Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajcie o AIDS

ANDRZEJ MADEJCZYK
Na ulotki ludzie reagują różnie. Wielu stwierdza, że ich to nie dotyczy. MAGDALENA CHAŁUPKA
Na ulotki ludzie reagują różnie. Wielu stwierdza, że ich to nie dotyczy. MAGDALENA CHAŁUPKA
"HIV nie wybiera - Ty możesz""- to jedno z haseł dużej kampanii społecznej prowadzonej w sierpniu przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie i Świętochłowicach. - Ta kampania ma zasięg ogólnopolski.

"HIV nie wybiera - Ty możesz""- to jedno z haseł dużej kampanii społecznej prowadzonej w sierpniu przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie i Świętochłowicach.
- Ta kampania ma zasięg ogólnopolski. Nasze zadanie to dotarcie z informacją, radami i profilaktyką do jak największej liczby ludzi, zwłaszcza w przedziale wiekowym od 18 do 39 lat, bo w tej grupie zagrożenie jest największe według prowadzących badania naukowców. Ludzie zawsze są zainteresowani tym tematem. Nasze całoroczne działania wykazują, że jest niedosyt informacji. Dlatego dobrze się składa, że jest taka akcja, prowadzona przy pomocy Krajowego Centrum ds. AIDS.

Termin wakacyjny też został dobrany nieprzypadkowo. Kanikuła to czas poszukiwania nowych wrażeń przez ludzi młodych i starszych. Seks, narkotyki, alkohol mogą niejednego doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego ważne jest, żeby przekazać szerszą wiedzę na temat ryzykownych zachowań, z powodu których może dojść do zakażenia wirusem HIV - mówi Urszula Mrozek z sekcji oświaty zdrowotnej w chorzowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Pracownicy sanepidu rozdają ulotki, broszury, wydawnictwa i gadżety. Zachęcają do zrobienia testu. W Chorzowie można taki wykonać anonimowo i bezpłatnie w punkcie specjalistycznym przy ul. Zjednoczenia 10.
Od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia HIV w Polsce minęło 18 lat. Wykryto i zarejestrowano w tym czasie 7880 zakażeń. Do 2002 roku włącznie zarejestrowano 1240 zachorowań na AIDS. Ponad 600 osób zmarło na tę chorobę. Szacunkowa liczba osób żyjących między Odrą a Bugiem z HIV i AIDS to obecnie 15-20 tys. Ocenia się, że ok. 75 proc. chorych i zakażonych to mężczyźni. To dane oficjalne, podawane przez wojewódzki sanepid.

- Docieramy do miejsc, gdzie przebywa najwięcej młodych ludzi. Materiały rozprowadzamy na kąpieliskach, w dyskotekach, placówkach służby zdrowia. W kinie "Panorama" będą wyświetlane przed seansami specjalne spoty. Akcji jeszcze nie kończymy. Będzie trwać, dopóki starczy nam materiałów - zapewnia Urszula Mrozek.

To pierwsza, wakacyjna część kampanii.

- W listopadzie będziemy kontynuować tę multimedialną akcję podczas anonimowych testów na przeciwciała anty-HIV - zapowiada Renata Dziergwa, kierownik sekcji oświaty chorzowskiego sanepidu.

Kolejne hasło lansowane w sierpniu to "Jesteście razem. Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna".

- Warto, żeby ludzie, którzy są partnerami, dokonali jakiegoś przeglądu swoich kontaktów w ostatnich latach. Żeby poważnie ze sobą porozmawiali na ten temat. A w razie jakichkolwiek wątpliwości wykonali testy. Staramy się im uświadomić, że nie mogą myśleć kategoriami "to mnie nie dotyczy" - mówi Mrozek.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia obecnie 9 na 10 nowych zakażeń HIV wiąże się z kontaktami heteroseksualnymi. Ponad połowa przypadków zdarza się w grupie wiekowej od 15 do 24 lat. Tylko w tamtym roku na świecie zakaziło się ok. 5 mln osób. W Polsce 576. Ocenia się, że obecnie z HIV i AIDS żyje 42 miliony ludzi. W tej liczbie jest ponad 19 milionów kobiet, a ponad 3 miliony to dzieci do 15 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto