Powrót uczniów klas I-III do nauki w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie. Ostatnie przygotowania przed końcem ferii

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie trwają ostatnie przygotowania na powrót uczniów klas I-III do nauki stacjonarnej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Dezynfekcje ławek, klamek, przygotowanie stołówki, biblioteki i sal lekcyjnych. W szkołach trwają ostatnie przygotowania do powrotu uczniów klas I-III do nauki stacjonarnej. Od 18 stycznia do lekcji w klasach wracają młodsi uczniowie szkół podstawowych. W największej szkole w Chorzowie, czyli w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi przy ul. Ryszki, do nauki w szkole wróci ponad 200 uczniów. To ok. 1/3 wszystkich uczniów tej placówki. Fotoreporterka "Dziennika Zachodniego" - Marzena Bugała - w obiektywie swojego aparatu uchwyciła ostatnie przygotowania w SP nr 5 do powrotu uczniów do nauki w klasach.

Koniec ferii zimowych i powrót uczniów do szkół. Ostatnie przygotowania

W poniedziałek, 18 stycznia, dzieci z klas I-III wracają do szkół. Pozostałe roczniki wciąż będą mieć naukę zdalną. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki w klasach. W szkołach trwają przygotowania na przyjęcie uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. W wytycznych dla szkół dyrektorzy otrzymali rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Wiele z tych zaleceń już obowiązywała od września 2020 roku.

Sprawdzamy przygotowanie do nauki w klasach w największej szkole podstawowej w Chorzowie. Oczywiście mowa o Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie przy ul. Ryszki.

- W naszej szkole trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia, od 18 stycznia, nauki w klasach. W tym tygodniu otrzymaliśmy wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół, które regulują naszą pracę. Do nauki w naszej szkole wróci ponad 200 uczniów klas I-III. Łącznie w szkole kształci się 768 uczniów, ale uczniowie klas IV-VIII wciąż będą mieć naukę zdalną - mówi Wojciech Niezgoda, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie zlokalizowanej przy ulicy Józefa Ryszki 55.

- Zmieni się to, że teraz uczniowie z różnych klas będą uczyć się w salach, które będą oddzielone od siebie przynajmniej jedną pustą salą lekcyjną. Klasy te nie będą znajdowały się koło siebie. Na przerwach uczniowie będą mogli wyjść na korytarz. Nauczyciele będą mieć też dyżury, ale wszyscy będą rozłożeni na trzech piętrach szkoły. Takie oddzielenie klas pozwoli, w razie wykrycia przypadku koronawirusa w jednej klasie, na kontynuację nauki w szkole dla pozostałych klas - wyjaśnia Wojciech Niezgoda, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie.

Wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych - ZOBACZ TUTA

Wracają nie tylko lekcje stacjonarne, ale też treningi, praca stołówek i bibliotek

W szkołach od 18 stycznia do normalnie pracy wracają także biblioteki, świetlice czy stołówki. W Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie zmieni się czas pory obiadowej. Na stołówce oczywiście zachowane będą musiały być także obostrzenia sanitarne dotyczące m.in. odległości stolików od siebie.

Już wcześniej w szkole treningi mieli uczniowie oddziałów sportowych. W chorzowskiej SP nr 5 to 255 uczniów klas IV-VIII. W młodszych klasach nie ma jeszcze oddziałów sportowych. W każdym roczniku (klas IV-VIII) są 3 takie oddziały. Ci uczniowie już w grudniu chodzili do szkoły na treningi. Uczniowie klas o profilu ogólnych wciąż będą mieć nauczanie zdalne z wychowania fizycznego. Nawet uczniowie w klasach z oddziałami sportowymi te podstawowe 4 godziny w-f będą mieć wciąż online. Jedynie dodatkowe treningi będą odbywać się w szkole. Teraz nowością jest nie powrót do tych zajęć, ale powrót do szkół uczniów klas I-III.

To oznacza też zmiany dla nauczycieli. Będą takie przypadki, że nauczyciele będą prowadzić zajęcia stacjonarne w klasach I-III, by w innej godzinie prowadzić zajęcia online dla uczniów przykładowo klasy IV. Takie przypadki dotyczą m.in. katechetów czy nauczycieli wychowania fizycznego. W SP nr 5 w Chorzowie nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje zdalne w szkole. Oczywiście, jeżeli będzie na tyle czasu, by nauczyciel wrócił do domu i stamtąd prowadził lekcje - również nie będzie z tym problemu.

- Pod względem logistycznym jesteśmy przygotowani na prowadzenie zajęć w klasach i lekcji online dla starszych roczników - podsumowuje dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie.

To już oficjalne. Będzie czternasta emerytura

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie