Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Protest młodzieży I LO. Ubrała się na czarno i nagrała przejmujący film do utworu Taco Hemingwaya

Redakcja
Młodzież Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie nagrała przejmujący film do utworu Taco Hemingwaya "Polskie tango". Na obrazie widać jak kamera sunie filmując zastygłych w ruchu uczniów popularnej szkoły. Wszyscy są ubrani na czarno, choć na co dzień obowiązują w placówce mundurki. W ten sposób młodzi chcą wyrazić swój sprzeciw powołaniu Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki.

Był już "Czarny poniedziałek dla edukacji" i trwający tydzień protest młodzieży w całej Polsce skierowany przeciw nominacji Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki. Teraz swoje oburzenie powołaniem nowego szefa resortu wyrazili, w nieco bardziej artystyczny sposób, uczniowie I LO w Chorzowie. Nagrali ponad trzyminutowy film do utworu "Polskie tango" Taco Hemingwaya.

Na pomysł wpadło kilkoro uczniów zainspirowanych przeprowadzonym na początku października protestem. Młodzież w całej Polsce, w tym m.in. w renomowanych katowickich liceach, przez tydzień przychodziła na lekcje ubrana na czarno. W ten symboliczny sposób chciała "uczcić" pogrzeb oświaty, bo tym właśnie, jej zdaniem, była nominacja posła Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki.

Nowy minister w pierwszej kolejności weźmie się za... podręczniki?

Wczoraj, 19 października, Czarnek został oficjalnie przez prezydenta Andrzeja Dudę zaprzysiężony na szefa resoru. Na początek urzędowania odwołał Alinę Sarnecką ze stanowiska dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji. Wcześniej sygnalizował, że już czas, żeby „pedagogika wstydu raz na zawsze wyszła z naszych podręczników”.

Tego samego dnia wieczorem na profilu telewizji Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie uczniowie szkoły opublikowali swój nowy film z wymownym podpisem "Poniższy film, zainspirowany wyzwaniem sprzed kilku lat, to przede wszystkim znak naszej wewnątrzszkolnej solidarności i nasze zdanie na decyzję władz" i #czarnyslowak.

– Ten film pojawił się dopiero wczoraj, ale tak naprawdę nagraliśmy i zmontowaliśmy go już wcześniej. Czekaliśmy tylko z jego publikacją na odpowiedni moment – mówi Bruno Mostowy, uczeń trzeciej klasy popularnego "Słowaka" i koordynator akcji.

To właśnie Bruno z koleżanką Weroniką Wołowczyk rzucili jako pierwsi hasło, żeby włączyć się w protest i wyrazić sprzeciw wobec nowego ministra. Blisko połowa uczniów szkoły z dnia na dzień poparła pomysł i przyłączyła się do akcji przychodząc rano na lekcje ubrana na czarno. Za kamerą stanął Beniamin Golka, a na koniec wszystko zmontował i opublikował założyciel szkolnej telewizji i drugoklasista, Szymon Łakomy.

Pełny teledysk możecie zobaczyć TUTAJ

– Jak wszyscy już wiemy, nowy pan minister ma dość kontrowersyjne poglądy i mocno uderza zwłaszcza w środowisko LGBT. Tak się składa, że w naszej szkole spory odsetek osób utożsamia się z tym środowiskiem – opowiada Mostowy. Jak sądzi, przeprowadzenie akcji w Słowaku jest bardziej wymowne także z uwagi na tradycję szkoły.

Placówka kultywuje tradycję mundurków szkolnych – to są białe koszule i bardzo charakterystyczne niebiesko-szare krawaty. –Obraz tylu uczniów ubranych naraz na czarno tak bardzo odstaje od naszej codzienności, że poczuliśmy wszyscy, iż dzieje się coś ważnego – opowiada Bruno.

„Moim krajem może rządzić byle miernota". Tym utworem Taco angażuje młodych do działania

Inicjatywa narodziła się właściwie w nocy, z niedzieli na poniedziałek, 12 października. Uczniowie wpadli na pomysł, żeby w swoim teledysku powtórzyć motyw z popularnego niegdyś internetowego łańcuszka Mannequin Challenge. Na obrazie widać jak kamera sunie filmując zastygłych w ruchu ubranych na czarno uczniów popularnej szkoły, a w tle słychać utwór „Polskie tango”. „Moim krajem może rządzić byle miernota. W moim kraju ta oświata to jest ciemnota” – rapuje Taco Hemingway.

– Utwór, kiedy został wypuszczony, mocno poruszył wielu młodych ludzi. Myślę, że zaangażował nas i uświadomił, że powinniśmy interesować się tym co dzieje się wokół nas. Jest symbolem tego, że młodzi też mają głos, a sam artysta i gatunek, który reprezentuje, jest bardzo przez nas lubiany – tłumaczy maturzysta.

Na filmie się nie kończy. "Wypowiedzi pana ministra krzywdzą nas"

Uczniowie nie chcą poprzestać na samym filmie. Następnym krokiem będzie wystosowanie listu otwartego do ministra Przemysława Czarnka. – Chcemy zaangażować w to uczniów jak największej liczby szkół na Śląsku. Zobaczymy, jak mocno rozrośnie się akcja. W liście zamierzamy wyrazić naszą prośbę, aby minister wstrzymał się i oddzielił swoje poglądy od sprawowanej funkcji ponieważ jego wypowiedzi krzywdzą nas. Krzywdzi nas to, jak określa część naszych kolegów i koleżanek – zapowiada Bruno Mostowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto