Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premia termomodernizacyjna – kto może się o nią starać i jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Premia termomodernizacyjna pozwala taniej ocieplić dom jednorodzinny, a także np. blok lub kamienicę.
Premia termomodernizacyjna pozwala taniej ocieplić dom jednorodzinny, a także np. blok lub kamienicę. Lukasz Zarzycki / Polska Press
Premia termomodernizacyjna to wsparcie finansowe od państwa na prace związane z ociepleniem budynku. Premia ułatwia spłatę kredytu zaciągniętego na termomodernizację, a skorzystać z niej mogą zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i bloków czy kamienic. Wyjaśniamy, jak uzyskać dofinansowanie.

Spis treści

Premia termomodernizacyjna w pigułce. Co to takiego?

Premia termomodernizacyjna to pomoc finansowa, której udziela państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pieniądze są przyznawane na prace zmniejszające zużycie ciepła w budynku, przeprowadzone przy wsparciu kredytu (nie można uzyskać dofinansowania, jeśli przeprowadza się prace finansowane w całości z własnej kieszeni). Kwota wsparcia nie jest wypłacana inwestorowi, tylko przekazywana wprost do banku na poczet spłaty kredytu.

Ze wsparcia w postaci premii mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i inne podmioty, m.in. jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki. Przy staraniu się o premię konieczne jest najpierw sporządzenie audytu energetycznego.

Kto może starać się o premię na termomodernizację?

Premia termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych (zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych), budynków zbiorowego zamieszkania (np. akademik), niektórych budynków użyteczności publicznej, lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła. W praktyce oznacza to, że o premię mogą wnioskować:

  • osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych),
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • spółki prawa handlowego i inne osoby prawne,
  • towarzystwa budownictwa społecznego,
  • jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy).

Jedyny dodatkowy wymóg jest taki, że o premię mogą starać się wyłącznie podmioty realizujące przedsięwzięcie termomodernizacyjne i finansujące je za pomocą kredytu. Jeśli termomodernizacja jest przeprowadzana w całości z własnego budżetu, to nie można uzyskać premii.

Premia termomodernizacyjna – jak duże dofinansowanie można otrzymać?

Kwota dofinansowania w ramach premii jest w każdym przypadku inna, gdyż zależy od zakresu przeprowadzonych prac remontowych i tego, jak duży kredyt zaciągnął inwestor. Jak podaje strona BGK, wysokość premii termomodernizacyjnej to:

  • 26 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jeśli jednocześnie następuje zakup, budowa, montaż lub modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą wynosić minimum 10 proc. całego przedsięwzięcia),
  • dodatkowo przy ocieplaniu budynków z wielkiej płyty można uzyskać dodatkowe wsparcie na ich wzmocnienie w wysokości 50 proc. kosztów wzmocnienia.

W praktyce wyliczenia te są nieraz bardziej skomplikowane, szczególnie w przypadku budynków wielorodzinnych (inaczej uwzględnia się np. powierzchnię pomieszczeń użytkowych w takim obiekcie).

– Kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wynosi nie mniej niż wysokość premii – podaje strona BGK.

Jak otrzymać premię termomodernizacyjną? W tych bankach złożysz wniosek

Chcąc uzyskać premię termomodernizacyjną, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt energetyczny. Powinien określać on całościowy stan techniczny nieruchomości, w tym przede wszystkim ilość zużywanej energii oraz rodzaj instalacji grzewczej istniejącej w budynku. Jednocześnie specjalista wykonujący audyt określa w nim możliwe do wykonania prace termomodernizacyjne wraz z kosztorysem i wskazuje, o ile zmniejszyłyby zapotrzebowanie budynku na energię. Może to być np. ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej czy wymiana źródła ciepła. Obliczony zostaje także okres zwrotu inwestycji w te ulepszenia. W oparciu o audyt inwestor wybiera, jakie prace przeprowadzi.

– Izolacja przegród zewnętrznych ma zasadnicze znaczenie dla wysokości opłat, które właściciele domów jednorodzinnych ponoszą za ogrzewanie – wyjaśnia Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain. – Mając na względzie efektywność energetyczną domu, warto w dalszej kolejności zwrócić również uwagę na takie kwestie, jak sprawna instalacja centralnego ogrzewania, właściwa wentylacja i w końcu wreszcie wysokosprawne, czy wręcz odnawialne źródło energii.

Mając w ręku wyniki audytu, można już składać wniosek o przyznanie kredytu z premią termomodernizacyjną w jednym z banków, które zawarły odpowiednią umowę z BGK. Są to następujące banki:

  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Bank Pocztowy S.A.,
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • VeloBank S.A.,
  • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

Do wniosku dołącza się oryginał audytu energetycznego, który stanowi dla banku podstawę do decyzji, czy przyznać dofinansowanie.

Jeśli kredyt z premią zostanie przyznany, inwestor przystępuje do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego na zasadach uzgodnionych z bankiem. Po zakończeniu prac bank weryfikuje, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane w terminie i zgodnie z projektem opartym na wskazaniach audytu. Wówczas w ciągu 7 dni BGK przekazuje premię na konto w banku kredytującym, a środki te służą spłacie części zobowiązania.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Otrzymałeś premię? Pamiętaj o umieszczeniu tablicy informacyjnej

Jeżeli inwestor otrzymał premię termomodernizacyjną w kwocie przekraczającej 50 tys. zł, to ma obowiązek informować publicznie o tym fakcie. Najważniejsza jest tablica informacyjna podająca, jakie dofinansowanie zostało udzielone i na jaki cel. Tablica musi spełniać wymogi podane w przepisach, a umieszcza się ją w miejscu realizacji przedsięwzięcia w momencie rozpoczęcia prac.

– Tablica informacyjna jest wyeksponowana przez 5 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji zadania w zakresie prac budowlanych – informuje BGK.

Dodatkowo podmioty takie jak np. spółki czy jednostki samorządu terytorialnego muszą zamieścić określoną przepisami informację o uzyskanym wsparciu także na swojej stronie internetowej.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premia termomodernizacyjna – kto może się o nią starać i jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację? - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto