Ranking Perspektywy 2021. Najlepsze licea w Chorzowie i w woj. śląskim. W rankingu są trzy chorzowskie licea

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Matura 2020 odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego
Matura 2020 odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego Olga Krzyżyk
Ranking Perspektywy 2021. 27 stycznia 2021 poznaliśmy najlepsze szkoły średnie w Polsce w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. Wśród nich są trzy szkoły z Chorzowa. Oto najlepsze licea w województwie śląskim i w Chorzowie.

Najlepsze licea w Chorzowie. Tradycyjnie prowadzi "Słowak"

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie uplasowało się na 106. miejscu rankingu Perspektywy 2021. To najbardziej prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. W tym roku kapituła w rankingu wzięła pod uwagę dane z łącznie 2 186 liceów ogólnokształcących. Chorzowski "Słowak" znalazł się na 10. miejscu w województwie śląskim, 5. w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i tradycyjnie na 1. miejscu w Chorzowie.

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie jest w 2021 roku na 106 miejscu rankingu Perspektywy 2021. To o 23 pozycje wyżej niż w 2020 roku. W rankingu olimpijskim "Słowak" zajął 91. miejsce w kraju , 4. w województwie śląskim i 1. w Chorzowie.

W tegorocznym zestawianiu - Ranking Liceów Ogólnokształcących 2021 - znalazły się także dwie inne chorzowskie szkoły. To: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej (32 miejsce w woj. śląskim) oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego (62 miejsce w woj. śląskim). W skali kraju "Katolik" był na 292. miejscu, a chorzowski "Batory" na 624.

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie została uhonorowane Złotą Tarczą Rankingu Perspektyw. Publiczne Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej wyróżnioną Srebrną Tarczą, a III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego - Brązową Tarczą.

- Gratulacje dla Olimpijczyków – najlepszych uczniów w Polsce oraz Ich Rodziców, ogromne wyrazy uznania, gratulacje i podziękowania dla wspaniałych Tutorów – nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do udziału w olimpiadach. Serdecznie gratuluję ubiegłorocznym Maturzystom, którzy osiągnęli wysokie wyniki egzaminacyjne, Ich Profesorom i Rodzicom - napisał na stronie szkoły Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Ranking Liceów Ogólnokształcących. Perspektywy 2021

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących na najwyższy stopień podium w Polsce powróciło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator, Uniwersyteckie LO w Toruniu. Trzecia jest szkoła, która wielokrotnie triumfowała w Rankingu: to XIII LO w Szczecinie.

W województwie śląskim natomiast najwyższe miejsce zajęło III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (19. miejsce w ogólnopolskim rankingu) wyprzedzając ubiegłorocznego zwycięzcę z woj. śląskiego, czyli V LO w Bielsku-Białej, które była najlepsze w woj. śląskim przez poprzednie trzy lata z rzędu. Z kolei na trzecim miejscu w woj. śląskim w 2021 roku jest LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.

Najlepsze licea 2021 woj. śląskiego Ranking Perspektywy 2021

  1. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (19. miejsce w ogólnopolskim rankingu)
  2. V LO w Bielsku-Białej (21. w ogólnopolskim rankingu)
  3. LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (55. miejsce w ogólnopolskim rankingu).

Czwarte miejsce w woj. śląskim zajęło II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, a pierwszą piątkę zamyka VIII LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskie-Curie w Katowicach, dla którego jest to awans z 7. pozycji.

Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w czerwcu 2020 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach,
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych
  • oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.

Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie