Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Friedricha Wilhelma von Redena znów stanie w Chorzowie

mokr
Fot. Krzysztof Matuszyński
Fot. Krzysztof Matuszyński
W centrum miasta stanie pomnik hrabiego Redena, pruskiego przemysłowca. Przeciwko monumentowi protestują kombatanci. Hrabia Reden sprowadził na Śląsk Johna Baildona.

W centrum miasta stanie pomnik hrabiego Redena, pruskiego przemysłowca. Przeciwko monumentowi protestują kombatanci.
Hrabia Reden sprowadził na Śląsk Johna Baildona. Miał ogromne zasługi dla przemysłu górniczego, znano go w Anglii, Szkocji, Niemczech, na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.

- Był Europejczykiem. Tymczasem niektórzy zrobili z niego niemal hitlerowca, a on zmarł w 1815 roku - denerwuje się Roman Liczba, przewodniczący komitetu odbudowy i rekonstrukcji pomnika hrabiego Redena. - Gdyby nie kopalnia i huta w Chorzowie, bylibyśmy może dzisiaj dzielnicą Katowic, tak jak Dąb - dodaje.

Pomnik hrabiego Redena stał już w Chorzowie. Odsłonił go w 1853 roku w Królewskiej Hucie król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Monument stał na obecnej Górze Wyzwolenia, noszącej wówczas imię hrabiego Redena. Dzisiaj jest tam szkoła, osiedle mieszkaniowe, dyskoteka.

Odkąd pojawił się pomysł odbudowania pomnika, protest zaczęli kombatanci. - Nie jestem przeciwko hrabiemu Redenowi, ale pomnikowi, który jest symbolem mocarstwowości pruskiej. Rozwój przemysłu w Królewskiej Hucie przyczynił się do zmilitaryzowania Prus, wpływy stąd zasilały skarb pruski - uważa Ryszard Przeździnk, prezes zarządu miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Gdyby postawiono tablicę pamiątkową, nie mielibyśmy nic przeciwko temu.

Przedwojenny pomnik hrabiego Redena dotrwał do 1945 roku. Co się potem z nim stało, nie wiadomo. - Został zniszczony, może przetopiony ? zastanawia się Roman Liczba. - Nie ma po nim śladu - dodaje.

- Mam wielu przyjaciół Niemców, nie jestem przeciwnikiem hrabiego Redena - tłumaczy Przeździnk. - Ale to nie Reden spowodował rozwój przemysłu w mieście i regionie, lecz pokłady węgla - uważa.

Pomnik hrabiego odlewany jest z brązu w jednej z poznańskich firm. Będzie wyglądać identycznie jak ten przedwojenny. Dzieło Teodora E. Kalidego odtworzył rzeźbiarz Augustyn Dyrda z Tychów, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Pomnik zostanie odsłonięty 6 września na Placu Hutników.

Miniaturka pomnika hrabiego Redena znajduje się w Muzeum w Chorzowie. Hrabia wspiera się na mapie pod stopami ma bryłę rudy, a ubrany jest w mundur górniczy. Na przedwojennym postumencie widniała tylko data urodzin i śmierci oraz informacja, że dzięki hrabiemu rozwinął się w tym rejonie przemysł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto