Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region zgorzelecki: Jak górnicy obchodzą Barbórkę

Mariusz Junik
Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, dostała górnicze odznaczenie
Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, dostała górnicze odznaczenie Mariusz Junik
Dziś o godz. 18 w kościele św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu rozpocznie się msza w intencji prawie czterech tysięcy górników z kopalni Turów w Bogatyni. Jednak jutro nie będzie tradycyjnej karczmy piwnej.

- Ze względu na tegoroczną powódź, która dotknęła całą Bogatynię, w tym roku z okazji Barbórki nie będzie hucznych imprez - wyjaśnia Józef Bukowski z Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Wczoraj w jednej z kopalnianych sal odbyła się jedynie akademia centralna. Niektórzy pracownicy dostali resortowe odznaki "Zasłużony dla górnictwa".

Bogaty program obchodów ma z kolei Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach. Na dzisiejszym spotkaniu pracowników kopalni będą wręczane nagrody oraz odznaczenia dla zasłużonych górników. Jutro w Bolesławcu odbędzie się zabawa barbórkowa, a w niedzielę w lwóweckim kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza w intencji górników. Górnicze święto obchodzone jest jednak nie tylko w kopalniach, ale też w... uzdrowiskach.

- To dlatego, że korzystamy z wód podziemnych - wyjaśnia prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Dorota Giżewska. W każdym z uzdrowisk jest zakład górniczy, bo woda mineralna czy borowina jest kopaliną. - I właśnie w Świeradowie w tym roku Barbórkę obchodzono najhuczniej - mówi Dorota Giżewska. Impreza odbyła się w ubiegły piątek. Do zdroju w Górach Izerskich zjechali przedstawiciele wszystkich polskich uzdrowisk - w sumie ponad 100 osób z 24 zdrojów. Pojawili się też goście z Niemiec.

Wszyscy dobrze się bawili podczas karczmy piwnej przeprowadzonej zgodnie z górniczym ceremoniałem. Na uroczystościach pojawili się m.in. przedstawiciele czterech ministerstw oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Barbórkę obchodzą też mniejsze kopalnie w regionie. Są to m.in. dwie kopalnie bazaltu - w Rębiszowie i Lubaniu, kaolinu w Nowogrodźcu, piasków szklarskich w Osiecznicy, piaskowca w Bolesławcu, Wartówce i Skale, kruszywa w Rakowicach Wielkich i Bolesławcu, surowców mineralnych w Szklarskiej Porębie, Pisarzowicach i Krobicy.

Współpraca: VIOL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto