Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 200 kg karmy dla ptaków trafiło do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Ponad 200 kg da ptaków trafiło do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ZDJĘCIA
Ponad 200 kg da ptaków trafiło do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ZDJĘCIA Olga Krzyżyk
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest ponad 60 gatunków ptaków. Od żurawi, przez sowy, pelikany, papugi po gołąbki. Część z nich można zobaczyć w wolierach, albo w hali wolnych lotów. Te drobniejsze ptaki zyskały ponad 200 kg karmy. Starczy im to na ok. kilka miesięcy.

Przedstawiciele Centrum Handlowego 3Stawy przekazali ponad 200 kg karmy dla podopiecznych ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Pokarm dla ptaków został zebrany dzięki zaangażowaniu mieszkańców Katowic i regionu podczas akcji "Ptaszkowe Love".

W ramach akcji "Ptaszkowe Love" powstało 500 budek lęgowych, które powieszono w ogrodach i parkach pomagając odbudować populację miejskich ptaków. W ramach akcji zorganizowano także zbiórkę pokarmu dla ptaków. W siedem dni udało się zgromadzić tyle ziaren, że pierzastym ze śląskiego zoo starszy na ok. kilka miesięcy. Pokarm zbierany był do ogromnej, 1,5 metrowej budki lęgowej, która przez tydzień stała w CH 3 Stawy, a przez jeden dzień na katowickim rynku. Mieszkańcy Katowic chętnie wrzucali ulubione ptasie smakołyki: słonecznik, kanar, konopie, siemię lniane, soczewicę, proso, orzechy i wiele innych nasion tworzących gotowe mieszkanki.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że "Ptaszkowe Love" cieszyło się takim zainteresowaniem, i że ludzie po prostu tak kochają zwierzęta, kochają ptaki. Akcja bez wątpienia okazała się dużym sukcesem, czego efekty mamy dzisiaj. Mamy 400 ptaków, karma trafi do mniejszych okazów jak papugi czy puchoczuby czy gołąbki diamentowe – powiedziała Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Przypomnijmy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest ok. 380 różnych ptaków, a gatunkowo licząc ponad 60 gatunków ptaków m.in. pelikany różowe, pelikany małe, sowa śnieżna, sójkowiec białoczuby, głąbek diamentowy, gołąbek zielonoskrzydły, gwarek czczony czy kilka gatunków żurawii m.in. żurawie mandżurskie. Śląski Ogród Zoologiczny w minionym tygodniu zyskał też nowego mieszkańca. To samiec kakadu żółtolice jpochodzący z francuskiego zoo de Beauval. Papuga ta nazywana jest często kakadu cytrynowoczubą.

- W tym roku, gdy tylko zrobi się ciepło do śląskiego zoo przyjadą ibisy purpurowe, które zostaną zasiedlone w dużej wolierze. W kwietniu ma rozpocząć się także budowa nowego obiektu dla pelikanów małych, wraz z zewnętrznym basenem. Obiekt ma zostać oddany we wrześniu, podczas obchodów 60-lecia istnienia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Chorzowskie zoo otrzymało również 1,5 metrową budkę, która trafiła do woliery sów, którym tak się spodobała, że wkrótce będzie ona domem małych pisklaków.

Tysiące mieszkańców zaangażowało się z ogromnym rozmachem w budowanie ptasich domków. Łącznie powstało ich 500. Mieszkańcy powiesili je na miejskich drzewach, a część drewnianych schronień zawisła m.in. na terenie ZOO w Chorzowie czy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. Dzięki temu mniej będzie np. much, komarów a więcej ptasich rodzin, które w ostatnich latach zniknęły z dużych miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto