Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęty! Skromnie i w węższym gronie. Nada tytuł doktora honoris causa dr Jolancie Wadowskiej-Król

Redakcja
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Na Uniwersytecie Śląskim, największej uczelni w regionie, oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2020/2021. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w formie hybrydowej. W auli na Wydziale Nauk Przyrodniczych zgromadziła się tylko część społeczności akademickiej. Pozostali mogli uczestniczyć w niej za pośrednictwem transmisji online.

Uroczystość inauguracyjną rozpoczął ustępujący rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Andrzej Kowalczyk, który następnie przekazał insygnia swojej władzy prof. Ryszardowi Koziołkowi.

Honoris causa UŚ dla dr Jolanty Wadowskiej-Król

Nowy rektor w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do niedawnej reformy szkolnictwa wyższego i dążeniu do uzyskania przez UŚ statusu uczelni badawczej. Poinformował także, że Senat UŚ na swoim ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o nadaniu doktora honoris causa wybitnej lekarce i honorowej obywatelce Katowic, dr Jolancie Wadowskiej-Król, która w swojej pracy zajęła się dziećmi zatrutymi metalami ciężkimi, powodującymi m.in. ołowicę.

– Te badania przyniosły zasadniczą zmianę w terapii, ale także i profilaktyce dotyczącej dzieci, przełożyły się bezpośrednio na efekty społeczne w najlepszym tego rozumieniu, wiążąc naukę z korzyściami ludzkimi – podkreślił prof. Koziołek.

Prof. Koziołek: W uniwersytecie myślimy, dyskutujemy lepiej niż gdzie indziej

Rektor przypomniał także, że badania prowadzone przez lekarkę stanowiły podstawę jej pracy doktorskiej, która nigdy się nie ukazała.

– Została zablokowana przez ówczesne władze uniwersytetu i władze partyjne (…) Myślę o tym szczególnie intensywnie dziś, kiedy pytamy o znaczenie uniwersytetu, kiedy prokuratura przesłuchuje naszych studentów i pracowników. Rodzi się pytanie czy uniwersytet, badania naukowe, treści kształcenia mają być oceniane przez wspólnotę uczonych czy przez organy ścigania. Wydawało mi się, że nigdy nie postawię tego pytania, ale kontekst doktoratu honoris causa i losów pani doktor boleśnie mi przypomniał o takiej możliwości – mówił.

Prof. Koziołek nawiązał tym samym do afery z udziałem prof. Ewy Budzyńskiej, której studenci zarzucili m.in. homofobię i szerzenie nienawiści podczas zajęć, a w której sprawie prokuratura prowadzi obecnie postępowanie.

- Wierzę, że uniwersytet jest miejscem, które już teraz, ale także w nadchodzących miesiącach i latach może być i powinien być wzorem dla wspólnoty badawczej, ale także demokratycznej. Tu w uniwersytecie myślimy, mówimy, rozmawiamy i dyskutujemy lepiej niż gdzie indziej - zaznaczył.

Rektor przekonywał także, że uniwersytet powinien włączać ludzi i ich problemy w swoją przestrzeń. Bez względu na dzielące ich różnice kulturowe czy różnice przekonań. - Przed światem niszczących różnic chętnie chronimy się w zamkniętych przestrzeniach, gdzie są tylko podobni do nas - mówił. Dlatego, zdaniem prof. Koziołka, przed uniwersytetem stoi nowe wyzwanie: nauczyć dobrego życia ze sobą ludzi, którzy różnią się zasadniczo w wyznawanych przez siebie wartościach.

- Uniwersytet powinien interioryzować konflikty odseparowanych różnic, pełnych gniewu i przemocy i przekształcać je w cywilizowany spór prowadzony rzeczowo i merytorycznie. Bez krzywdy słownej, bez lęku przed wykluczeniem z rozmowy. Jako wspólnota uniwersytetu tworzymy fundamenty życia publicznego. Przygotowując młodych ludzi do życia na scenie publicznej z innym, z którymi trzeba dochodzić znaczenia własnych i wspólnych spraw - przekonywał rektor.

Podczas inauguracji nowo przyjęci studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego złożyli ślubowanie akademickie i otrzymali indeksy. Wręczone zostały również nagrody Pro Scientia et Arte honorujące pracowników uczelni za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. W tym roku odebrali je prof. dr. hab. Jan Kisiel z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego, który wygłosił także wykład inauguracyjny pt. „Pamięć czy historia? Dylematy badania dziejów Górnego Śląska”.

Studia w czasie pandemii. Wykłady online, laboratoria i warsztaty - stacjonarnie

W piątek, 2 października, rok akademicki zainauguruje Politechnika Śląska w Gliwicach. Inauguracja, podobnie jak na UŚ, odbędzie się w systemie hybrydowym. W tej formie też, przynajmniej na początku semestru, będą pracowali również studenci i pracownicy śląskich uczelni.

Zdecydowana większość zajęć na Uniwersytecie Śląskim w tym roku akademickim będzie realizowana zdalnie. W formie kontaktowej mają odbywać się laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki i warsztaty oraz niektóre zajęcia dla studentów pierwszego roku. W formule mieszanej zajęcia będą prowadziły także Politechnika Śląska i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w rozpoczynającym się semestrze stacjonarnie pracować będą tylko słuchacze kierunków i specjalności anglojęzycznych oraz realizowanych w ramach projektu Euroclasses. Z kolei na Akademii Sztuk Pięknych zajęcia w murach uczelni wznowione zostaną najwcześniej w listopadzie.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto