Jerzy Góralczyk, który od czterdziestu lat mieszka niemal naprzeciwko zabytku. W młodości przez dwadzieścia miesięcy odrabiał wojsko, pracując właśnie w kopalni Prezydent. Jego zdaniem teraz wieża szczególnie imponująco wygląda, gdy robi się ciemno i jest podświetlona. - Do tej pory to miejsce było kompletnie bezużyteczne. Dobrze, że zaczyna się tutaj coś dziać - uważa. Dodaje też, że najczęściej w tym miejscu można teraz spotkać zakochanych i małżeństwa z dziećmi. - Od dawna mówi się, że ma tędy biec obwodnica. To byłoby dobre rozwiązanie, ale na razie pozostaje tylko w sferze planów.

Szyb został wyremontowany w ogromnej mierze dzięki staraniom Stowarzyszenia SZTYG.art. Jest wpisany do rejestru zabytków. Posiada też certyfikat przynależności do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

- Chcemy, żeby ten plac pełnił w mieście funkcję rynku. Ma być miejscem spotkań i rekreacji - wyjaśnia Michał Wróblewski, prezes stowarzyszenia. - Wydaje mi się, że już za rok lub półtora właśnie tak powinno służyć mieszkańcom - dodaje. W czerwcu odbędzie się tam pierwsza w tym roku wielka impreza, czyli Industriada. To koncerty, happeningi, podczas których goście mogą za darmo zwiedzać wnętrza przemysłowych budowli. Udział w ubiegłorocznej edycji wzięło 28 tysięcy mieszkańców regionu.

- W tamtym roku wieża nie należała jeszcze do Szlaku Zabytków Techniki, ale udało nam się przygotować kilka wydarzeń związanych z Indu-striadą. Główni organizatorzy tego święta już wtedy zauważyli zresztą, że idealnie wpisuje się ona w jego charakter - dodaje. Wieża stanowi obecnie integralną część "Sztygarki" - kompleksu, w którego skład wchodzą m.in. restauracja, pensjonat i Magazyn Ciekłego Powietrza.

To właśnie w tym ostatnim obiekcie latem odbywają się spektakle Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. - Jednocześnie obok tego zabytku może się bawić kilka tysięcy ludzi. To jego ogromny atut - twierdzi Wróblewski. - Dodatkowa infrastruktura? Myślę, że należy do niej podchodzić ostrożnie, aby nie zaburzyć naturalnego obrazu tej wieży - uważa. Stowarzyszenie myśli o założeniu w okolicy szybu parku przemysłowego ze ścieżką edukacyjną. - Na razie jesteśmy na etapie planowania i zbierania urządzeń - tłumaczy.

Centrum rekreacji będzie w środku miasta
bRozmowa z Hanną Pompą-Obońską z wydziału usług komunalnych

Jakie prace prowadzi obecnie miasto w okolicy szybu Prezydent?

Zakończyliśmy już ogradza-nie terenu od strony marketu Lidl przy ulicy Kościuszki. Teraz odtwarzamy historycz-ną ciąg komunikacyjny, który prowadzi od bramy głównej do samego szybu. To jednak głównie prace adaptacyjne. Dalsza ich część jest uzależniona od dotacji, którą miasto ma otrzymać z WFOŚ i NFOŚ. Jeżeli pieniądze otrzymamy w najbliższym czasie to rekultywacja terenu może zakończyć się jeszcze w tym roku. Jeżeli natomiast pojawią się dopiero w sier-pniu, to koniec prac przewi-dujemy na rok przyszły.

Na czym ma polegać odświeżenie tego terenu?
Chodzi tu głównie o roboty ziemne, które mają zrekulty-wować ten teren, a także o usunięcie pozostałości fundamentowych. Powstaną w tym miejscu nowe ciągi komunikacyjne i ciekawa roślinność.

Co zyskają mieszkańcy?
Miejsce rekreacyjne w samym środku miasta. Ścisła zabu-dowa sprawia, że w takich obszarach jest ich mało. Będą się tu odbywały mniejsze i większe imprezy kulturalne, a także np. wystawy maszyn postindustrialnych. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością Orlik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto