Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Morawiecki: Polska zamyka granice i galerie handlowe. Zakaz zgromadzeń od 50 osób

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przywrócenie granic, zamknięcie galerii handlowych, restauracji, pubów, a także zakaz zgromadzeń od 50 osób. Otwarte pozostaną sklepy z żywnością, środkami chemicznymi, apteki. Radykalny krok ma pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier: Przywracamy tymczasowe granice

W piątek (13.03) po godz. 19 premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych radykalnych krokach podjętych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  • Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na 10 dni z możliwością przedłużenia najpierw o 20 dni, a później o kolejne 30 dni.
  • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców (z wyjątkami: m.in. pracujący w Polsce). Polacy powracający z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Zawieszone zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Krajowe loty i regionalne bez zmian
  • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić TYLKO działalność na dowóz i na wynos.
  • Ograniczenie działalności galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie.
  • Zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych, religijnych, marszów, demonstracji itp.

- To nie jest decyzja ani spontaniczna, ani emocjonalna. To decyzja strategiczna - tę decyzję Polska podejmuje podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zamykanie granic

Rząd podjął decyzję o zamknięciu granic od 15 marca - na 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20, a następnie 30 dni. Każdy Polak wracający do kraju będzie poddany dwutygodniowej kwarantannie. Wprowadzony został zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców (z wyjątkami).

- O północy, z soboty na niedzielę, będą obowiązywały nowe dalekoidące zmiany w zakresie przekraczania granic państwa. Przywrócone zostaną kontrole na wszystkich granicach naszego państwa. Wprowadzimy znaczące ograniczenia przechodzenia przez granicę dla cudzoziemców.Ten wirus przyszedł do nas z zewnątrz, dlatego podejmujemy decyzję: jeżeli nie jesteś obywatelem naszego kraju,to nie jest czas na wycieczki - granica jest zamknięta. Odstępstwa będą dotyczyły osób, które tu legalnie przebywają i pracują, będą mogły wrócić do swojego miejsca pobytu i pracy, ale pod warunkiem 14 dniowej kwarantanny - mówi Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych.

Jeszcze w piątek (13.03) opublikowany zostanie wykaz przejść granicznych, przez które będzie odbywał się ruch graniczny. Pozostałe granice zostaną zamknięte.

Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów (nie będą musiały one przebywać kwarantanny).

Tymczasowy zakaz wjazdu cudzoziemców nie dotyczy: małżonków obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osób posiadających Kartę Polaka, osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Żadne miasto nie zostanie zamknięte. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga.

Zawieszone międzynarodowe loty i połączenia kolejowe

W nocy z soboty na niedzielę (14/15.03) zawieszone zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Krajowe loty i regionalne pozostają bez zmian. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami.

- Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności - Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wykupywanie towarów ze sklepów jest niepotrzebne - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zamknięte galerie handlowe, restauracje i bary

Z piątku na sobotę (14/15.03) ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi będą nadal otwarte.

- Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie - mówił premier Morawiecki.

Podjęto decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz. Zamknięte będą również siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Zakaz zgromadzeń od 50 osób

Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych, religijnych, a także marszów, demonstracji. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Zaznaczył, że msze święte w Polsce będą transmitowane w telewizji i w internecie.

- Tego typu ograniczenia zmieniają życie Polaków. Są one potrzebne by zabezpieczyć nas przed konsekwencjami #koronawirus. Wolimy dmuchać na zimne, ograniczać wszelkie ryzyka, dlatego wdrażamy te ograniczenia po to, by zachować maksimum prewencji. Przed nami czas społecznej próby, czas solidarności międzypokoleniowej. Jestem pewien, że zdamy ten egzamin doskonale, a naszym największym atutem będzie spokój. Dlatego wprowadzamy te ograniczenia. Proszę wszystkich o stosowanie się do tych zaleceń - zwracał uwagę premier Morawiecki.

"Ostatni moment na zdecydowane działania"

W Polsce do tej pory stwierdzono 68 przypadków koronawirusa. We Włoszech zakażeń jest 17,6 tys., w Hiszpanii ponad 4 tys. W najbliższych dniach spodziewany jest wzrost zachorowań w naszym kraju. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że bez wyżej wymienionych działań epidemia może wymknąć się spod kontroli.

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania. Od tego jak się zachowany w najbliższych dniach i tygodniach zależy czy zahamujemy rozprzestrzenianie się koronawirusa. To jest czas na wspólne odpowiedzialne zachowanie. Nadal mamy szansę, by te zdecydowane działania, które podejmujemy dały efekt: chroniły życie, chroniły zdrowie nasze, naszych najbliższych. Od jutra obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. - podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tłumaczył, że koronawirus jest bardzo groźny, ale Polska ma szansę zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Apelował do mieszkańców, aby pozostawali w domach.

- To czas byśmy zachowywali się odpowiedzialnie i żebyśmy zachowali spokój. Dziękuję za udział w akcji #zostanwdomu. To niezwykle ważne, by zachowywać się odpowiedzialnie i rozsądnie - dodawał minister Szumowski.

Podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Mówił, że personel medyczny, służby mundurowe, służby sanitarne pracują w ogromnym stresie i ryzyku.

- Wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież proszę: spędźmy ten czas w domu. Apeluję do pracowników o to, by w miejscu pracy zachowali ścisłe zasady higieny - mycie rąk, dezynfekcja. Te rozwiązania to racjonalny kompromis między bezpieczeństwem obywateli, a wygodą życia. Uczymy się na przykrych doświadczeniach innych państw i nie chcemy powtarzać ich błędów. Przesuwamy terminy różnych obowiązków administracyjnych tak, by nie trzeba było wychodzić z domu lub robić to zdalnie. Apeluję do wszystkich pracodawców, by umożliwić pracę zdalną. Chcemy jak najwięcej procesów przeprowadzać cyfrowo - apelował premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus - alkohol chroni? Czy trzeba zgolić brodę? Oto F...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto